Böhmischer Schuster Meister

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Zdravim,
poznate niekto vyznam "cesky obuvnik" ?
Je to nieco podobne ako "nemecky" vid nizsie, alebo to bola ina specializacia? Mali to napisane ako povolanie otec aj jeho syn, v Pezinku v roku 1799.

https://www.ludovakultura.sk/polozka-en ... evcovstvo/
Ševci spracúvali kože činením (dubením) v dubovom triesle. Po vzniku čižmárstva (16. storočie) sa ševcovstvo zameralo na výrobu staromódnej, lacnejšej obuvi, najmä krpcov. V 18. storočí sa miestami rozdelilo na 2 remeslá. Uhorskí ševci mali právo spracúvať kožu na vlastnú potrebu, pre čižmárov i remenárov, a to použitím triesla i kamenca. Vyrábali krpce, topánky, staromódne črievice, jančiarky, podošvy a podšívky. Ševcov, ktorí nevyrábali novú obuv, ale len opravovali starú, nazývali prtáci. Nemeckí ševci vyrábali jemnejšiu obuv podľa západnej módy: črievice, šnurovacie ženské črievice, ženské topánky a čižmy s podpätkom, ženské a mužské topánky i papuče.

dakujem, Martina
Napísať odpoveď