vyznam slova "VYRIEŠENÉ"

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Viete mi prosím niekto vysvetliť, čo znamená slovo vulgo medzi dvoma menami?

Príklad - link:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

vpravo dole
27.január: Maria Meszáros vulgo Tollos

alebo nižšie 29.január : Franciscus Meszatos vulgo Tollos

znamená to vulgo slovo alias?
A ak to je alias, a nie je mi jasné, čo to znamená v prípade ženy.
Konkrétne táto Mária predtým ovdovela a znova sa vydávala. Meno Tollos nikdy nepoužívala ani v prvom ani druhom sobáši a takéto meno sa ani v celej farnosti nikdy nenachádzalo.

Ten Franciscus nižšie by mal byť jej otec a tiež sa ženil druhýkrát.

Ďakujem vopred za odpoveď.
Naposledy upravil/-a Monicina v 06 Dec 2022, 07:37, upravené celkom 1 krát.
jozef56
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 29 Apr 2017, 13:13
Predkovia z oblasti: Maťašovský,Lešondák,Halcin -Smižany,Sp.N.Ves,Rolova Huta,Kežmarok

Dobrý deň, tu je jedna z možností
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/vulgo
pozdravuje Jozef
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Monicina napísal: 17 Sep 2022, 16:27 Viete mi prosím niekto vysvetliť, čo znamená slovo vulgo medzi dvoma menami?

Príklad - link:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

vpravo dole
27.január: Maria Meszáros vulgo Tollos

alebo nižšie 29.január : Franciscus Meszatos vulgo Tollos

znamená to vulgo slovo alias?
A ak to je alias, a nie je mi jasné, čo to znamená v prípade ženy.
Konkrétne táto Mária predtým ovdovela a znova sa vydávala. Meno Tollos nikdy nepoužívala ani v prvom ani druhom sobáši a takéto meno sa ani v celej farnosti nikdy nenachádzalo.

Ten Franciscus nižšie by mal byť jej otec a tiež sa ženil druhýkrát.

Ďakujem vopred za odpoveď.
vulgo = alias

Podľa mňa nebudete mať pravdu s tým, že Mária Meszáros vulgo Tollos bola vdova. Ja v tom texte vidím u Márie text Honesta Virgine, čo znamená, že išlo o slobodnú ženu (tj. nebola v manželstve), mala 18 rokov.

Franciscus Meszáros vulgo Tollos bol vdovec = Honestus viduus. Mal 57 rokov.
Naposledy upravil/-a vorky v 19 Sep 2022, 18:24, upravené celkom 1 krát.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Viete mi prosím vysvetliť, kedy sa používal u ženy alias. V tomto prípade to bolo aj u jej otca. Nerozumiem tomu aj v tom, že meno Tollos sa v danej farnosti ani v okolitých farnostiach nevyskytovalo. A ani jeden z nich toto meno nikdy nepoužil pri krstoch detí ani pri úmrtí. Kedy sa teda zvyklo používať alias u ženy?
Faktom je, že Meszarosovcov sa v danej farnosti bolo veľa. Chceli sa snáď takto odlíšiť o iných? A kde prišli k tomu menu Tollos?
Ešte ma napadlo, či by to nemohol byť názov nejakej obce, napr. z iného územia ako je dnešné Slovensko a mohol sa jej otec odtiaľ prisťahovať.

Použitie alias u muža sa často praktikovalo napr. ak sa muž prisťahoval do domu po vyhynutí al. vysťahovaní predchádzajúcich majiteľov. Boli aj iné konkrétne situácie okrem tejto, keď sa používa alias? A ako to aplikovať u ženy?
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Monicina napísal: 19 Sep 2022, 10:21 Viete mi prosím vysvetliť, kedy sa používal u ženy alias. V tomto prípade to bolo aj u jej otca. Nerozumiem tomu aj v tom, že meno Tollos sa v danej farnosti ani v okolitých farnostiach nevyskytovalo. A ani jeden z nich toto meno nikdy nepoužil pri krstoch detí ani pri úmrtí. Kedy sa teda zvyklo používať alias u ženy?
Faktom je, že Meszarosovcov sa v danej farnosti bolo veľa. Chceli sa snáď takto odlíšiť o iných? A kde prišli k tomu menu Tollos?
Ešte ma napadlo, či by to nemohol byť názov nejakej obce, napr. z iného územia ako je dnešné Slovensko a mohol sa jej otec odtiaľ prisťahovať.

