VYRIEŠENÉ- Mapa formát TIF

Lerea
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 09 Feb 2023, 19:42
Predkovia z oblasti: Lazany, Prievidza

Dobrý deň
akým spôsobom vytlačiť mapu formát TIF? mapa som získala z Geodetického a kartografického ústavu ako formát ZIP, potrebovala by som ju orezať a potom vytlačiť vo väčšom formáte ak to spravím nevidno čísla parciel? Vie mi prosím niekto poradiť? Skúšala som už aj výraz vo Photoshope rozdeliť na 4 rovnaké časti stále to vytlačí škaredé.
Mapa má dosť veľa extravilánu, preto by som chcela mať vo väčšom iba zastavanú oblasť, ďakujem
Naposledy upravil/-a Lerea v 05 Apr 2023, 19:01, upravené celkom 1 krát.
marek1689
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 171
Dátum registrácie: 06 Feb 2017, 07:35
Predkovia z oblasti: Hronské Kosihy, Hronské Kľačany, Starý Tekov, Čajkov, Rybník, Neded, Vlčany, Andovce, Selice, Mostová

Dobrý deň,
s mapami vo formáte TIF zvyknem pracovať v programe AUTOCAD v podstate asi všetky CAD programy ich dokážu otvoriť spojiť a umiestniť do súradníc a následne vytvoriť PDF súbor alebo vytlačiť. S iným softwarom nemám skúsenosti. Mňa by zaujímalo, či ich bolo komplikované získať a či Vám pomohli v pátraní.
Ďakujem.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

marek1689 napísal: 29 Mar 2023, 15:52 Dobrý deň,
s mapami vo formáte TIF zvyknem pracovať v programe AUTOCAD v podstate asi všetky CAD programy ich dokážu otvoriť spojiť a umiestniť do súradníc a následne vytvoriť PDF súbor alebo vytlačiť. S iným softwarom nemám skúsenosti. Mňa by zaujímalo, či ich bolo komplikované získať a či Vám pomohli v pátraní.
Ďakujem.
Získanie týchto máp je pomerne jednoduché. Pošlete formulár (viď link), uhradíte poplatok a do pár dní Vám pošlú mapu v elektronickej forme. Každá obec/mesto je rozdelená na niekoľko štvorcov (mapový list), ich počet záleží od veľkosti katastra. Jeden farebný mapový list stojí 5 eur. Ako píše kolegyňa, mapa je veľmi kvalitne naskenovaná. Táto (rastrová) mapa obsahuje však len čísla parciel platné v danej dobe. Ak chcete zistiť vlastníka pozemku, tak musíte požiadať rovnaký Úrad o kópiu písomného operátu (jeden list 2 eurá/ na jednom liste viac parciel, záleží od počtu vlastníkov resp. spoluvlastníkov), tam je okrem vlastníka uvedený aj typ pôdy (lúka, dvor, orná pôda ...) i číslo domu.

Samozrejme, že tieto mapy pomôžu pri pátraní, no v prvom rade sa musíte orientovať v geografie obce, na aké časti bola delená, kde sa nachádzali domy, kde polia, kde žili Vaši predkovia a pod.

Odporúčam tieto rastové mapy kombinovať s parcelnými protokolmi, tj. obdoba dnešného listu vlastníctva - nájdete tam právne nakladanie s pozemkami (dedenie, predaj a pod).

link (zoznam archivovaných katastrálnych máp, vzor mapy, objednávka mapového listu resp. písomného operátu)

https://www.geoportal.sk/sk/archiv/koma ... ny-operat/
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Všimla som si na ich web stránke po stiahnutí zoznamu obcí, že obce v dnešnom okrese DS majú mapy a operáty až od roku 1891. To je pre mňa úplne k ničomu, potrebujem staršie, najlepšie do 1868 a ešte aj staršie. Viete mi poradiť, kde ich mám nájsť ?
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

O tejto možnosti som písala už pred rokmi. S uvedeným archívom som malal veľmi dobré skúsenosti. Parcelné protokoly, ktoré s mapami súvisia, sú tiež veľmi dobrou pomôckou.
Ak chcete vidieť, koľko mapových listov je práve v obci, ktorú potrebujete, dá sa to zistiť napríklad takto: https://maps.hungaricana.hu/en/MOLTerke ... HktNzApIn0. V tomto prípade ide o obec Višňové. Nájdete tu mnohé informácie o mape, ale aj to, že je z roku 1912, Z niektorých obcí majú aj staršie. Vpravo vidno obrázok a pod ním je číslo, ktoré znamená, na koľkých mapových listoch je obec zobrazená. Keď naň kliknete, zobrazí sa Vám celá mapa. Podľa toho si môžete vybrať jednotlivé časti a tie si priamo objednať v archíve, pretože sú totožné. Z tejto stránky sa mapa asi stiahnuť, či uložiť nedá. Ale tá z archívu geodézie, sa dá aj zväčšiť bez toho, aby boli jednotlivé body rozmazané.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Z ústavu geodézie mi odpísali, že pôvodné katastrálne mapovanie bolo vykonané od východu na západ. Z tohto dôvodu pôvodný katastrálny operát pre Východné Slovensko je spravidla z rokov 1860-1870, pre Stredné Slovensko z rokov 1870-1890 a pre Západné Slovensko z rokov 1890-1910 (Turčianska a Trenčianska župa neboli dokončené z dôvodu 2. svetovej vojny a následného rozdelenia Rakúsko-Uhorskej monarchie).

