Hodnota peňazí v 18. storočí

Používateľov profilový obrázok
marekT
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 05 Sep 2012, 02:11
Predkovia z oblasti: Dolný Kubín, Spišská Nová Ves, Kežmarok
Kontaktovať používateľa:

Pekný deň,
dumám na otázkou "hodnoty peňazí" - čo ste si mohli kúpiť za zlatku, groš... v polovici 18. storočia (aspoň orientačne). Nižšie uvádzam informácie, na ktoré som natrafil a zdá sa mi to dosť veľký rozptyl. Máte na túto tému nejaký zdroj informácií, prípadne poznatok, či postreh? Vopred sa teším na debatu :)

1. Na stránke, ktorú prevádzkuje Slovenská numizmatická spoločnosť pri SAV som našiel info, že "5 zlatých približne zodpovedalo mesačným životným nákladom štvorčlennej rodiny".
2.Inde v urbároch sa človek zas dočíta, že píla bola zdanená sumou 5 zlatých ročne.
3. Prípadne, že sedliaci a želiari platili ročne cenzus 1 zlatý alebo, že plat farára činil ročne 600 zlatých, čo predstavovalo asi trojnásobok príjmu richtára.
4. Inde sa zas píše, že ročný výnos statku v Chmiňanoch s poddanskými usadlosťami, majerskými poľami a lúkami, mlynom, krčmou, užívaním lesa a inými benefitmi bol vyrátaný na 1114 zlatých. Celková hodnota hospodárstva bola však tiež podstatne vyššia, komora ju určila až na 23 477 zlatých.
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

Orientačný prehľad hodnoty v druhej polovici 18.stor. sa dá nájsť v tabuľke na str.71:
https://www.researchgate.net/publicatio ... heir_infor
Mária Terézia patenty.jpg
Napísať odpoveď