1669, urbár Lednického panstva

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 31 Máj 2020, 18:34
Predkovia z oblasti: Streženice, Púchov; Karas, Kočkovský

Dobrý deň, ak by mal niekto čas a chuť pozrieť na urbár Lednického panstva z r. 1669, nie som si istá či správne rozumiem skratkám v tabuľke.
https://archives.hungaricana.hu/en/urba ... 601%2C-330
Konkrétne sa mi jedná o stranu č. 55.
Predpokladám, že pôjde o: meno, vlastníctvo pozemku, ???fil???, eq = kone, bov, vac (kravy, voly), ov = ovce, por = prasce, ap = včely. Viete mi prosím poradiť čo by mohlo byť to "fil"? Mohlo by ísť o skratku "fil", čiže počet synov? Ak áno, ako si potom vysvetliť hneď prvú rodinu Karasz? Že sú to jednotlivé hlavy rodín a majú 1,4,1,4 a 0 synov?
Matriky mi v tejto oblasti začínajú až po roku 1700 takže tento urbár je jediný záchytný bod.
Ďakujem za pomoc
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
Nomina Colonorum = mená sedliakov
Sessio = veľkosť vlastnenej hospodárskej usadlosti
Filii = synovia
Eques = kone
Boves = voly
Vaccae = kravy
Oves = ovce
Porcae = ošípané
Apes = včelie úle
Census = peňažná daň v zlatých (floreni)

Karasovci dohromady vlastnili jednu usadlosť, ďalej je uvedené, koľko synov mal ktorý z nich.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 31 Máj 2020, 18:34
Predkovia z oblasti: Streženice, Púchov; Karas, Kočkovský

Ďakujem za odpoveď. Ak môžem ešte otázku - je pri nich napísané "Scultetusok". Znamená to, že ten prvý, Georgius Karas, bol "richtárom" a ostatní s ním vlastne zdieľajú usadlosť, áno? Ale môže íst o jeho synov (teda jedného), súrodencov, bratrancov a nemám teda ako vytušiť ich rodinné väzby.
p.s.: Iní Karasovci sa už v tejto obci nevyskytujú (ani v okolitých) a v urbári z r.1600 neboli ani nikde v okolí, tak buď zmenili priezvisko alebo prišli odinakadiaľ :) to už sa asi nedozviem
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Nejaký člen rodiny bol tzv. škultétom, tzn. doživotným dedičným richtárom. Často mal napr. väčšiu usadlosť, ale zároveň mal vo vzťahu k zemepánovi väčšie povinnosti (platil vyššie dane, odvádzal aj viac úrody atď.). Po smrti tohto škultéta začali na jeho škultétskej usadlosti hospodáriť piati Karasovci - Juraj, Ján, Mikuláš, Zachariáš a Štefan. Teoreticky mohlo ísť o 5 bratov, no mohlo ísť napr. o dvoch synov a troch vnukov nebohého škultéta, to sa z tohto urbára nedá, žiaľ, vyčítať.
Pátrajte po histórii obce - či ju medzi rokmi 1600 a 1669 nezničil požiar, povodeň, prechod armády a pod. Zemepáni často práve vtedy najímali škultétov, ktorí pomohli znovu postaviť dedinu na nohy...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
katka.01
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 31 Máj 2020, 18:34
Predkovia z oblasti: Streženice, Púchov; Karas, Kočkovský

Ďakujem
ja1vikuha
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 22 Sep 2023, 09:57
Predkovia z oblasti: Svikruha

Dobry den. Rad by som poprosil o pomoc- Chcem sa opytat, ci sa daju ziskat aj ine urbarske zaznamy z tych rokov z inych dedin. Za info dakujem vopred.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4919
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

ja1vikuha napísal: 22 Sep 2023, 10:04 Dobry den. Rad by som poprosil o pomoc- Chcem sa opytat, ci sa daju ziskat aj ine urbarske zaznamy z tych rokov z inych dedin. Za info dakujem vopred.
Vitajte, nie je vhodné pokračovať v tejto téme, ale založiť zvlášť tému (ak vôbec). Všetko o urbároch nájdete v našom seriáli: https://www.geni.sk/supisy-urbare-scitania/
ja1vikuha
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 22 Sep 2023, 09:57
Predkovia z oblasti: Svikruha

Vdaka.
Napísať odpoveď