Zápis svadby 1792

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
alexsz
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 26 Jún 2022, 15:42

Dobrý deň
prečítať zápis zo svadby zrejme viem ale neviem správne interpretovať čo vlastne znamená. Ak by som mohla poprosiť o pomoc - zápis č.12 roku 1792 - 17.jún. Sú to evanjelici čiže ak som pochopila Johannes bol pastier spoločenstva (neviem celkom presne čo to znamená) v Korosten na Ukrajine? alebo mám zlý preklad? , ženil sa s Annou Catharinou, vdovou po Michaelovi Bolindovi a ďalej nasleduje povolanie M.Bolinda?
Ak by to pomohlo, tu je narodenie jeho dcéry Sophie - 1.9.1794: https://www.ancestry.com/imageviewer/co ... pId=426849
Ďakujem
Prílohy
41916_014_m019medias-00264_sobas Hann_Bolind.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Rev(erendus) D(ominus) Johannes Hann Pastor Korosdiensis ducit Annam Cathar(inam) rel(ictam) viduam B(?) Michaelis Bolind Lanionio at Centu...?
Pán reverend Ján Hann, pastor z Korosdienu si vzal za manželku Annu Katarínu, pozostalú vdovu po Michalovi Bolindovi mäsiarovi pri Centu...?
alexsz
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 26 Jún 2022, 15:42

duros napísal: 04 Jún 2023, 20:40 Rev(erendus) D(ominus) Johannes Hann Pastor Korosdiensis ducit Annam Cathar(inam) rel(ictam) viduam B(?) Michaelis Bolind Lanionio at Centu...?
Pán reverend Ján Hann, pastor z Korosdienu si vzal za manželku Annu Katarínu, pozostalú vdovu po Michalovi Bolindovi mäsiarovi pri Centu...?
Ďakujem za odpoveď, ak sa môžem ešte opýtať - čiže evanjelický farár a miesto mi našlo jedine Korosten na Ukrajine ale kedže toto sú rumunské matriky (Medias, Sibiu), to asi nebude správne. Čo sa týka výrazu Centumu?, o pár zápisov vyššie je rovnaké miesto??, nič rozumné mi google nenašiel. Neviete poradiť kde hľadať ďalej? Hlavne by som chcela nájsť odkiaľ pochádzal J.Hann.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
pozeral som to a relatívne blízko pri Medias Sibiu (asi 100km východne) leží obec Corund, maďarsky Korond.
To slovko centum je podľa mňa skratka od vyššie v plnom tvare uvedeného pojmu centumvir, vo význame stotník. Keďže však rumunské reálie neovládam, neviem, či mohol byť kňaz v administratívnej funkcii...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
alexsz
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 26 Jún 2022, 15:42

patricius95 napísal: 05 Jún 2023, 14:38 Dobrý deň,
pozeral som to a relatívne blízko pri Medias Sibiu (asi 100km východne) leží obec Corund, maďarsky Korond.
To slovko centum je podľa mňa skratka od vyššie v plnom tvare uvedeného pojmu centumvir, vo význame stotník. Keďže však rumunské reálie neovládam, neviem, či mohol byť kňaz v administratívnej funkcii...
Ďakujem veľmi pekne za ochotu a Váš čas.
Napísať odpoveď