Zoznam matričných kníh + plus sú záznamy spred 1795 online?

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

Niekde som videl odkaz na index matričných kníh.
Je to písacím strojom písaná viac ako 100 stranová kniha, online.
Záložku som nespravil. :(

Kde by sa dali nájsť záznamy spred 1785?

Vďaka
Naposledy upravil/-a juraj1243 v 28 Nov 2019, 15:39, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Čo máte na mysli pod pojmom "index matričných kníh"? Aké záznamy spred roka 1785 máte na mysli? Ak matriky, potom by bolo asi vhodné uviesť, o akú farnosť Vám ide a o aké vierovyznanie.
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

Je to zoznam všetkých matričných kníh nachádzajúcich sa v štátnych archívoch. Je to formou nejakej práce (diplomovej ????), písané na písacom stroji a má to viac ako 100 strán. Abecedne sú tam snáď všetky matričné knihy na Slovensku - LEN zoznam. Našiel som to v nejakom článku, že to už nie je verejne dostupné, NAPRIEK tomu tam bol odkaz na scan súbor. Prezeral som ho, ale keďže nemám záložku a históriu, tak....
Napríklad z bajerova tam bolo, že záznamy sú v archíve od 16xx.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Odporúčam tento článok: http://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/
V ňom sa dočítate, že to nie je že prepísané strojom 100 strán, ale je to kniha, ktorú spracovala J. Sarmányová-Kalesná: Cirkevné matriky na Slovensku zo 16.-19. storočia. Túto knihu maďarskí nadšenci spracovali do vyhľadávacej databázy: http://csaladfa.palmai.eu/felvidekiak/
Ale ten článok Vám odporúčam prečítať celý.
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

Nie, nie , nie
Je to ako píšem, strojom písaná - neprepísaná práca (vyzerá ako diplomovka, podľa mňa ju nerobil žiaden mormón ale archivár).
Skúsim parafrázovať čo som čítal:
"Zoznam všetkých matričných kníh už nie je voľne dostupný ale dá sa stiahnuť ???????)
Nie je to žiaden FS, je to stará klasika.
Ak je to teda publikácia od Sarmányovej, niekde je online komplet.
Abecedne sú tam zindexované matričné knihy v štátnom archíve. Na písacom stroji. Obyčajná preskenovaná knižka.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

To nie je ono, alebo ak, tak prepísané. Sarmányová nie je mormónka, publikáciu vydal Odbor archívnictva Ministerstva vnútra SR a skutočne už nie je dostať, je vypredaná, pripravuje sa jej ďalšie vydanie. Maďarskú vyhľadávaciu stránku používame všetci, je to najjednoduchšie.
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

No a o tom píšem, zrejme. Niekde je táto publikácia online. Neni tomu ani týždeň čo som ju pozeral. Je to v nejakom genealogickom článku, len pri tom množstve čo som pozeral no .....
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

juraj1243 napísal: 27 Nov 2019, 22:19 "Zoznam všetkých matričných kníh už nie je voľne dostupný ale dá sa stiahnuť ???????)...Ak je to teda publikácia od Sarmányovej, niekde je online komplet. Abecedne sú tam zindexované matričné knihy v štátnom archíve. Na písacom stroji. Obyčajná preskenovaná knižka.
Kuk, tu: http://vaclavmurin.tk/download/0SsaAAAA ... nej-agendy
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Hlúpa otázka - má niekto na týchto stránkach aj vytvorené heslo? Lebo v kroku dva ma to presmeruje na úplne inú stránku a chce to číslo mojej kreditky a nejako nemám chuť na takúto stránku dávať číslo mojej karty.

Laco
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

Takže sa to volá Prehľad matrík na Slovensku.
Týždeň dozadu som si ju prezeral online.
Má niekto prehľad a odkaz? Bez registrácie.
Napísať odpoveď