Kniha "A visszatért Felvidék adattára"

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Dostal som sa ku knihe A visszatért Felvidék, neviem po Maďarsky, ale zistil som, že ide o nejakú knihu vydanú pri príležitosti pripojenia časti Československa k Maďarsku v 1938. Obsahuje údaje o obciach a akýsi zoznam ľudí( cirkev, administrácia, osobné), čo vtedy pôsobili na tomto území. Viete niekto nejaké podrobnosti o tejto knihe ?

Tu je k dispozícií online http://www2.arcanum.hu/2011/a120121.htm ... zoom=f&l=s
avf.png
avf.png (142.44 KiB) 3185 zobrazení
Kaylin
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 13:48
Predkovia z oblasti: Hruško ,Rusko,Majoros,Járosy, Kuhn, Tóth,Kočiš,Ščehovič , Pilát Gemer
Bydlisko: Rožňava

ako som sa na tú knižku mrkla, je zaujímavá. po stranu 427 je to vlastne len opis geologického zloženia Felvidék ,jeho zemepis. a potom menšia propaganda, ako to už býva :) zaujímavé z genealogického hľadiska začína byť práve od tej 427- tej strany. Až po stranu 504 je zoznam dedín a miest , ktoré boli vrátené 1939 maďarsku. nie je tam síce ich slovenský ekvivalent, ale väčšinou podľa popisu obce možno zistiť kde sa nachádzala. No a od strany 507 je zase súpis cirkevných hodnostárov,remeselníkov,majiteľov pôdy, štátnych zamestnancov, spolkov, škôl,ktoré sa hlásili k maďarskej národnosti a žili v roku 1939. pri menách je aj meno manžela, manželky a mená detí. niektorým aj to pomôže pri bádaní.

Mno ja som tam nikoho z rodiny nenašla, v tom čase už nežil nikto kto by sa tam mohol dostať :) a ostatní zase neboli významní ...
Keď nemáš plachty a kormidlo, iní určia tvoj smer.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Len pripomeniem že južné časti Slovenska pripadli Maďarsku pri Viedenskej arbitráži 2.11.1938.

Vlaky z Bratislavy na stredné Slovensko tak nemohli chodiť cez Galantu,
nová hlavná trasa na stredné Slovensko viedla cez: Bratislava-Trnava-Leopoldov-Hlohovec-Rišňovce-Alekšince-Nitra
Napísať odpoveď