gépész "VYRIEŠENÉ"

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

vedel by mi prosím niekto vysvetliť význam profesie gépész čo sa myslí tým slovom strojár? Osoba žila na konci 19 stor. a začiatok 20 stor. na dedine. Mohlo by to byť niečo ako opravár nejakých zariadení, používajúcich v poľnohospodárstve, brúsič nožových častí, alebo opravár kolies na voze ... ? A bolo potrebné mať na to nejakú nadstavbu po základnej škole, nejakú učňovku?Bolo také niečo už koncom 19 stor?
Alebo má to slovo iný význam, vedel by mi to prosím niekto viac opísať?
Naposledy upravil/-a Monicina v 15 Mar 2023, 07:17, upravené celkom 1 krát.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Monicina napísal: 10 Mar 2023, 09:18 Dobrý deň
vedel by mi prosím niekto vysvetliť význam profesie gépész
Dobry den , jednou z moznosti je strojnik tzv. "mašinista" t.j. majitel prip. obsluha mlatacky . Kazdy si ju nemohol dovolit ,takze majitel s nou chodil v case zatvy na zarobky .... Prve boli mechanicke (gápeľ - konský pohon ), neskor s motorom na drevo , ....... benzin/naftu,elektrinu
https://www.genedict.net/1792-sk/machinista/
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ďakujem, to by mohlo byť ono. Mohol obsluhovať napr. mlátačku.
Napísať odpoveď