Strana 1 z 1

Matricula Almae Archiconfrater..

Napísané: 26 Okt 2017, 13:31
od používateľa fefefe
Zdravím všetkých,
keď som si prezeral digitálnu knižnicu Univerzitnej knižnice v Bratislave tak som natrafil na tento rukopishttp://digitalna.kniznica.info/zoom/671 ... ,2883,4240
Keď som si to prezeral, tak sú tam spomínané obce na Záhorí a k tomu mená ľudí. Vedel by niekto povedať niečo bližšie k tomuto rukopisu, lebo mená ľudí sa spomínajú z rokov, keď ešte neboli u niektorých obcí vedené matriky.

Ďakujem

Re: Matricula Almae Archiconfrater..

Napísané: 26 Okt 2017, 13:40
od používateľa jurajpolak
zdravím, v metadátach je tam uvedené:
Matrika arcibratstva a pásikárov z obcí západného Slovenska a Považia z rokov 1709-1773.
Bohvie, čo sú pásikári :-)

Re: Matricula Almae Archiconfrater..

Napísané: 26 Okt 2017, 13:49
od používateľa fefefe
Vďaka
pre oči nevidím :D :D :D
Ale upozorňujem na to, lebo pri jednotlivých obciach sú mená napr. už od roku 1691 a z toho obdobia nemajú viaceré obce matriky. Tak či by to niekomu nepomohlo.

Re: Matricula Almae Archiconfrater..

Napísané: 26 Okt 2017, 13:53
od používateľa fefefe
Pásikári boli veriaci laici, ktorí sa hlásili k ideálom sv. Františka z Assisi, terciari. Františkáni organizovali toto bratstvo na prehlbovanie náboženského života. Na čele bratstva stál buď „pán tatík“ alebo „pani matka“. Toto spoločenstvo združovalo bohatých i chudobných. V zozname členov nachádzame napríklad grófov: Katarína Jakussith, Eva Tököly, Lazár Aponyi, Estera Pongrácz, Ladislav Merey, Katarína a Rozália Forgach, Ladislav Zábreczký. Medzi pásikárov patril i cisar Leopold I..
http://www.ladomerska-vieska.sk/vyznamne-osobnosti.html

Re: Matricula Almae Archiconfrater..

Napísané: 26 Okt 2017, 15:48
od používateľa duros
Su tam aj niektore obce z Povazia (aj podla popisku aj v skutocnosti). Perfektna vec! Vdaka za objav! Len skoda, ze sa to neda cele stiahnut, hoci tam je ikona na stiahnutie - stiahlo mi to len prvych 10 stran...