Takže smola pre mňa, Žitný ostrov v tak neskorom čase je mi k ničomu. :(
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Mám otázku.
Viem číslo domu kde býval jeden môj predok. Ako sa viem dostať k majiteľom toho domu v rôznych časových obdobiach, zajíma ma 17, 18 storočie a prvá polovica 19 stor. Tak by som vedela vystopovať predkov môjho predka (toho, ktorý viem že býval v danom dome), on tam býval v ca 1800-1860. Určite išlo o dedičný dom, nakoľko potom jeho tretí syn a vnúčatá bývali v tom dome ešte aj v roku 1930.
Ako som spomínala vyššie, obce v okrese DS boli zmapované až v 1890 a teda staršie mapy a operátory cez ústav geodézie nenájdem.
Ďakujem vopred za odpoveď, dúfam, že sa nájde niekto, kto mi bude s týmto pomôcť
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Monicina napísal: 31 Mar 2023, 09:07 Mám otázku.
Viem číslo domu kde býval jeden môj predok. Ako sa viem dostať k majiteľom toho domu v rôznych časových obdobiach, zajíma ma 17, 18 storočie a prvá polovica 19 stor. Tak by som vedela vystopovať predkov môjho predka (toho, ktorý viem že býval v danom dome), on tam býval v ca 1800-1860. Určite išlo o dedičný dom, nakoľko potom jeho tretí syn a vnúčatá bývali v tom dome ešte aj v roku 1930.
Ako som spomínala vyššie, obce v okrese DS boli zmapované až v 1890 a teda staršie mapy a operátory cez ústav geodézie nenájdem.
Ďakujem vopred za odpoveď, dúfam, že sa nájde niekto, kto mi bude s týmto pomôcť
Myslím, že tento typ dokumentu (17-18.str.) nenájdete. Odporúčam článok v linku nižšie. Zhrnúc, v polovici 19.storočia dochádza k zrušeniu urbárskych pomerov, tj. obyčajní ľudia (nie šľachtici) získavajú pozemky/domy do súkromného vlastníctva. Odvtedy sa vedú tzv. pozemkovoknižné protokoly (PKV), zapisuje sa do nich právne nakladanie s pozemkom/domom, tj. dedenie, predaj, darovanie, vydržanie a pod. Fungovali v niektorých prípadoch do polovice 20.storočia, nahradili ich dnes bežné listy vlastníctva. Tieto PKV sú archivované na príslušnom okresnom katastri. Avšak nie sú voľne prístupné, len potomkom (právny titul) a na občiansky preukaz. Pokiaľ viem, tak boli písané v maďarčine, v časoch ČSR v slovenčine.

Vývoj a evidovanie vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na území Slovenska
https://www.pce.sk/clanky/body_vlprnehn.htm

vzor PKV
viewtopic.php?f=22&t=13179&p=41005#p41005
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ďakujem vám za odpoveď.
Ten mój predok a jeho predkovia sú potomkovia z Radu hradnych jobagiánov s titulom nobilis s boli komposesormi, maju to uvedene pri umrtiach aj krstoch svojich deti. Ide o rod Kulcsár z Kulcsára Karcsa, slov. Kĺúčiarove Kračany. Takže rod vlastnil pozemky v dedine už minimálne od polovice 16 stor, kedy je zmienovany v historických dokumentoch už vtedy to v dedine bolo uvádzané ako rodove sidlo toho rodu.
Viete mi teda prosím poradiť, ako sa dostať k tým zoznamom vlastníkov pozemkov a domov jednotlivých hlav rodiny naprieč striedajucimi sa generáciami aspoň v období 17 až do pol. 19 stor?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Monicina napísal: 31 Mar 2023, 11:24 ...
Viete mi teda prosím poradiť, ako sa dostať k tým zoznamom vlastníkov pozemkov a domov jednotlivých hlav rodiny naprieč striedajucimi sa generáciami aspoň v období 17 až do pol. 19 stor?
To obdobie pred zavedením PKV je problematické, ako bolo uvedené vyššie. Pokiaľ vo fonde rodu (alebo u Vás doma) nenájdete nejaké testamenty, dedičské konania, tak sa obávam, že nula-nula-ništ. Pokiaľ ide o čísla domov, tam je to oveľa problematickejšie, ako v Čechách a na Morave, kde vedia urobiť históriu domu. Podľa info, ktoré mne dali na katastri, boli domy v Uhorsku viackrát prečíslované, takže dohľadanie je problematické.
Možno Vás v niečom inšpiruje článok Patrika Zakarovského, ktorý sa pokúsil o niečo podobné: https://www.geni.sk/urbarske-a-pozemkov ... enealogii/
Napísať odpoveď