dětské domovy na slovensku v období 1932-1940

šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

Prosím o radu - nevím jak se přesně v období 1932-1940 nazývali ústavy které pečovali o děti které jejich matka po porodu ihned odložila a co se s těmito dětmi dělo když začla 2.světová válka? mojí babičku v té době dali do rodiny ale nebyla adoptovaná (zůstalo jí příjmení po matce)měli ji takzvaně ,,na práci,,
prosím je tu někdo kdo by mi poradil název instituce popř. zda to bylo osvojení když to nebyla adopce? nevím kde hledat záznamy (znám místo narození a matku a také rodiče kteří si ji vzali a místo jejich bydliště)
děkuji šárka
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Myslím, že Váš problém sa tu riešil už niekoľkokrát, vždy sa to končilo tým, že sa na to pozriete, no výsledky sme sa nedozvedeli (predpokladám, že žiadne nie sú a skúšate znova našu trpezlivosť). Takže mám chuť toto zamknúť a odporučiť Vám pokračovať v načatých témach. Sú to tieto:
viewtopic.php?f=9&t=11407
viewtopic.php?f=31&t=11416
viewtopic.php?f=31&t=11482
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

šárka napísal: 15 Jún 2021, 18:46 Prosím o radu - nevím jak se přesně v období 1932-1940 nazývali ústavy které pečovali o děti které jejich matka po porodu ihned odložila a co se s těmito dětmi dělo když začla 2.světová válka?...
Dobrý deň,
takýto ústav sa jednoducho nazýval sirotinec, neskoršie štátny sirotinec. Jeho zakladateľom (zriaďovateľom) bola cirkev alebo štát.
Kde boli deti - siroty počas 2. sv. vojny? Logicky, ak neboli adoptované, alebo dané do pestúnskej starostlivosti, tak počas vojny boli určite v danom sirotinci.
šárka napísal: 15 Jún 2021, 18:46 ...prosím je tu někdo kdo by mi poradil název instituce popř. zda to bylo osvojení když to nebyla adopce? nevím kde hledat záznamy...
V mojej dávnejšej odpovedi som Vám priložila aj odkaz na zákon, ktorý pojednáva o deťoch v pestúnskej starostlivosti. V ňom nájdete odpoveď na názov inštitúcie, ktorá to mala v kompetencii.
Osvojenie alebo adopcia dieťaťa sú slová rovnakého významu - prijatie cudzieho dieťaťa za vlastné na základe rozhodnutia súdu.
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

duros napísal: 15 Jún 2021, 20:32 Myslím, že Váš problém sa tu riešil už niekoľkokrát, vždy sa to končilo tým, že sa na to pozriete, no výsledky sme sa nedozvedeli (predpokladám, že žiadne nie sú a skúšate znova našu trpezlivosť). Takže mám chuť toto zamknúť a odporučiť Vám pokračovať v načatých témach. Sú to tieto:
viewtopic.php?f=9&t=11407
viewtopic.php?f=31&t=11416
viewtopic.php?f=31&t=11482
Dobrý den,
samozřejmě jsem se na to podívala a také jsem odepsala že v zákoně který mi tu někdo doporučil ke čtení jsem nenašla nic co by mi pomohlo.
dále jsem kontaktovala archivy ve všech pěti Bratislavských matričních úřadech kde mi bylo sděleno že žádné takové informace nemají a mám zkusit archiv v Praze kam byly po rozdělení československa nějaké spisy odvezeny..tam jsem psala a bylo mi odepsáno že tam nic takového nemají a mám se obrátit na Bratislavu,mezitím mi odpověděl farář z Bratislavy s informacemi o snatku zs.fonodové v roce 1934 i s číslem zásipu který je zapsán v matrice v Bratislavě(byla oddána v kostele i na výboře -civilni snatek)tak jsem psala zpět do Bratislavy a žádala dle tohoto čísla informaci a bylo mi odepsáno že to číslo jim nic neříká a že už mi psaly že o Zs.fonodové tam nic nemají.Poté jsem psala do Rožňavy pod kterou spadá Kunová Teplica kde babička bydlela ale nikdo mi neodpověděl.jeden pán mi zde napsal že Kunová teplica v letech 1938-1940 spadala pod madarsko to jsem zatím neprověřila protože jsem se k tomu ještě nedostala.
pompová šárka
Naposledy upravil/-a šárka v 16 Jún 2021, 09:58, upravené celkom 1 krát.
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