Použitie alias u muža sa často praktikovalo napr. ak sa muž prisťahoval do domu po vyhynutí al. vysťahovaní predchádzajúcich majiteľov. Boli aj iné konkrétne situácie okrem tejto, keď sa používa alias? A ako to aplikovať u ženy?
Podľa mňa nie je rozdiel v používaní aliasu medzi mužom a ženou... už je len na poctivosti zapisovateľov, ako ne/uvádzali aliasi v matrikách.

Pôvod aliasov je v rozlíšení vetiev rodov, tak ako píšete, že u Vás bolo veľa Meszarosovcov. Jednoducho ich potrebovali odlíšiť. Pôvod aliasov je rôzny, môže byť aj tak ako píšete .... v regióne, ktorému sa venujem vychádzali niektoré aliasi z geografického základu v rámci obce, tzv. pozemkové dvadsiatky... napr. u nás bola Talagova raľa a jej časti boli pomenované aliasmi napr. Kolbova, Michalakova, Gonšorova atd. Skúste teda zistiť, kde všade v obci bývali Meszarosovci a podľa protokolárnych záznamov pôdy/máp zistiť názvy "dvadsiatok". Možno natrafíte na odpoveď pôvodu aliasu. Ale, ako píšete, tie základy pre aliasi sú rôzne, ja som vybral len jeden typ.

Tollos mi znie maďarsky... možno nejaký význam v rámci jazyka/nárečia a jeho etymológie?

Pokiaľ viem, tak niekedy vychádzali aliasi aj z charakteristiky/vlastnosti/povolania osoby a pod.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrá deň

Pre vašu informáciu,získala som informáciu od historičky, že je rozdiel medzi vulgo a alias.

ALIAS sa používal oficiálne, aj deti toho človeka to mohli používať ďalej. často jedna osoba používala počas svojho života striedavo obojo mien.
Takým príkladom je napr.rod Józan alias Konyári - pôvodne sa muž volal Józan a s manželkou sa narodili v obci Konyár a prišli na územie dnešného Slovenska, kde používali aj pôvodné meno aj alias, a to až do tretej generácie.
VULGO bola prezývka a nepoužívalo sa to oficiálne pri krstoch detí a ani deti to už nepoužívali.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Monicina napísal: 06 Dec 2022, 07:35 Dobrá deň

Pre vašu informáciu,získala som informáciu od historičky, že je rozdiel medzi vulgo a alias.

ALIAS sa používal oficiálne, aj deti toho človeka to mohli používať ďalej. často jedna osoba používala počas svojho života striedavo obojo mien.
Takým príkladom je napr.rod Józan alias Konyári - pôvodne sa muž volal Józan a s manželkou sa narodili v obci Konyár a prišli na územie dnešného Slovenska, kde používali aj pôvodné meno aj alias, a to až do tretej generácie.
VULGO bola prezývka a nepoužívalo sa to oficiálne pri krstoch detí a ani deti to už nepoužívali.
Rozhodne nesúhlasím. Ako mohol farár pri zápise vedieť, či o 20 rokov budú deti dotyčného človeka používať alias alebo nie.
Vulgo = ľudovo
Alias = inak, taktiež
Stojím si za názorom, že v praxi sa to miešalo kadejako a neexistuje striktná hranica medzi vulgo a alias...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Moje skúsenosti sa prikláňajú k Patrikovmu názoru.
Napísať odpoveď