Hľadám Slovenský diplomatár

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
asaas
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 09 Dec 2016, 13:31
Predkovia z oblasti: Sasinkovo, Nové Sady, Wien, Bzince pod Javorinou, Matúškovo

Ahojte,

prosím nemá náhodou niekto k dispozícii knihu Codex diplomaticus et epistolaris Slovaciae od prof. Richarda Marsinu?
Presnejšie zháňam jeho druhý diel, prvý sa dá nájsť na internete. Ideálne by bolo ak by ho niekto mal v elektronickej forme, ale bol by som vďačný aj keby som vedel o niekom kto ju má fyzicky a bol by ochotný odfotiť mi dve-tri strany.

Ďakujem za tipy :)
dushan777
Člen
Člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 11 Feb 2013, 15:27

Zravím, mám CDSl II, napíšte čo potrbujete. Väčšína listin je dostupná aj v maďarských edíciách, a tie sú vo veľkej miere dostupné online na hungaricana.hu
asaas
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 09 Dec 2016, 13:31
Predkovia z oblasti: Sasinkovo, Nové Sady, Wien, Bzince pod Javorinou, Matúškovo

zaujíma ma hlavne prvá písomná zmienka o obci Šág (Sag, dnešné Sasinkovo). Toto je asi ono na Hungaricane, ale bol som a zvedavý či náhodou v CDSl náhodou nie je aj sken tejto listiny.

Ak sa náhodou nájde niekto kto má CDSl v elektronickej forme, kľudne sa ozvite aj neskôr - rád si polistujem v celej knihe.
dushan777
Člen
Člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 11 Feb 2013, 15:27

V diplomatároch sú len prepisy. listín.
Listina, ktorá je v CDSl II je tu:
https://archives.hungaricana.hu/en/char ... 30%2C-1327
je to darovacia listina na majetok Sag pre Alexandra syna Zotha za služby pri tatárskom vpáde v Chorvátsku, aj s metáciou tohto majetku.
asaas
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 09 Dec 2016, 13:31
Predkovia z oblasti: Sasinkovo, Nové Sady, Wien, Bzince pod Javorinou, Matúškovo

Paráda! Ďakujem, to je to čo som hľadal!
Vysky77
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 19:57
Predkovia z oblasti: Rod Vyskoč-Lisková, Ružomberok, Ľubietová, Smolník Zachar-Bešeňová, Turík, Lúčky
Bydlisko: Šaľa

Zdravím "dushan",

vedel by si mi poradiť, kde by som mohol nájsť listinu o prvej písomnej zmienke obce Lisková? (okres Ružomberok)
Prvá písomná zmienka danej obce je z roku 1252. Mohlo by to byť na hungaricana.hu, ale akosi sa mi to nedarí vyhľadať. :(

Ďakujem.

Martin V.
dushan777
Člen
Člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 11 Feb 2013, 15:27

Zdravím, v CDSl II. je to listina pod číslom 400, od strany 276 a Lisková je spomínaná na strane 280 "terre villarum Lysk" na hungaricane je to tu: https://archives.hungaricana.hu/en/char ... 53%2C-4529
Je to teda poriadna listina! Chviľu trvalo pokiaľ som našiel Lyskovú :)
D.
Prílohy
Lysk.jpg
Vysky77
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 19:57
Predkovia z oblasti: Rod Vyskoč-Lisková, Ružomberok, Ľubietová, Smolník Zachar-Bešeňová, Turík, Lúčky
Bydlisko: Šaľa

Pozdravujem Dušan,

veľmi si ma potešil touto správou.
Ďakujem Ti veľmi pekne.

Martin V.
Napísať odpoveď