milestone napísal: 16 Jún 2021, 01:26
šárka napísal: 15 Jún 2021, 18:46 Prosím o radu - nevím jak se přesně v období 1932-1940 nazývali ústavy které pečovali o děti které jejich matka po porodu ihned odložila a co se s těmito dětmi dělo když začla 2.světová válka?...
Dobrý deň,
takýto ústav sa jednoducho nazýval sirotinec, neskoršie štátny sirotinec. Jeho zakladateľom (zriaďovateľom) bola cirkev alebo štát.
Kde boli deti - siroty počas 2. sv. vojny? Logicky, ak neboli adoptované, alebo dané dostarostlivosti, tak počas vojny boli určite v danom sirotinci.
šárka napísal: 15 Jún 2021, 18:46 ...prosím je tu někdo kdo by mi poradil název instituce popř. zda to bylo osvojení když to nebyla adopce? nevím kde hledat záznamy...
V mojej dávnejšej odpovedi som Vám priložila aj odkaz na zákon, ktorý pojednáva o deťoch v pestúnskej starostlivosti. V ňom nájdete odpoveď na názov inštitúcie, ktorá to mala v kompetencii.
Osvojenie alebo adopcia dieťaťa sú slová rovnakého významu - prijatie cudzieho dieťaťa za vlastné na základe rozhodnutia súdu.
ano tento zákon jsem četla ale nenašla jsem nic co by mi pomohlo - nemohlo jít o adopci pokud neměla jejich příjmení ale zůstalo jí příjmení její matky ze vzpomínek rodiny vím že babičku přivezli do kunové teplici s ještě jednou holčičku do jiné rodiny v kunové teplici tak jsem si myslela zda začátkem války nedávali děti do slovenských rodin -nevím jak to tehdy mohlo byt ?snažila jsem se najít info o poručenských soudech ale nic jsem na netu nenašla ,taky jsem psala do kunové teplice zda nemají u rodiny nejaké info v knihách že mají u sebe dítě ,,na práci,,netuším zda toto bylo běžné či ne .přesto děkuji za vaši pomoc
pompova
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

šárka napísal: 16 Jún 2021, 09:41 ...snažila jsem se najít info o poručenských soudech ale nic jsem na netu nenašla...
Info o "poručenských súdoch" (nesprávny názov) nehľadajte na webe, na to sa treba informovať v štátnych archívoch. Vy potrebujete nájsť archívny fond "Okresný súd XY, poručenský úrad", prípadne "verejný poručník v XY".
Vám je ťažko radiť, lebo od narodenia Vašej babičky v Bratislave po pestúnsku starostlivosť v Kunovej Teplici, máte asi časové okno. Pokiaľ sa dostala k pestúnom, mohla byť kľudne aj v dvoch sirotincoch, dvoch mestách, dvoch okresoch a pod.

Pokúste sa ísť Vaším výskumom od konca, teda od obce Kunova Teplica, kde bola Vaša babička pridelená pestúnom. Tá patrila aj patrí do okresu Rožňava. Kontaktujte Štátny archív v Košiciach - pracovisko Archív Rožňava https://www.minv.sk/?statny-archiv-v-ko ... pracovnici a pýtajte sa na arch. fondy, ktoré som uviedla vyššie.
Tí jej pestúni boli kontrolovaní poručenským úradom alebo verejným poručníkom. Vopred netvrdím, že tie dokumenty sú v Rožňave, ale zistiť by ste si to mali. Ak neuspejete v Rožňave, kontaktujte Štátny archív v Košiciach.

Keď sa na Vás šťastie usmeje, dajte nám vedieť, lebo tu máte štyri témy v podstate o tom istom. :D
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

Dobrý den,děkuji za vaši reakci - napsala jsem do archivu v Rožňavě až mi přijde odpověď napíšu
Pompová šárka
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

milestone napísal: 19 Jún 2021, 01:28
šárka napísal: 16 Jún 2021, 09:41 ...snažila jsem se najít info o poručenských soudech ale nic jsem na netu nenašla...
Info o "poručenských súdoch" (nesprávny názov) nehľadajte na webe, na to sa treba informovať v štátnych archívoch. Vy potrebujete nájsť archívny fond "Okresný súd XY, poručenský úrad", prípadne "verejný poručník v XY".
Vám je ťažko radiť, lebo od narodenia Vašej babičky v Bratislave po pestúnsku starostlivosť v Kunovej Teplici, máte asi časové okno. Pokiaľ sa dostala k pestúnom, mohla byť kľudne aj v dvoch sirotincoch, dvoch mestách, dvoch okresoch a pod.

Pokúste sa ísť Vaším výskumom od konca, teda od obce Kunova Teplica, kde bola Vaša babička pridelená pestúnom. Tá patrila aj patrí do okresu Rožňava. Kontaktujte Štátny archív v Košiciach - pracovisko Archív Rožňava https://www.minv.sk/?statny-archiv-v-ko ... pracovnici a pýtajte sa na arch. fondy, ktoré som uviedla vyššie.
Tí jej pestúni boli kontrolovaní poručenským úradom alebo verejným poručníkom. Vopred netvrdím, že tie dokumenty sú v Rožňave, ale zistiť by ste si to mali. Ak neuspejete v Rožňave, kontaktujte Štátny archív v Košiciach.

