Rakúske matriky - Kaizleri

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
JBat
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Júl 2021, 07:55
Predkovia z oblasti: okres Prievidza

Dobrý deň,

prehľadávam matriky dolného Rakúska (Korutánsko) a pri viacerých menách je uvedené Kayzleri či Kaisleri (niekedy aj kaicheri a pod.). S určitosťou nejde o lokalitu a snáď ani o prídomok (bolo by to moc časté). Pravdepodobne ide o profesiu, povolanie. Žiaľ neviem sa dostať k nejakému výkladu ani v rámci rôznych slovníkov. Ďakujem za pomoc.
Prílohy
kaysler.png
Kaisleri.png
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Samotného ma to zaujalo, no odpoveď som nepoznal. Tak som položil Vašu otázku do FB skupiny Genealogie CZ+SK (https://www.facebook.com/groups/genealo ... 668804261/). Tu je odpoveď:

"Kajžar je slovinsky domkář, baráčník. V jednom textu jsou ty sociální kategorie takto: "Nekaj let mlajše terezijansko ljudsko štetje iz leta 1754 ponuja manj podatkov o poklicni strukturi, zato pa jasno razlikuje med naselji Jesenice, Plavž in Sava. Na Jesenicah, kjer so bili vsi prebivalci podložni belopeškemu gospostvu, so tedaj popisali 465 oseb v 73 (razširjenih) družinah, v katere so vključili tudi vse gostače in gostaške družine, ki so prebivale pod isto streho. Velika večina družinskih poglavarjev, kar 61 od 73 (83,6 %), je označena kot kajžar (CAISLERUS) ali kajžarska vdova (2), pet je bilo kmetov (rusticus), ena gospodarica, navedena kot gospa ( domina), je imela célo hubo in en gospodar polovično, tri samostojno popisane družine so bile gostaške (inquilinus, inquilina, incola), ena gosposka ( dominus) in zadnja stanovalci župnišča." "
JBat
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Júl 2021, 07:55
Predkovia z oblasti: okres Prievidza

Super, ďakujem...nech sa darí.
Napísať odpoveď