Ako možno niekedy rozpliesť problém s menovcami alebo menovkyňami

Sisua
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2013, 00:50
Predkovia z oblasti: Kat. farnosti: Lakšárska Nová Ves, Borský Mikuláš, Koválov, Hor. Trhovište, Hor. Otrokovce, Hlohovec, Pastuchov, Leopoldov, Drahovce, Lukáčovce, Drietoma, Trenčín, Veľ. Chlievany, Šišov, Brezová p. Bradlom, Oponice; ~Třebíč, ~Uh. Hradiště...

Nočnou morou každého bádateľa v genealógii sú dvaja alebo viacerí menovci či menovkyne. Dvojnásobnou nočnou morou je, ak si obaja, navyše, zoberú partnerov, ktorí sú si navzájom tiež menovci. Taká vec sa udiala v rode Šišulákových, kde si dve Heleny (* 26. feb. 1810, dcéra Juraja; * 03. sep. 1819, dcéra Vavrinca) zobrali dvoch Tomášov z rodu Kabarec.
Myslel som si, že ak majú od seba 10 rokov rozdiel v narodení, tak v úmrtných záznamoch bude +/- sedieť ich vek a všetko sa vyrieši. Ako sa ukázalo, bolo to omnoho komplikovanejšie.
Prvá stihla zomrieť 03. októbra 1848. Napísali jej, že mala 29 rokov a bola to manželka Tomáša, rod. Šišuláková. To by bolo fajn (narodila sa teda asi v roku 1819), keby som neskôr nezistil, že druhá zomrela 12. januára 1898 ako 78-ročná, a napísali jej tiež len: manželka Tomáša, vdova, rod. Šišuláková. Spätne to vychádza znova na obdobie 1819 / 1820.
U menovcov v 19. storočí sa dá pátrať aj podľa čísla domu (bydliska), ale v tomto prípade by to nepomohlo, pretože v roku 1848, keď zomrela tá kratšie žijúca Helena, sa číslo domu ešte nepísalo.
Svitlo mi však, že ešte v štátnej matrike (v roku 1898 už vedenej) bývajú rodičia, alebo aspoň otec. Tá informácia to teda všetko vyrieši. Figu. O Murphyho zákonoch v genealógii sa na tomto fóre už reč viedla a to bol aj tento prípad, pretože v zázname som sa na veľké počudovanie dozvedel, že táto Helena († 12. januára 1898) bola dcérou Ondreja. Žiadny Juraj, žiadny Vavrinec. To, samozrejme, nesedelo so záznamami v cirkevných matrikách ani so situáciou v rode. Úmrtné záznamy sú najmenej spoľahlivé, ale topiaci sa aj slamky chytá. Po tomto zistení som definitívne zmazal dátum úmrtia u Heleny (*1819), tej 29-ročnej skoršie zosnulej, a dal som im obom pri úmrtí otáznik s poznámkou, že to už asi nerozpletiem.

Prešiel nejaký čas a pri spracúvaní rodokmeňa rodu Klempa som narazil na svadbu Jána Klempu a Terézie Kabarcovej (1874). On bol synom žijúceho Tomáša Klempu a žijúcej Margaréty Šišulákovej a ona bola dcérou žijúceho Tomáša Kabarca a žijúcej Heleny Šišulákovej. (Na nedoriešený problém s menovkyňami som medzitým zabudol.) Videl som, že obe matky sú z jedného rodu, tak mi čírou náhodou napadlo pozrieť sa, ako sú si navzájom pokrvne vzdialené. Ako prvú som pozrel Margarétu (keďže sa také zriedkavé meno medzi dvoma tisíckami Šišulákovcov ľahšie hľadá). Tá bola dcérou Juraja a zároveň nevlastnou sestrou Heleny (* 26. feb. 1810). A vtedy som spozornel – to je tá Helena, ktorú neviem určiť! A rozpletiem to teraz tak, že sa pozriem, či bol pri sobáši pri takom blízkom rodinnom vzťahu udelený dišpenz!
A nebol. (Ako som neskôr zistil, sobáš by s dišpenzom 2. stupňa pokrvenstva ani nemohol prebehnúť, pretože tí dvaja snúbenci – Ján Klempa a Terézia Kabarcová – by mali spoločného starého otca /Juraj Šišulák/ a podľa kánonického práva sa môže dišpenz udeliť najskôr len v zmiešanom 2. a 3. stupni pokrvenstva).
Keďže dišpenz chýbal, tá dlhšie žijúca Helena nemohla byť dcérou Juraja, ani sestrou Margaréty – Margarétu mala za (nevlastnú) sestru kratšie žijúca Helena, ktorá zomrela podľa zápisu v cirkevnej matrike vo veku 29 rokov (v skutočnosti sa dožila 38 rokov = rozdiel 9 rokov!). Tá dlhšie žijúca Helena sa dožila naozaj 78 rokov a nebola dcérou žiadneho Ondreja, ako píšu štátne matriky, ale Vavrinca. Hoci mali obaja snúbenci matky z rodu Šišulákových, dišpenz nebol udelený preto, lebo ich spoloční predkovia sú až v 5. generácii – taká diaľka sa už nedišpenzuje = úspešná skúška správnosti. A zároveň do 4. generácie nemali ani iných spoločných príbuzných.
Ako ďalšiu skúšku správnosti som použil Teréziin dátum narodenia v sobášnom zázname – 26. feb. 1850, čo znamená, že bola dcérou tej dlhšie žijúcej Heleny. Tá kratšie žijúca Helena v roku 1850 už nežila, teda nemohla byť mamou tejto Terézie.

Takže menovci sa dajú rozpliesť aj hľadaním vzájomných svadieb ich potomkov (no len do štvrtej generácie, kým sa udeľujú dišpenzy stupňov pokrvenstva). Samozrejme, nie je to univerzálny nástroj na riešenie takýchto bádateľských problémov, pretože potomkovia niektorých menovcov sa do 4. generácie vôbec nemuseli zosobášiť. Na druhú stranu, robiť rozrody (párov) menovcov je pri množstve ich potomkov veľmi prácne a zdĺhavé, ale zažiť ten pocit, keď niečo po desiatkach hodín bádania konečne nájdete, stojí za to :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Jj, vždy keď nájdem dišpenz k pokrvnému príbuzenstvu, ďakujem Bohu, lebo tak má človek možnosť urobiť skúšku správnosti (hoci raz sa mi stalo, že sa to nedalo ani to).
Napísať odpoveď