Identifikácia textu na hlavnom/centrálnom kríži - cintorín Veľký Ďur

Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou, azda by sa našiel niekto taký šikovný, že by mi vedel pomôcť s prečítaním/identifikáciou textu na hlavnom/centrálnom kríži na miestnom cintoríne. Ja tam vidím len ten začiatok: "Roku 188? tento kríž? ..."
Veľmi by ste mi pomohli s doplnením skladačky histórie tejto obce.

Fotografie sa sem nezmestili nahrať, tak prikladám link na stiahnutie:
https://www.uschovna.cz/sk/zasilka/PD9C ... 2XS8D-ZME/

Vopred všetkým ďakujem za tipy, rady a názory :)
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Neviem rozlustit cely text. No napisem, co tam vidim ja. Samozrejme nemusim mat pravdu, kedze vobec nepoznam kontext ani obec.

V druhom a tretom riadku (domyslam si text) vidim ako Tento kriz dal (?) postavit Stevo ...
V stvrtom riadku by mohlo byt (chyba uvod) proti alebo oproti, tazko povedat.
Posledne dve slova (piaty riadok) citam ako Sirodski otec

V globale mi to vsak nedava ziaden zmysel.
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Nič sa nedeje, každá rada, názor pomôže skompletizovať celé dielo :) Ja tam ten text zatiaľ vidím v tej istej podobe ako uvádzate.
Ešte v štvrtom riadku to môže byť proti/oproti/... alebo hocičo iné a za tým "Steviar Jozef"?
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Ak je tam skutocne Steviar, tak to A je rovnako tak nevyrazne ako A v dal (druhý riadok). Co by nasvedcovalo tomu, ze mame pravdu, rovnaky styl pisma v oboch slovach. A rovnake A by mohlo byt aj v tretom riadku za Stevo nejaké písmeno, mozno I, potom A

Toho Jozefa som tam predtym nevidel, ale teraz ked pisete, tak by to tak mohlo byt.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Domnievam sa, ze su to dve mena ludi, ktori dali postavit ten kriz a ze dovod tam uvedeny nie je. V prvom riadku medzi slovami DAL a POS je dost miesta na to, aby to bolo DALI a nielen DAL.

Prve meno na tretom riadku je ŠTEVO JAKUBOVIE. To PROTI na stvrtom riadku nebude asi PROTI, ale nejaky popis jeho funkcie v obci, ale nic rozumne mi nenapadlo. Druhe meno bude Jozef, ale je otazne, ci by jeho priezvisko bolo uvedene za krstnym menom ako pri Stevovi Jakubovie alebo pred nim. Jozefove priezvisko potom moze byt na chybajucom zaciatku posledneho riadku (...AK), potom to (...OTI STAVIAR?) bude popis zamestnania Steva Jakubovie.

ROKU 188?
TENTO KRIŠ DALI POS-
TAVIŤ ŠTEVO JAKUBOVIE
???OTI ŠTEVIAR, JOZEF
...AK, SIRODSKI OTEC.

Zislo by sa preverit, aky Jozef mal funkciu sirotskeho otca v tom case a aky majster bol Stevo Jakubovie.

PH.
AdamKuťka
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 25 Mar 2023, 22:23
Predkovia z oblasti: Tekov

ROKU 1867
TENTO KRIS DALI POS-
TAVIT STEVO JAKUBOVIE
SIROTI STEVIAR JOZEF
JAK SIRODSKI OTEC

Jakub Števo zomrel v roku 1856. Pravdepodobne je pochovaný v ohrádke neďaleko samotného kríža. Je tam pochovaný jeho syn Pavol, ktorý zomrel v roku 1916. Ale keďže v tom roku sa pochovávalo na inom mieste cintorína, predpokladám, že ho pochovali k jeho otcovi Jakubovi. Podľa výpočtov by to aj sedelo, pretože v tých miestach sa pochovávalo okolo roku 1855.
Ozvite sa mi, prosím, na mail: adamkutka2@gmail.com
Som z Veľkého Ďuru a zaujímam sa o históriu, isto by sme si vedeli v niečom pomôcť.

AK
Napísať odpoveď