Vojenčina cez 2.svetovú vojnu

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Dobrý deň
chcel by som sa Vás spýtať ak sa tu nájde niekto, kto by vedel poradiť. Môj predok narodený v r. 1922 počas druhej svetovej vojny nenarukoval do armády ale šiel do Nemecka do nejakej fabriky a pracoval tam ako dozorca alebo niečo také. Už som o tom počul aj čítal, len už s zabudol ako sa to nariadenie nazývalo. Následne keď sa vojna skončila, tak pravdepodobne povinnú vojenskú službu, narukoval do Bratislavy pravdepodobne k nejakým strážiam. Moja otázka je, že či neviete na aké kompetentné orgány by sa dalo napísať aby som zistil o týchto jeho cestách niečo viac? Čo sa týka tej vojenčiny tak pripadá do úvahy ministerstvo obrany? A to v tom Nemecku to netuším. Že by na nejaké tamojšie úrady alebo iné? Neviem. Preto sa obraciam na Vás. Ďakujem.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Obráťte sa na VA-CR Trnava, tam by mali mať jeho kmeňový list, v ktorom sa dozviete o jeho vojenskej službe. va-cr@mod.gov.sk
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Dobrý den,
konkrétní odkaz jsem si nenapsala, ale do google jsem zadávala "totální nasazení". Z nalezených odkazů jsem si poznamenala cca toto:
-nedostatek prac.sil v Německu již před poč.2.sv.války - nábor dobrovolníků v zahraničí, případně přišli za prací dobrovolně po vypuknutí války (i z Česka a ze Slovenska), eventuálně "dobrovolně" za použití nepřímých donucovacích prostředků - období 1939 - 1941, mzdy v Říši byly o cca 1/4 vyšší. Hlásit se musely osoby pobírající příspěvek v nezaměstnanosti. Ti mohli Německo opustit po vypršení pracovní smlouvy. Na území Protektorátu to organizovaly úřady práce, stejně jako později totální nasazení. Předpokládám, že na Slovensku to bylo podobné. Takže seznamy by mohly být v archívech v agendě úřadů práce. Nebo v písemnostech obecních úřadů, případně v kronikách.
19.1.1939 Česko-Slovensko uzavřelo s Německem mezivládní dohodu o podmínkách najímání pracovníků na práci v Říši.
Po 15.3.1939 už to bylo asi odlišné, vzhledem ke státoprávnímu uspořádání.
Ale ty úřady práce bych zkusila.
Zdraví P.Z.
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Ďakujem. Uvidím ako teda. Je možné, že jestvuje aj nejaká inštitúcia priamo v Nemecku, ktorá by sa takým niečím zaoberala?
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Asi jedině Bundesarchiv, pokud nějaké dokumenty existují. Rešerše dělají, ale trvá to dlouho - mají toho moc - a je to placené. Němci sice byli a jsou precizní, co se evidence týká, ale že by se z těch evidencí dalo získat moc údajů, to ne. Nevím, kolik a co máte po rodině, ale já jsem místo totálního nasazení svého dědy určila podle pohlednice, kterou mu někdo posílal do Německa do lágru a která přežila jeho útěk z TN, útěk s rodinou z Protektorátu na Slovensko a stěhování po válce do Sudet. Pak jsem ten tábor našla v nějakém online zdroji - umístění, popis, trvání... P.
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

No bohužiaľ, v rodine sa nejak nevie, že kde pobýval v tom čase. Len teda, že on si danú prácu chválil. Že proste nerobil nejak manuálne, skôr niečo v takom zmysle, že pracoval ako dozorca. Čo sa týka vzdelania tak určite nemal na to nejaké vyššie vzdelanie. Išlo o muža z dediny, ktorý chodil do školy len cez zimu. Tak neviem ako ďalej postupovať.
Napísať odpoveď