Deutsche protestantische Ansiedlung in Südungarn im 18/19 Jahrhundert

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Pekny den vsetkym

Mam knihy od Autorov Georg Müller - Heiner Friedrich - Deutsche protestantische Ansiedlung in Südungarn im 18/19 Jahrhundert
Autor spracoval nemeckych pristahovalcov do komitatov Tolna, Baranya a Somogy s miestami ich povodu.

Takze ak mate nemeckych predkov, ktorí presli z Nemecka do dnesneho Madarska a odtial na Slovensko a chcete vediet odkial pochadzaju staci mi napisat dohladam v knihe.
Samozrejme ze tam nie su vsetci, kniha resp knihy - su to 3 zvazky su spracovane na zaklade registracie vtedajsich imigrantov ktora pokial viem prebiehala vo viedni.

S priatelskym pozdravom
Pavol Bayer
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pri hľadaní predkov admina, M. Tettingera, sme zašli až do Sachsenfluru, odkiaľ medzi rokmi 1753-1758 odišiel s rodinou Thomas Tettinger, pastier, syn Jána. Odišiel do Szigetszentmártonu, neskoršie pokolenie potom južnejšie do Bácsbokodu. http://tettinger.rodokmen.org/getperson ... 475&tree=3
Je tam aj toto, alebo aj niečo viac k tomu?
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Pekny den

Tettinger v knihe žial vôbec nieje, pozeral som ci nahodou nenajdem aj inu moznost napr Thettinger ale nic som nenasiel, pisalo sa priezvisko mozno este inym sposobom? Skusim este pozriet pod D - Dettinger, Dhettinger a pod ci nieco nenajdem.
googlil som Szigetszentmárton a to je Peštianska župa, autor spracovava komitaty Tolna Baranya a Somogy.
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Ani pod D som nenasiel nic, este mi napada ci sa v matrikach nevyskytli aj ine verzie Tittinger/Dittinger a pod.
Este dolezita otazka boli katolici alebo evanjelici, kniha spracovava len evanjelikov
Ak ano dajte mi prosim vediet a pozriem
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Este jeden typ, ale to asi budete vediet, ak boli predkovia pana Tettingera evanjelickeho vierovyznania tak nemci maju na webe digitalizovane matriky.
Unterschüpf - vedlajsia dedina vedla Sachsenflur je tam od roku 1616 https://www.archion.de/de/suche/?tx_spa ... archResult

je potrebne sa ale zaregistrovat a uhradit poplatok 19,90 na mesiac pre sukromneho uzivatela aby sa matriky zobrazili, pracoval som s tym portalom dost dlho a je to v celku dobre spravene, kiezby sme nieco podobne mali na Slovensku.
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Boli to katolíci. Všetky zdroje sú tu: http://tettinger.rodokmen.org/browsesources.php
Farnosť Unterschüpf sme si vyžiadali od mormónov vo viedenskom centre FHC (pozerám, že je to ten istý rozsah, čo majú nafilmované mormóni), je to posledný zo zdrojov na vyššom odkaze.
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Tak kedze boli katolici nam tato kniha nepomoze. Je mi luto
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
mitoxy
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Pavol.Bayer napísal: 09 Máj 2020, 10:17 Takze ak mate nemeckych predkov, ktorí presli z Nemecka do dnesneho Madarska a odtial na Slovensko a chcete vediet odkial pochadzaju staci mi napisat dohladam v knihe.
Dobrý deň,
náhodou sa tam nenachádza priezvisko Scheltz/Schelcz/Schelz?

Predpokladám, že moji predkovia prišli na Slovensko z mesta Tirschenreuth v Bavorsku (okolo roku 1600, čo v tej knihe nebude), no pokiaľ nejaká iná vetva šla neskôr do Maďarska, mohlo by mi to pomôcť s ich pôvodom v Nemecku.

Ďakujem pekne
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Su tu podobne mená:

Schelt Konrad * ca 1599, + 24.07.1684 Ebsdorf

Schelt Konrad * ca 1636, + 3.5.1711 Ebsdorf oo Plitz Elisabetha * 10.05.1642 Ebsdorf, + 12.04.1713 Ebsdorf

ale take ako ste pisali som nenasiel
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
mitoxy
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Vďaka, asi to nebudú tí, ktorých hľadám, ale jeden nikdy nevie :)
Napísať odpoveď