Ohňový patent M.Terézie

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobrý deň,
u mňa (Zvolen) - v okolitých dedinách (aj priamo v meste, napr. BB) stoja stare zvonice, zvacsa uz len ako pamiatka. Preto ma zacalo zaujimat, na aky ucel sluzili.
Tam, kde je zvonica (zvonicka) nie je (nebol) kostol s vezou. Predpokladam, že zvonice sluzili na zvolavanie v case prichadzajucej pohromy (ohen, povoden, najazdy zbojnikov...) alebo zvolavanie na bohosluzby, ci dokonca "volanie žiakov" do škôl (ako som kdesi cital) alebo tiež bijuce zvony ohlasovali poludnie, ci zaciatok a koniec prace... (ale v tomto vsetkom sa mozem v nejakom fakte mylit.) Pocas hladania vyznamu zvonov som nadabil na ohnovy zakon, ktorý by o zvoniciach, mohol nieco viac hovorit.
Preto:
hľadám zákon z 21. augusta 1751, vydaný Máriou Teréziou, ide o tzv. "ohňový zákon" ci uz v latine, alebo v akomkolvek inom jazyku.
Aby sme boli všetci v obraze: V polovici 18. storočia sa stavali zvoničky aj na špeciálny účel. Zvonička, ako jednoúčelová soliterna stavba slúžila k zaveseniu zvona, ktorým signalizovali požiar. Zvoničky neboli spojené s kostolom a zriaďované boli v obciach a mestách v súlade s ohňovým patentom Márie Terézie z roku 1751. V Slovenskej časti R-U monarchie sa tento príkaz spočiatku neujal a obce zdôvodňovali nečinnosť vo výstavbe zvoničky tým, že už obec má zvonicu a prípadný požiar signalizoval nočný vartáž trúbením. Napriek tomu, že monarchia peniaze na tento účel neposielala, bol ohňový patent sprísnený v r.1787, kedy panovník Jozef II. znovu vydal upravený ohňový patent.
Neviete mi poradiť, kde by som tento 30 artikulový patent našiel alebo niečo bližšie k nemu?
Vopred vďaka za akúkoľvek informáciu.
S pozdravom ostáva Vlado
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

https://fpr.zcu.cz/kpd/publications.html?id=43874073

Je málo článkov o tomto patente,ale dajú sa nájsť všeobecné informácie...podrobné asi ťažšie.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Tommy napísal: 10 Máj 2020, 23:25 https://fpr.zcu.cz/kpd/publications.html?id=43874073

Je málo článkov o tomto patente,ale dajú sa nájsť všeobecné informácie...podrobné asi ťažšie.
Ďakujem, aj to pomôže.
S pozdravom ostáva Vlado
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Vlado napísal: 10 Máj 2020, 15:35 ...Aby sme boli všetci v obraze:...
No, snažila som sa byť v obraze. :D
Vlado napísal: 10 Máj 2020, 15:35 ...hľadám zákon z 21. augusta 1751, vydaný Máriou Teréziou, ide o tzv. "ohňový zákon"...
Patent bol v tomto roku vydaný len pre Moravské markgrófstvo. Pre České kráľovstvo bol vydaný v roku 1755. V roku 1756 bol rozšírený aj na Sliezsko.
Vlado napísal: 10 Máj 2020, 15:35 ...V Slovenskej časti R-U monarchie sa tento príkaz spočiatku neujal a obce zdôvodňovali nečinnosť vo výstavbe zvoničky tým, že už obec má zvonicu a prípadný požiar signalizoval nočný vartáž trúbením...
Vo vzťahu k Uhorsku som zatiaľ nenašla ani ťuk.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

milestone napísal: 19 Jún 2020, 23:22
Vlado napísal: 10 Máj 2020, 15:35 ...Aby sme boli všetci v obraze:...
No, snažila som sa byť v obraze. :D
Vlado napísal: 10 Máj 2020, 15:35 ...hľadám zákon z 21. augusta 1751, vydaný Máriou Teréziou, ide o tzv. "ohňový zákon"...
Patent bol v tomto roku vydaný len pre Moravské markgrófstvo. Pre České kráľovstvo bol vydaný v roku 1755. V roku 1756 bol rozšírený aj na Sliezsko.
Vlado napísal: 10 Máj 2020, 15:35 ...V Slovenskej časti R-U monarchie sa tento príkaz spočiatku neujal a obce zdôvodňovali nečinnosť vo výstavbe zvoničky tým, že už obec má zvonicu a prípadný požiar signalizoval nočný vartáž trúbením...
Vo vzťahu k Uhorsku som zatiaľ nenašla ani ťuk.

Ďakujem aj za takúto informáciu.
Vlado
S pozdravom ostáva Vlado
Napísať odpoveď