VYRIEŠENÉ- Mapa formát TIF

Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň
Vojenské mapovanie z toku 1767 Klučiarove Kračany majú prístupné na webe. Ale tam nie sú zaznačené čísla domov. A nepochopila som, ako dokázal autor toho výskumu, na ktorý ste dali link zistiť zo sčítania obyvateľstva v 1828 číslo domu, kde jeho predok Gyorgy býval, v tej kolónke taký údaj nevidím. A bohužial, v mojom prípade tá obec nemala urobené sčítanie, nakoľko boli obyvatelia celej obce ako zemania oslobodení od daní. Takže pre mňa sčítanie z roku 1828 – nula. Sčítanie rok 1869 – nula, pre bratislavskú župu sa nezachovali. No a katastrálna mapa 1866 – nula.
Čo sa týka čísla domu, určite bolo zmenené alebo dom zbúraný, nakoľko dnes také číslo už v obci na mape neexistuje, ale v roku 1930 ešte existovalo.

Dalo by sa v tejto veci ešte niečo robiť?
Komposesorát sa dedil, kde by som mala nájsť dokumenty, ktoré vznikli pri každom úmrtí majiteľa komposesorátu daného rodu a kde sa rozdelil jeho majetok na potomkov a tiež to vysledovať v dlhšom časovom období? Vraj sa to robilo u notárov. Vedeli by ste mi niekto poradiť, v akej inštitúcii by sa mali takéto dokumenty nachádzať pre túto oblasť? Myslela som, že ak by sa niekde uvádzalo číslo zdedeného domu, vedela by som vysledovať predkov do minulosti. Ako som už spomenula v niektorom z predchádzajúcich príspevkov, môj predok sa narodil v časovom rozmedzí dvoch rokov, keď ďalší dvaja muži s tým istým menom a priezviskom v danej obci. A otcovia všetkých troch sa volali rovnakým menom (Ferenc). A žiaden z tých chlapcov nemal pri sobáši uvedené meno rodičov. Ale ten môj predok mal pri úmrtí uvedené, že bol komposesorom 30 rokov. A jeden z tých Ferencov zomrel 28 rokov predtým, lenže toto je len nepriamy dôkaz. Eventuálne mohol ten komposesorát získať po smrti napr. brata. Takže chcela by som sa dostať k tomu spísaniu dedenia komposesorátu po úmrtí .

Do budúcnosti už nemá zmyseľ ísť, viem, že v jeho dome po smrti býval jeho najmladší z troch synov a potom aj vnuci od toho syna. Tu je zaujímavé a pre mňa nepochopiteľné, že jeho najstarší syn s manželkou nebýval v tomto dome, ale v predpokladám želiarskom dome v susednej obci, nakoľko s nimi tam bývalo viacero cudzích rodín bez príbuzenského vzťahu. Vždy som si myslela, že dom dedil hlavne najstarší syn, ale nechápem, prečo tu nie.
Máte prosím niekto nejaký typ, čo s týmto urobiť?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Monicina napísal: 31 Mar 2023, 12:44 A nepochopila som, ako dokázal autor toho výskumu, na ktorý ste dali link zistiť zo sčítania obyvateľstva v 1828 číslo domu, kde jeho predok Gyorgy býval, v tej kolónke taký údaj nevidím.
Dobrý deň,
v mojom článku sa nikde nespomína, že by som odvádzal číslo domu zo sčítania obyvateľstva v r. 1828.
Monicina napísal: 31 Mar 2023, 12:44 Vždy som si myslela, že dom dedil hlavne najstarší syn, ale nechápem, prečo tu nie.
Toto záviselo od konkrétnej oblasti. V niektorých oblastiach Slovenska bolo zvykom, že majetky po rodičoch dedil najmladší syn. Šlo o miestny zvyk.
Monicina napísal: 31 Mar 2023, 12:44Máte prosím niekto nejaký typ, čo s týmto urobiť?
Obávam sa, že ste narazili na limity tohto fóra. Prípadné dokumenty o dome, resp. o komposesoráte sa môžu nachádzať v rôznych fondoch v príslušnom okresnom alebo krajskom archíve. Modelovo, napr. v ŠA Prešov máme zriadený fond „Krajský súd - Urbárske, komasačné písomnosti a mapy“, kde sa nachádzajú napr. pozemkové knihy z r. 1843. Prípadné staršie údaje by sa mohli nachádzať roztrúsené v rozličných fondoch pod rôznymi označenami. Stupeň spracovania daného archívneho materiálu závisí najmä od toho, kto a ako daný archívny materiál spracoval. Summa summarum, myslím, že na tomto fóre Vám naozaj nebudeme schopný poradiť viac než s požiadavkou osloviť buď štátny archív, alebo profesionálneho genealóga. Ani jeden, ani druhý postup Vám však na Vašu otázku nemusí priniesť odpovede.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď