Spoľahlivosť záznamov

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
martinus
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 15 Jan 2016, 18:17

A ešte jedna všeobecná otázka. Všetci vieme, že spoľahlivosť záznamov v matrikách treba brať s rezervou - skomolené mená, nepresný vek. Mnohí farári robili zápisy asi až dodatočne, po pamäti alebo z poznámok. Minule som natrafil na prípad, že ten istý sobáš (rovnaké mená sobášených, rovnaký vek, rovnakí svedkovia) bol s odstupom týždňa zapísaný dvakrát. Alebo ďalší zápis o sobáši skončil pri H.Iuv a ďalej bol len prázdny riadok.
Myslíte si, že sa mohlo stať, že nejaký akt vôbec nebol zapísaný do matriky či už z nedbanlivosti alebo zábudlivosti? Mám totiž zopár nedoriešených prípadov, kde je na základe ostatných indícií takmer určité, že sa daná osoba musela v danom období narodiť alebo sobášiť, ale jednoducho ani po opakovanom prehľadávaní matrík žiadny záznam neviem nájsť.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Celkom urcite. Napriklad moj prapradedko. Narodil sa na 100% doma na lazoch, v zime niekedy okolo roku 1856. Nebol zapisany do matriky, takze nebol ani povolany na vojencinu. A mal kvoli tomu velke problemy, ked sa chcel ozenit. Ale napriklad v scitani 1869 zapisany bol.
martinus
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 15 Jan 2016, 18:17

Ja som skôr myslel na prípady, na aké som narazil v poslednej dobe - na fare, kde sa konali mesačne v priemere 4 krsty, 3 mesiace nebol zapísaný ani jeden alebo v jednom roku nebol zapísaný ani polovičný počet sobášov ako po ostatné roky. Mohlo sa stať, že z nejakého dôvodu (choroba, alkohol, neporiadnosť) farár jednoducho vynechal nejaké zápisy?
Napísať odpoveď