Verený rodostrom

Lacika
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Apr 2022, 11:21

Dobrý večer,

chcel by som sa opýtať na váš názor ohľadom verejne prístupného rodostromu. Keď som sa radil s ľuďmi, ktorí tiež pátrajú po svojich predkoch, tak niektorí mi na otázku, či je v poriadku mať verejne prístupný rodostrom odpovedali, že v tom nevidia nejaký problém. Iní mi zas odpovedali, že svoj rodostrom majú nastavený ako súkromný, nakoľko nechcú, aby niekto "neželaný" si prezeral ich predkov.

Zároveň som sa stretol s argumentom, že je lepšie mať svoj rodostrom nastavený ako súkromný, nakoľko by niekto mohol ukradnúť "moju identitu" a v prípadoch nevysporiadaných pozemkov by toto mohol zneužiť.

Preto aký je váš názor na vytvorenie si verejného rodostromu na family search (pričom pri žijúcich osobách by som nastavil ochranu súkromia a "cudzím" by sa nezobrazovali)?

Ohľadom tej krádeže identity som sa dočítal na jednom americkom genealogickom webe, pričom v samotnom článku sa pomerne dosť polemizovalo s takouto možnosťou zneužitia.

Za vaše názory a prípadné pripomienky vopred ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Aj z pohľadu našej legislatívy nesmiete sprístupňovať údaje o žijúcich osobách. A aby ste to nemali také jednoduché, dokonca by ste od žijúcich osôb mali mať súhlas na zhromažďovanie dát o nich, v prípade, že vytvárate nejakú databázu (čo vytvárate). Ako sa s tým vyrovnáte Vy a Vaši príbuzní, je na Vás.
Pokiaľ ide o zverejnenie ostatných osôb, s tým problém nie je - umožňuje to viacero webov, nielen FS, ale aj Ancestry.com, MyHeritage, Geni.com a pod. Nehovoriac o súkromných webových prezentáciách bádateľov (aj ja mám). Je pochopiteľné, že Vašu prácu Vám skôr, či neskôr niekto ukradne (aj moje údaje niektorí už prevzali aj s chlpami/chybami ;-)), ale z právneho hľadiska žiaden problém...len morálny.
pinocchio
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 21:14

dobrý deň, môžem sa spýtať, či je podľa našej legislatívy možné zverejniť všetky údaje staršie ako 80 rokov?
1. dátum (miesto) narodenia, sobáša, úmrtia pri všetkých osobách, alebo len pri nežijúcich?
2. a čo ak neviem, či daná osoba žije alebo nie?
3. je možné zverejniť "mladšie" údaje ako 80 rokov pri už nežijúcich osobách?
4. je možné zverejniť mená žijúcich partnerov a potomkov aj s priezviskami, prípadne bez nich?
viktoria07
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 24 Jan 2023, 20:51
Predkovia z oblasti: Hradecsný, Végh, Slovensko

Dobrý deň,
ako sa dá nastaviť to, aby bol môj rodostrom skrytý?
Ďakujem za odpoveď
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

viktoria07 napísal: 24 Jan 2023, 21:33 Dobrý deň,
ako sa dá nastaviť to, aby bol môj rodostrom skrytý?
Ďakujem za odpoveď
V každom programe/webovej aplikácii je to iné. Čítajte nápovedu k softvéru/aplikácii.
Napísať odpoveď