Moravskí poddaní na Slovensku

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Veľa rodov má svoj pôvod na Morave. Ako, prečo a kedy prišli na Slovensko? Jedno vysvetlenie možno hľadať aj v tejto štúdii...
Obršlík, Jindřich: Sťahovanie moravských poddaných na Slovensko koncom 17. a v prvej polovici 18. storočia. In: Historické štúdie IV., Bratislava : Vydavateľstvo SAV, 1958, s. 137 - 160.
Prílohy
Moravaci.JPG
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Vyzerá to na zaujímavú štúdiu.

Aj medzi mojimi predkami je jedna vetva, ktorá pochádza z Moravy, ale je to z výrazne novšieho obdobia. Rod „Utíkalovcov“ prišiel do Klížskeho Hradišťa (dnes súčasť obce Veľký Klíž) okolo roku 1860 z obce Mezice (okres Olomouc).

Na stránke obce sa k tomu píše len toto: „Po roku 1850 prišla druhá kolonizácia a to z českých zemí. Čo bolo príčinou, to sa nedá vypátrať. Boli to väčšinou ľudia z Moravy.“

Keď som si prešiel sčítanie z roku 1869 a spracoval si ho, tak v obci žilo 398 osôb a z toho ako rodisko Moravu uviedlo 24, teda 6 %.

Ak by sa náhodou nikto dostal k bližším informáciám o tejto kolonizácii, tak budem vďačný za akékoľvek info. Vopred ďakujem.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Mohlo sa jednať o takzvaný "reťazový exodus", ktorý spustil jediný človek,
ktorý z A migroval do B, kde zbohatol a v A sa s tým chválil.

Ukážkovým príkladom "reťazového exodu" je migrácia 600 rodín z Banátu do Severnej Dakoty koncom 19-teho a začiatkom 20-teho storočia,
ktorý spustil jeden emigrant ktorý sa doma v Banáte chválil, koľko pôdy vlastní v Severnej Dakote.
vrsklr
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 16 Mar 2015, 22:00

Kde sa k tejto publikácii dostanem?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

vrsklr napísal:Kde sa k tejto publikácii dostanem?
https://www.google.sk/?gws_rd=ssl#q=%22 ... die+IV.%22
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

vrsklr napísal:Kde sa k tejto publikácii dostanem?
Alebo v okresnej knižnici podľa miesta Vášho bydliska. A určite aj v Univerzitnej knižnici v Bratislave, Slovenskej národnej knižnici v Martine a všetkých vedeckých knižniciach na Slovensku
meky
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:21
Predkovia z oblasti: Močenok, Žlkovce,Pečeňady

Informoval som sa v krajskej knižnici v Nitre a nula bodov...
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

meky napísal:Informoval som sa v krajskej knižnici v Nitre a nula bodov...
V Knižnici Archeologického ústavu SAV, tuším na Akademickej ulici, tam ju majú určite. Tam som ju osobne listoval.
meky
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:21
Predkovia z oblasti: Močenok, Žlkovce,Pečeňady

Vďaka, niekedy to teda skúsim tam.
OndrejSmolárik
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Dec 2015, 14:02
Predkovia z oblasti: Komjatice, Černík, Pohranice, Bádice, Vajka, Kostolný Sek ,Rastislavice, Studienka, Bánov, Veľký Kýr

Dobrý deň,
má niekto tento článok: "Sťahovanie moravských poddaných na Slovensko..." k dispozícii? Rád by som sa k nemu dostal.

Ondrej Smolárik
Napísať odpoveď