Keď sa na Vás šťastie usmeje, dajte nám vedieť, lebo tu máte štyri témy v podstate o tom istom. :D
Tak odpověď z Rožňavy mi už přišla a bohužel ne dobrá.Informace které jsem chtěla tam prý nemají.Ještě zkusím zjistit jestli někde nemůže být seznam sirotčinců v Bratislavě v dané době jen netuším kde hledat zkusím pana faráře z kostela který mi již poskytl info o křtu.uvidím zda se mi ozve.šárka
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

šárka napísal: 22 Jún 2021, 13:25 ...Tak odpověď z Rožňavy mi už přišla a bohužel ne dobrá.Informace které jsem chtěla tam prý nemají...
Dobrý deň,
neviem, aké informácie ste chceli, ako ste ich pomenovali, keď ich nemajú. Mne je to ťažko hodnotiť. V každom prípade majú arch. fond "Okresný súd v Rožňave", časový rozsah (roky) 1852-2002, 58 bm (bežných metrov), čiastočne sprístupnený, čo znamená, že sa jedná o ochranu osobných údajov (GDPR).
A práve pri okresných súdoch boli zákonom zriadené a podliehali im poručenské úrady. Mne sa nechce uveriť, že v tých 58 bm nie je ani ťuk o Poručenskom úrade pri Okresnom súde v Rožňave. :? Tu by jednoznačne pomohla arch. pomôcka - inventár, ktorý dajú k nahliadnutiu len pri osobnej návšteve archívu.

V tejto téme viewtopic.php?f=9&t=11407&p=33916#p33916 ste napísali: „mám kopii rodného listu babičky a tam je jen napsané to co jsem uvedla.na matrice mi řekla že mi nemůžou sdělit nic ohledně osvojení či adopce“.
Na matričnom úrade, kde je záznam o narodení Vašej babičky, tam to treba jednoznačne dotiahnuť do konca. Možno je tam nejaká poznámka, lebo Vám nič nemohli povedať. Postupovali správne, citlivé údaje Vám nikto nebude hovoriť do telefónu. Ste priama príbuzná, tak by Vám mali umožniť, nahliadnuť do matričnej knihy.
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

milestone napísal: 23 Jún 2021, 22:02
šárka napísal: 22 Jún 2021, 13:25 ...Tak odpověď z Rožňavy mi už přišla a bohužel ne dobrá.Informace které jsem chtěla tam prý nemají...
Dobrý deň,
neviem, aké informácie ste chceli, ako ste ich pomenovali, keď ich nemajú. Mne je to ťažko hodnotiť. V každom prípade majú arch. fond "Okresný súd v Rožňave", časový rozsah (roky) 1852-2002, 58 bm (bežných metrov), čiastočne sprístupnený, čo znamená, že sa jedná o ochranu osobných údajov (GDPR).
A práve pri okresných súdoch boli zákonom zriadené a podliehali im poručenské úrady. Mne sa nechce uveriť, že v tých 58 bm nie je ani ťuk o Poručenskom úrade pri Okresnom súde v Rožňave. :? Tu by jednoznačne pomohla arch. pomôcka - inventár, ktorý dajú k nahliadnutiu len pri osobnej návšteve archívu.

V tejto téme viewtopic.php?f=9&t=11407&p=33916#p33916 ste napísali: „mám kopii rodného listu babičky a tam je jen napsané to co jsem uvedla.na matrice mi řekla že mi nemůžou sdělit nic ohledně osvojení či adopce“.
Na matričnom úrade, kde je záznam o narodení Vašej babičky, tam to treba jednoznačne dotiahnuť do konca. Možno je tam nejaká poznámka, lebo Vám nič nemohli povedať. Postupovali správne, citlivé údaje Vám nikto nebude hovoriť do telefónu. Ste priama príbuzná, tak by Vám mali umožniť, nahliadnuť do matričnej knihy.
[b]napsala jsem - Text: Dobrý den,[/b]

hledám informace poručenského úřadu o Alžbětě Fonodové nar.5.6.1932(moje babička)mezi lety 1932-1939 si ji vzali ,,na práci,,do péče katarina a lászlo Orbánovi z kunové teplice.chtěla bych vědět v jakém byla sirotčinci a od kdy byla u pěstounů orbánových.můžete mi prosím napsat zda takové informace jsou ve vašem archivu?-já bych si poté podala oficiální žádost o tyto informace
děkuji Pompová šárka

záznam o narození babičky je Bratislavě staré mesto posílala jsem okopírovaný rl mojí mamky a svůj plus poplatek 5euro.bohužel osobně tam nemůžu je to kolem 900km
a taky jsem kontaktovala faráře protože babička byla pokřtěná ale tam taky nic nebylo ohledně toho že šla do sirotčince.
-čtu ted něco na netu ohledně fungování sirotčinců na slovensku v období 1932-1940 možná něco najdu...
Napísať odpoveď