Identiikácia osoby na fotke

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Dominicus
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 02 Dec 2017, 23:30
Predkovia z oblasti: Čerňanský

Dobrý deň,
prosím Vás môžete mi potvrdiť, vyvrátiť alebo doplniť moje zistenia ohľadom fotky nižšie?
  • Podľa vlastníka fotografie ide o (môjho pradeda z Horného Považia) Františka Čerňanského (*1910). Nie som o tom celkom presvedčený preto píšem sem. Ale ak by mal na fotografii 25 rokov, bola by zhotovená v roku 1935, čo nám pasuje s číslom na zadnej strane(?) Alebo hľadáme iného kadidáta? 25 môže označovať rok 1925(?) Alebo môže ísť o úplne cudzieho vojaka?
  • Uniforma vyzerá byť z neskoršieho obdobia (okolo II. sv. vojny, rok 1935?), ale čo tá šabľa pri boku? Bola bežná, alebo ide o niečo špeciálne? Alebo o akú uniformu ide?
  • Čo sa dá ďalej vyčítať z fotky? Vojakov vek, hodnosť, príslušnosť k jednotke? Je možné zistiť kedy bola fotografia vyhotovená podľa zadnej strany? Napr. podľa textu, ale miesta pre známku?
fotka_dominicus.jpg
Ďakujem, prajem pekný deň
Dominicus
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Dobrý den,

mám fotku dědečka *1910 v té samé uniformě (bez kožichu a šavle, mám jenom portrét), moje fotka s jistotou pochází z roku 1930-1932, focená je taky v Bratislavě, ale v jiném atelieru. Podle kamaráda, který se uniformami zabývá profesionálně, je trochu problém s tím, že za 1.republiky se vycházkové uniformy nefasovaly, vojáci si je mohli buď pořídit za své nebo na focení nějakou půjčit. Druh vojska se odlišoval barvou nášivek na límci, což ale také nejde jednoduše obarvit a tvrdit, že to byla ta nebo ona barva - i černobílé fotografie se všelijak retušovaly a zvyšoval/snižoval se kontrast …. Na límci je odznak, na kterém bylo číslo jednotky, bohužel to není čitelné - ani na mé, ani na Vaší fotografii. Škoda, že je tahle situace, ten kamarád by k tomu třeba věděl víc.
Pokud nevíte jistě, kdo a proč fotografii zezadu popsal, těžko říct, co těch 25 znamená, bude to jenom spekulace, může to být cokoliv.
Smůla je, že kmenové listy ročníku 1910 jsou skartovány, takže se asi víc nedozvíme. o dědové vojně víme jenom to, že když (na ní) byl v Bratislavě, přeplaval Dunaj :-). Nikdy o vojně nemluvil ani se svými syny, ani se staršími vnuky. Přitom podle mně musel narukovat i v 38. při mobilizaci... Škoda.
Další nechám na odbornících.
Zdraví P.Z.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Chcel som najst nieco o tom atelierovi Jozefa Brkala v dobovej inzercii, ale nic, co by pomohlo fotku datovat, som nenasiel, jedine jeho pokus o samovrazdu v 1929 :-(. Kedze to bol len pokus, fotografia moze byt aj z neskorsieho obdobia.

13.9.1929
http://digitalna.kniznica.info/zoom/109 ... 5,1482,662

14.9.1929
http://digitalna.kniznica.info/zoom/985 ... 4,1482,662


PH.
Dominicus
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 02 Dec 2017, 23:30
Predkovia z oblasti: Čerňanský

Veľká vďaka za rady. Myslím, že uniforma nám povie najviac. Ak budem mať niečo nové napíšem ;)
Napísať odpoveď