Kto určoval krstné meno dieťaťa

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
jankami
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 03 Máj 2016, 07:29
Predkovia z oblasti: rod Kabát, Šmida, Vávrik, Čaha, Blatnica, Vlk - Gbely a okolie, rod Michel, Kostolanský - Osuské, Špačince, Majcichov

Dobrý deň,
zaujímalo by ma kto určoval krstné meno dieťaťa? Bol to farár alebo rodičia? Zaujali ma záznamy v knihe krstených v Gbeloch z roku 1812, kde 11 chlapcov krstených po sebe dostalo meno Jozef

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV1J2-M42

Ďakujem skúsenejším za odpoveď
Jana
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Primárne rodičia, nezriedka však zasiahol aj kňaz. Spravidla sa dávali krstné mená najskôr po rodičoch, starých rodičoch, no veľmi často podľa svätca, ktorý mal najbližšie sviatok. Preto začiatkom marca je krstených veľa Jozefov, v septembri Michalov, v decembri a januári Adam a Eva. Svätých Jánov, či napr. Františkov je viac, preto je to roztratené do viacerých termínov.
Niekde bolo napr. zvykom, že farár určil nemanželskému dieťaťu neobvyklé krstné meno, ktoré sa v oblasti nepoužívalo, aby každý vedel, že ide o "pankharta".
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Tato tema zaujima aj mna.
V mojej rodine sa mimoriadne casto vyskytuje, ze prve deti mali meno po starych rodicoch, a az druhe po vlastnych rodicoch. Tj. najstarsi chlapec meno po otcovom otcovi a najstarsie dievca meno po matkinej matke. A ak to prve dieta zomrelo, dostal meno starych rodicov najnovsi narodeny surodenec. Stavalo sa tak ovela castejsie, ako by to podla mna vychadzalo "statisticky". Oblasti mojich predkov su rozne - okolie Pezinka, horna Nitra a aj vychod Madarska. Mate to este niekto tak?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

MartinaS napísal: 27 Jan 2020, 12:01 Tato tema zaujima aj mna.
V mojej rodine sa mimoriadne casto vyskytuje, ze prve deti mali meno po starych rodicoch, a az druhe po vlastnych rodicoch. Tj. najstarsi chlapec meno po otcovom otcovi a najstarsie dievca meno po matkinej matke. A ak to prve dieta zomrelo, dostal meno starych rodicov najnovsi narodeny surodenec. Stavalo sa tak ovela castejsie, ako by to podla mna vychadzalo "statisticky". Oblasti mojich predkov su rozne - okolie Pezinka, horna Nitra a aj vychod Madarska. Mate to este niekto tak?
Nehľadal by som v tom nejakú hlboko skrytú myšlienku. Ak mali radi svojich rodičov a ctili si ich, potom je prirodzené, že prvého syna pomenovali po svojom otcovi...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Můj starší syn má jméno po mém tatínkovi a mladší po mém dědečkovi :-)
Napísať odpoveď