Rodinná kronika - konkrétna forma

lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Myslím si, že táto téma sa tu ešte nerozoberala, a tak by som sa rada spýtala najmä tých čo už reálne napísali rodinnú kroniku (ako výstup z pátrania), akou formou ste ju písali. Moja kronika bude mať v zásade dve veľké časti - faktografickú kontextovú a spomienkovú. Celá je písaná vo worde, formát A4 na šírku. Prvú časť mám už celú hotovú a naformátovanú. Neviem sa však ešte celkom rozhodnúť, akú formu dať druhej časti.

Spomienkovú časť mám v pláne písať do generácie mojich prapra-starých rodičov (ostatní predkovia, ktorých si už nikto osobne nepamätá, sú spomenutí vo faktografických kapitolách kroniky v rámci súpisov a pod.) Texty už teda mám pripravené, ide mi hlavne o formu.

Privítala by som akékoľvek praktické pripomienky, nápady a pod. ako to máte vy. Ako napríklad vyzerajú jednotlivé osobné stránky, alebo či máte spracované skôr rodiny ako celok, aké informácie ste zahrnuli...ako máte radených predkov, či podľa vetiev, alebo skôr podľa generácií...akou formou ste uviedli základné informácie (tabuľka? v texte?...)

Vopred veľmi pekne ďakujem :)
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Dobrý den,
mám sepsanou podstatnou část otcovské větve svého tatínka. Začala jsem v 17. století po Bílé hoře, z něhož mám první písemné informace o rodu. Rod seděl 200 let na gruntě v jedné obci, takže mám stručnou historii obce, získala jsem i staré pohlednice, mám současný stav (dům stále existuje v původním členění budov, chybí jen stodola v humnech). V části do 1/2 19.století píšu o všech nalezených členech rodu, co kapitola, to pokolení (tedy i o sourozencích přímého předka, co jsem našla při listování matrikami - nehledala jsem cíleně). Mám kliku, protože o těch nejstarších přímých předcích pojednává zachovaná kronika obce z konce 17.století, v diplomce přepsaná do češtiny. Ze stejné doby jsou i zachované gruntovnice, také jsem zahrnula. Vkládám skeny matričních zápisů přímých předků a části zápisů v gruntovnicích, citaci kroniky (všech částí, kde se vyskytují předci). Od 1/2 19. století se pak věnuji rodinám jednotlivých sourozenců svého pradědečka - bylo jich i s ním 11, všichni se dožili dospělosti, 10 uzavřelo manželství, 9 mělo děti :) . Podle rodin sepisuji všechno, co se dozvím nejen z matrik, ale i ze sčítání lidu (v Česku se zachovaly sčítací archy ze let 1870, 1880, 1890, 1900, 1910, 1921 - samozřejmě ne všude jsou kompletní a online), z dobového tisku, z vojenských dokumentů, z kronik obcí a různých spolků, z té doby jsou už i nějaké fotografie .... Nejvíce toho mám o svém dědečkovi, zachovala se jeho vysvědčení, dekrety ze zaměstnání, platové výměry - výběr jsem do rodinné kroniky zařadila také. Mám vzpomínky na pradědu a dědu sepsané mým tatínkem, jeho sestřenicí, vzpomínky dědova švagra, brněnského soudce ..... Samostatnou kapitolu mám i pro tatínkova strýce, lesmistra u Černínů, kterého celá rodina obdivovala. O něm získal tatínek informace z korespondence s manželkou synovce tohoto strýce.
Z toho všeho skládám příběhy, někde vložím i svoji interpretaci "jak to mohlo být", náležitě uvedenou jako "bez záruky". Další částí bude větev tatínkovy babičky - manželky výše uvedeného předka. V té jsem došla na přelom 17. a 18. století, další vazbu nemohu najít a ještě pořád nemám dohledán původ některých manželek. Ale hlavní kostru sepíšu, protože co je na papíře, to je, co je po různých šanonech a v počítači, jakoby nebylo - nikdo se v tom nevyzná :) .....
Tož tak.
P.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Pani Petra, rozsah Vašej kroniky je teda obdivuhodný! Moja bude podstatne skromnejšia, ale rozhodne ďakujem za popis :)
Úplne súhlasím, že je najlepšie si veci spísať, no a v podstate som so zapisovaním začala už dávnejšie a teraz keď dávam kroniku dokopy je to veľká pomoc.
Napísať odpoveď