Nezrovnalosti v matrikách

jarosm
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 05 Júl 2021, 19:19

Dobrý deň.
V poslednej dobe si kladiem otázku, či je vôbec možné rozumne zrekonštruovať rodokmeň z matrík na Slovensku, hlavne v 18. ale aj 19. storočí.
Pokiaľ k tomu pristupujem štýlom - potrebujem nájsť Adama X, ktorý sa narodil cca 1752 (to som si vypočítal z veku pri úmrtí). Následne nájdem narodenie v roku 1750, to je pekná tolerancia. Zistím rodičov, nájdem ich svadbu a zistím rodné meno matky a tak pokračujem, až si zostavím krásneho pavúka. Vytlačím si ho a zavesím hrdo na stenu. Na prvý pohľad sa to zdá byť v poriadku.
Pravda tento postup môže byť nepresný a preto si poviem, že si vypracujem strom pre niektoré priezvisko. Vezmem dostupné matriky, vypíšem si všetky údaje k danému priezvisku a začnem kresliť. Ku každému páru si vypíšem svadbu, údaje o deťoch (narodenia, úmrtia, krstných), väzbu k rodičom a začne mi vznikať história rodu. A odrazu zistím, že Adam X možno zomrel v detskom veku a to niekoľkokrát. Naviac nenájdem len jednu svadbu, ale hneď dve. Pritom narodenie mám len jedno.
Vypozoroval som nasledovné problémy, ktoré takúto prácu komplikujú:
- Zápis je nečitateľný/rozmazaný/roztrhaný/nedokončený (často je tam len dátum, obec, chýba meno, priezvisko ...)
- Narodí sa dieťa páru, ku ktorému nemám svadbu.
a, Mohli brať v inej farnosti a letmo sa objavili v našej. Často je to ich jediné dieťa. Nepomáhajú ani krstní.
b, Chyba v priezvisku rodičov (Ak sa ich nepodarí identifikovať ani podľa krstných). Niekedy zafunguje nález úmrtia dieťaťa o pár dní s uvedením správneho otca. Ak však rodičia zmenia krstných (niektorí sa nedržia rovnakých),
je to skoro beznádejné.
c, Chyba v mene niektorého rodiča. Často pomáhajú krstní, ak sa ich rodičia držia.
d, Neuvedené meno dieťaťa.
- Svadba bez úplných údajov - je tam len meno a priezvisko snúbencov. Niekedy sa v jeden deň ženia dvaja Michalovia X a ničím sa nelíšia. Často bez uvedenia rodičov (Nie vždy odôvodniteľné nemanželským pôvodom). Ak sú približne rovnako starí, ani vek pri úmrtí nepomáha.
- Svadba s chybnými údajmi. Až na základe údajov pri deťoch sa zistí, že matka alebo otec majú iné meno, či nebodaj priezvisko (komplikovanejšie). Veľký rozptyl veku (ak je vôbec uvedený).
- Možná zmena mena počas života. Alias priezviska, ktorý sa nikde neuvádza.
- Úmrtia detí, ku ktorým nie sú narodenia (často niekoľkodňových). Možná chyba údajov pri zápise o úmrtí alebo narodení sa nedá vždy určiť.
- Neúplné údaje pri úmrtí (hlavne u detí), chýba meno, meno otca, vek, prípadne kombinácia.
- Nemanželské deti a ich identifikácia. Osvojenie nemanželského dieťaťa.
- Dieťa rovnakého mena bez úmrtia predošlého
- Údaj môže byť v inej farnosti
- Neprítomnosť čísel domu v podstate až do polovice 19. storočia. A keď už sú, často to pripomína generátor náhodných čísel.

Tento zoznam samozrejme nie je úplný. O každom bode by sa dalo dlho diskutovať. Nakoniec konkrétnymi prípadmi sa zaoberá aj toto fórum.
Keď si vezmem percento nezrovnalostí a fakt, že chyby sa v priebehu generácií môžu násobiť, príde mi to už ako dosť zúfalý pokus.
Napríklad české (resp. moravské) matriky mi prídu z hľadiska prípadnej dodatočnej korekcie omnoho komfortnejšie. Rozsah údajov je ku každej udalosti väčšinou obsiahlejší a to umožňuje lepšie pracovať s chybovosťou. Ale aj tam je to občas dosť veľký boj.
Je mi jasné, že na sto percent to nemôže byť nikdy. Je však ťažké určiť tú hranicu, kde je to už viac fikcia ako realita.
Aké máte skúsenosti/tipy Vy? Môžu nejaké ďalšie (offline?) zdroje významnejšie pomôcť?
Napísať odpoveď