VYRIEŠENÉ Latinčina 1761 povolanie manželov

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Fully
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 18 Aug 2018, 19:57
Predkovia z oblasti: Vyhne, Mojzesovo, Horné Štitáre, Veľké Bielice, Brezová pod Bradlom, Kremnica

Zdravím, vedel by mi niekto prosím Vás pomôcť so zápisom z 25. 1. 1761 (Andreas Assolini a Eva filia Mathia)?

Pri ženíchovi Andreasovi je uvedené povolanie cursor (v dedine Ilja) D. C. Čo znamená skratka D.C., a ako si mám predstaviť povolanie cursor - posol? Taktiež je jeho miesto pôvodu označené ako ex imperio. Čo to znamená?
Pri neveste je uvedené: (nejaký znak) in culina Dominali serv. Mohlo by to znamenať, že slúžila v kuchyni?

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Vopred veľmi pekne ďakujem za každú pomoc.
Naposledy upravil/-a Fully v 16 Jún 2022, 18:11, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

cursor Ill(ust)r(isi)mi D(omini)C(omitis) - posol osvieteného pána grófa
K neveste - ten znak sa zrejme viaže k jej nebohému otcovi Matejovi Rantollerovi, inak áno, slúžka v panskej kuchyni.
Ex Imperio ťažko definovať.
Napísať odpoveď