Ostrihomská arcidiecéza - kanonické vizitácie - katalóg

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobrý deň,
V roku 2000 publikoval András Hegedüs, súčasný riaditeľ Centrálneho arcibiskupského archívu v Ostrihome (Prímási Levéltár Esztergom) spolu s Krisztinou Tóth
Katalóg kanonických vizitácií konaných v ostrihomskej diecéze. Ide o trojdielnu publikáciu (+ 1 diel s mapami), deviatej časti série Egyházlátogatási jegyzőkönyvek katalógusa.
Jedná sa o podrobné informácie o kanonických vizitáciách z prevažne slovenských farností uložených v archíve ostrihomského arcibiskupstva v Ostrihome.
Foto napr. tu: http://lazarus.elte.hu/hun/dolgozo/zent ... rgom/e.htm

Všetky 3, resp. 4 časti mám.
Ak by mal niekto záujem o informácie, koľko sa zachovalo kanonických protokolov, resp. vizitácií v ostrih.archíve z tej ktorej obce, nech napíše.
Istotne sa tieto informácie o kan.vizitáciach dajú vyhľadať aj inde. Toto je len moja ponuka.
Samozrejme, že sa jedná len o obce, ktoré patrili pod ostrihomské arcibiskupstvo.
S pozdravom ostáva Vlado
martustus
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:34
Predkovia z oblasti: rod Benček, Herda, Švec, Belák, región Horné požitavie: Hostie, Topoľčianky,Obyce, Horňany? Bobot?

Dobrý deň,

mohli by ste mi prosím pozrieť obce Topoľčianky, Hostie a Jedľové Kostoľany ? - okres Zlaté Moravce .

Ďakujem

Martinb
Martustus : martustus@azet.sk
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

martustus napísal: 14 Máj 2021, 09:17 Dobrý deň,

mohli by ste mi prosím pozrieť obce Topoľčianky, Hostie a Jedľové Kostoľany ? - okres Zlaté Moravce .

Ďakujem

Martinb
Poslané na e-mail.
S pozdravom ostáva Vlado
Adriusa
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 23 Feb 2022, 07:14

Dobrý deň. Prosím sú zahrnuté údaje o kanonickej vizitácii Banská Štiavnica, fília Banky? Veľmi pekne ďakujem.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Adriusa napísal: 23 Feb 2022, 07:17 Dobrý deň. Prosím sú zahrnuté údaje o kanonickej vizitácii Banská Štiavnica, fília Banky? Veľmi pekne ďakujem.
Dobrý deň,
fíliu Banky som nenašiel, ale strany, kde sa nachádza B. Štiavnica som vám preskenoval. Tiež vám posielam inventár Ostrihoms. archívu, ale ani tam nieje.
Je možné, že v čase vizitácií dnešná obec Banky, bola len ulicou/ časťou Štiavnice, a preto možno budú zápisy priamo v banskoštiavnickej vizitácií.

vysvetlivky ku skenu:
1. Názov sídla farnosti podľa miestneho registra z roku 1910, jeho varianty názvu, právny stav obce, jej zaradenie do svetskej a cirkevnej správy.
2. Titul farského kostola, meno patróna, jazyk a náboženstvo obyvateľstva (jazyk a náboženstvo väčšiny obyvateľov). Zoznam filiálok (udávajúci, kedy sa osamostatnili alebo sa presťahovali do inej farnosti).
3. Zoznam rokov návštev kostola.
4. Miesto v Arcibiskupskom alebo biskupskom archíve (rok vydania v zátvorkách):
Visitiatones caonicae, číslo zväzku a strany.
Biskupsky archív, ladula (?) číslo zväzku a strany.
Archivum Ecclesiasticum Vetus, číslo uzla, číslo strany
Miesto v Maďarskom národnom archíve:
Číslo fondu, číslo schránky
5. Publikácie o doterajších záznamoch návštev kostola o farnosti s číslom strany.
6. Poznámky (osídlenie lokality, bývalí obyvatelia bývalej farnosti, doba stavby kostola, kaplnky, sochy, súčasné filiálky, ich obyvateľstvo, kostoly, rok odčlenenia farnosti, zaradenie do súčasnej cirkevnej správy).
Prílohy
INVENTAR_kanonické vizitácie Ostrihom_SNA_.odt
(87.97 KiB) 188 stiahnutí
Banska_Stiavnica.pdf
(842.1 KiB) 139 stiahnutí
S pozdravom ostáva Vlado
Adriusa
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 23 Feb 2022, 07:14

Ďakujem Vám.
Bronislava
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25 Feb 2022, 09:00
Predkovia z oblasti: Kurnat , Spiš

Dobrý den, hledám své předky , kteří se narodili v Nowej Bialej - Nowy Targ v Polsku a příslušné matriky . VˇSpišské kapitule mají matriky od roku 1788 a do té doby to spadalo pod Ostřihomskou arcidiecézi . Marně hledám ale ten " Polský Spiš " tam nikde nevidím. Mohl by jste prosím, poradit, kde hledat.
Nowa Biala v tom období byla jako Uj Bela . Děkuji Vám za váš čas.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Bronislava napísal: 25 Feb 2022, 13:41 Dobrý den, hledám své předky , kteří se narodili v Nowej Bialej - Nowy Targ v Polsku a příslušné matriky . VˇSpišské kapitule mají matriky od roku 1788 a do té doby to spadalo pod Ostřihomskou arcidiecézi . Marně hledám ale ten " Polský Spiš " tam nikde nevidím. Mohl by jste prosím, poradit, kde hledat.
Nowa Biala v tom období byla jako Uj Bela . Děkuji Vám za váš čas.
Vitajte! Toto je vlákno o kanonických vizitáciách, nie o matrikách.
Bronislava
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25 Feb 2022, 09:00
Predkovia z oblasti: Kurnat , Spiš

Tak to se moc omlouvám.
PeterPanis
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 05 Apr 2022, 18:02

Dobrý deň,

rád by som sa spýtal, či by ste mi vedeli poskytnúť informácie o obci Nováky. Do roku 1776 bola súčasťou Ostrihomskej diecézy. Jej filiálkami mali byť aj Podhradie (Kesseloko) a Dolné Lelovce.
Ďakujem za pomoc!
Ak by ste niečo našli, prosím Vás, pošlite mi to na e-mail: panis.peter3@gmail.com
Napísať odpoveď