Hľadanie pradeda v Amerike

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Veronika 88
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 03 Feb 2023, 14:07

Zdravím priatelia, obraciam sa na vás s prosbou o radu. Môj pradedo bol v časoch hromadnej emigrácie do Ameriky dva krát. Jeho prvú cestu neviem nájsť, mám len záznam ako v roku 1903 prišiel za ním brat.
https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:JF5X-S5Q riadok 23

Môj pradedo je tam uvedený ako kontaktná osoba Balas Holmos alias Holmos Ondrijcska, totižto v r. 1901 si zmenil meno z Blasius Ondreicska na Balás Halmos.záznam
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:9Q97-Y39F-9NS záznam č 15

Druhú cestu podnikol ako ženatý spolu s novomanželkou, išli za bratom Martinom kde je uvedené aj že v USA už bol v r. 1904.
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-916B-G1K riadok 28

A tú jeho prvú cestu neviem nájsť. Motám sa v tom dokola už dosť dlho . Vopred ďakujem za akékoľvek vaše rady a tipy.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vitajte! Často sa záznam nedá nájsť kvôli zlej indexácii, alebo aj kvôli tomu, že ľudia necestovali na svoj pas, alebo cestovali na tzv. dobytčí pas.
patriko
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 31 Okt 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Strečno a okolie ("amerikáni", rod. Oberta, rod. Beháň Sepeši a iné), rod. Mészáros z Horného Baru a Veľkej Lúče, Jurová (rod. Katona), Veľký Grob, Nová Bystrica/Vychylovka, Galanta/Javorinka
Bydlisko: Bratislava

  • Hladat inu osobu z dediny v tom roku. Mohli ist spolu. Treba pozriet par lodnych listkov dozadu aj dopredu.
  • Z Uhorska mohol odist leganou cestou, pasom. Tie vydavali myslim cca od 1904. Su v oblastnych archivoch, notariat, zoznam vydanych pasov aj zoznam prichodov. Su tam uvedene priblizne datumy.
  • Mohol si s niekym zamenit cislo pasaziera alebo ina zamena osoby, alebo sa dostal k imigracnemu uradnikovi v inom poradi. Mam taky pripad.
  • Ak zostal v USA pomoze ancestry.com, FS, pripadne archiv statu kde zili
    - scitanie ludu USA napr. 1910, uvadzaju rok prichodu
    - ziadost o obcianstvo (naturalization), uvadzaju tam datum prichodu aj lod
    - zaznam o umrti,
    - zaznam o sobasi (aj dietata) to moze tiez obsahovat.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Ako postupovať v prípade, že moja rodina emigrovala do Ameriky, približne začiatkom 20. storočia.

Ak by som chcel vypátrať potenciálnych žijúcich predkov, tak by som musel dokázať príbuzenský vzťah a následne by som musel pátrať v živých matrikách priamo v Amerike?

Ďakujem za prípadné odpoved(e).
Veronika 88
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 03 Feb 2023, 14:07

Tak sa mi zdá že som ho našla síce nemám istotu ale.. Stretli ste sa s tým že meno a priezvisko boli prehodené ? A aj skomolené , viem to je bežné.
patriko
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 31 Okt 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Strečno a okolie ("amerikáni", rod. Oberta, rod. Beháň Sepeši a iné), rod. Mészáros z Horného Baru a Veľkej Lúče, Jurová (rod. Katona), Veľký Grob, Nová Bystrica/Vychylovka, Galanta/Javorinka
Bydlisko: Bratislava

Veronika 88 napísal: 17 Mar 2023, 10:19 Tak sa mi zdá že som ho našla síce nemám istotu ale.. Stretli ste sa s tým že meno a priezvisko boli prehodené ? A aj skomolené , viem to je bežné.
Ano. Treba brat do uvahy aj to, ze lodny, pristavny a imigracny pracovnici aj emigranti nemuseli poznat cudzie jazyky. Pokial isli bez pasu nemali sa ako preukazat a zapisali ich sposobom pis ako pocujes.

U mna bol pripad kedy prastara mama isla pod madarskym sposobom zapisovania mena Istvanne (Štefanova) aj ked sa volala Eva. Pritom pochadzali zo Strecna.
Pokial bolo v lokalite bydliska zauzivany okrem priezviska aj pridomok ci alias a cestoval do USA viac krat mohol vzdy pouzit ine priezvisko, pripadne mohol nieco z toho pouzivat ako svoje obcianske meno.
patriko
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 31 Okt 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Strečno a okolie ("amerikáni", rod. Oberta, rod. Beháň Sepeši a iné), rod. Mészáros z Horného Baru a Veľkej Lúče, Jurová (rod. Katona), Veľký Grob, Nová Bystrica/Vychylovka, Galanta/Javorinka
Bydlisko: Bratislava

viliam napísal: 05 Mar 2023, 10:35 Ako postupovať v prípade, že moja rodina emigrovala do Ameriky, približne začiatkom 20. storočia.

Ak by som chcel vypátrať potenciálnych žijúcich predkov, tak by som musel dokázať príbuzenský vzťah a následne by som musel pátrať v živých matrikách priamo v Amerike?

Ďakujem za prípadné odpoved(e).
Najlepsie je asi vyuzit scitanie ludu. USA ich zverejnuju pravidelne. Pripadne sposobmi ako som uviedol vyssie.
Niektore US stranky dokonca zverejnuju dokumenty kde su uvadzane aj zijuce osoby. Nie je to pravidlo, ale podarilo sa mi tak vypatrat zijucich potomkov jedneho emigranta.
Vyhladat osobu na virtulanom cintorine alebo rodokmeni a kontaktovat uzivatela ktory ju tam zadal...
Veronika 88
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 03 Feb 2023, 14:07

Ďakujem, v mojom prípade mal jednu chybu pri lodnom zápise namiesto Halmoš Harmoš a druhú pri indexácii Karmoš. Potrápilo ma to, už som to chcela vzdať ale podarilo sa 😃
Napísať odpoveď