Nemčina - mapa

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobrý deň,
Na mape v hornom ľavom rohu je ceruzkou napísané slovo gemeinde
Chcem sa spýtať, v akom význame mám toto slovo čítať?
Ide o prídavné meno, v zmysle mapa patriaca obci alebo uložené v obci, u richtára a pod.?
Alebo ide o podstatne meno, obec, ktoré informuje, čo je na nej zakreslené? Hoci pred menom nieje člen die, čo asi v tomto prípade nieje podstatné.


https://maps.hungaricana.hu/en/MOLTerke ... 189%2C-170
S pozdravom ostáva Vlado
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Ja by som sa skor priklonila k tomu, ze je to (die) Gemeinde. A ze je to "preklad" toho latinskeho popisku mapy.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

MartinaS napísal: 29 Apr 2021, 09:46 Ja by som sa skor priklonila k tomu, ze je to (die) Gemeinde. A ze je to "preklad" toho latinskeho popisku mapy.
Ďakujem MartinaS za váš pohľad a názor.
S pozdravom ostáva Vlado
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 605
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Tu sa asi jedná o katastrálnu mapu pre Josephínsky kataster -kvôli daniam, a to dopísané slovo ,,Gemeinde" bude asi kópia mapy pre príslušnú obec alebo mesto.
pekný deň
Obi
Napísať odpoveď