1551, Lisková, VYRIEŠENÉ

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Vysky77
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 19:57
Predkovia z oblasti: Rod Vyskoč-Lisková, Ružomberok, Ľubietová, Smolník Zachar-Bešeňová, Turík, Lúčky
Bydlisko: Šaľa

Dobrý večer všetkým,

možno by mi vedeli skúsenejší kolegovia vysvetliť túto záhadu, aspoň pre mňa.
Vo vlastivednom zborníku Liptov, diel 7, z roku 1983 nachádzam tvorenie prímenia z rodných mien, konkrétne z mena Andrej sa vytvorilo meno Andris (tak bolo aspoň zapísané v r. 1551). Matrika narodených tejto obce je však až od roku 1755. Viem, o urbárskych povinnostiach zámku Likava z r. 1625, kde sa spomínajú rôzne mená, ale o nejakom súpise z r. 1551, alebo o nejakej listine som ešte nepočul. Vedel by mi to niekto vysvetliť, resp. či by som sa k takému starému dokumentu vedel dostať?

Ďakujem.

Martin V.
Naposledy upravil/-a Vysky77 v 06 Jan 2020, 11:24, upravené celkom 1 krát.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Predpokladám, že sa jednalo o nejaký dokument z archívu, kde sa spomínalo toto priezvisko. Či už ako dlžník, alebo súdený, alebo oslobodenie od dane, alebo obecný richtár, alebo svedok v nejakom spore a pod. Predpokladám, že sa jednalo o fond nejakej šľachtickej rodiny, alebo nejakého panstva.

Pokiaľ v tej knihe nie je odkaz, že o aký dokument sa jedná tak nemáte šancu ho nájsť. Aj keď, ako sa hovorí, náhoda je blbec a pri skúmaní v archívoch poväčšinou nenájdete to, čo hľadáte, ale nájdete niečo iné.

Laco
Napísať odpoveď