záznam nenájdený v matrike

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
c.addle
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 07:25
Predkovia z oblasti: Malohont, Podpoľanie

Zdravím, vypátrala som svojho pra-prastarého otca, ktorý padol v Slovinsku v WW1. V kartotéke padlých čítam, že sa narodil v 1874 v Hriňovej, lokalitu mám potvrdenú aj jeho vnučkou. Žiaľ, v matrikách Detvy (tam spadá Hriňová), som takúto osobu nenašla, ani plus/mínus rok. Ako sa môžem v takomto prípade pohnúť ďalej? Vyhľadávanie vo familysearch mi nenašlo nikoho ani v širšom okolí Hriňovej
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Dajte o ňom aspoň základné informácie alebo meno....Čo sa týka pokračovanie tieto ročníky su uložené v miestnom archíve(okresnom).
mitoxy
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Je možné, že farár zabudol krst do matriky zapísať. Skúsil by som vyhľadať sobáš danej osoby, tam by mali byť napísaní jeho rodičia.

Potom by som v matrike krstov hľadal všetky deti tých rodičov. Ak by sa ani jedno z detí nevolalo ako Váš praprastarký a zároveň by medzi dvoma deťmi bola medzera väčšia ako dva roky, tak by ho naozaj mohli zabudnúť zapísať.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

mitoxy napísal: 02 Jan 2021, 10:54 Je možné, že farár zabudol krst do matriky zapísať. Skúsil by som vyhľadať sobáš danej osoby, tam by mali byť napísaní jeho rodičia.

Potom by som v matrike krstov hľadal všetky deti tých rodičov. Ak by sa ani jedno z detí nevolalo ako Váš praprastarký a zároveň by medzi dvoma deťmi bola medzera väčšia ako dva roky, tak by ho naozaj mohli zabudnúť zapísať.
Počkáme si na konkrétne údaje. Riešenie býva, obvykle, triviálne. V tomto prípade tuším, kde asi bude kutya zakopaný, len čakám, čo dostaneme za údaje.
c.addle
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 07:25
Predkovia z oblasti: Malohont, Podpoľanie

Ján Babic, podľa kartotéky padlých nar. 1874 v Hriňovej, manželka Mária Ľuptákova 1883, podľa informácií od jeho vnučky mali deti: syn 1908 Štefan Babic, dcéra 1917 Pavlína. Odhadujem teda, že sobáš nebol neskôr ako v 1908, ale stále je tam dosť veľké rozmedzie rokov kedy sa mohli vziať.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

c.addle napísal: 01 Jan 2021, 22:44 Zdravím, vypátrala som svojho pra-prastarého otca, ktorý padol v Slovinsku v WW1. V kartotéke padlých čítam, že sa narodil v 1874 v Hriňovej, lokalitu mám potvrdenú aj jeho vnučkou. Žiaľ, v matrikách Detvy (tam spadá Hriňová), som takúto osobu nenašla, ani plus/mínus rok. Ako sa môžem v takomto prípade pohnúť ďalej? Vyhľadávanie vo familysearch mi nenašlo nikoho ani v širšom okolí Hriňovej
Dobrý deň,
aj pred kartotékou padlých z 1. sv. vojny sú vždy na prvom mieste cirkevné alebo štátne matriky, čo sa týka vierohodných údajov zaznamenaných v nich.

V rk matrike Detvy je istý Ján Babic, ktorého ste možno prehliadli, alebo Vám jednoducho nepasovalo miesto jeho narodenia https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKDJ3-QPV , 201. záznam. Narodil sa, ako nemanželský syn Márii Babicovej v osade Krivec.
c.addle napísal: 02 Jan 2021, 16:55 Ján Babic,...manželka Mária Ľuptákova 1883, podľa informácií od jeho vnučky mali deti: syn 1908 Štefan Babic, dcéra 1917 Pavlína. Odhadujem teda, že sobáš nebol neskôr ako v 1908, ale stále je tam dosť veľké rozmedzie rokov kedy sa mohli vziať.
Odhliadnuc od informácie od vnučky, Vám dávam do pozornosti narodenie a krst istej Márie Luptákovej https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKZYV-2YH , 28. záznam. Rovnako narodená v osade Krivec.

Ich sobáš je tu https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=773348 , 123. záznam.
c.addle
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 07:25
Predkovia z oblasti: Malohont, Podpoľanie

Ach jaj. Nemanželský. To už bude ďalej ťažké. Srdečne ďakujem.
No ale myslíte že tomu môžem veriť, keď sa nezhoduje rok narodenia ani jedného z nich? Inak Krivec je dnes časťou Hriňovej, takže miesto sedí.
Navyše aj to, že malo dieťa 8 rokov po svadbe je dosť čudné na tú dobu
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

c.addle napísal: 03 Jan 2021, 10:14 .....
No ale myslíte že tomu môžem veriť, keď sa nezhoduje rok narodenia ani jedného z nich? Inak Krivec je dnes časťou Hriňovej, takže miesto sedí.
Napriek častému výskytu oboch priezvisk v uvedenej lokalite máte ich sobáš. Je málo pravdepodobné, že by sa zosobášila iná dvojica rovnakého mena a priezviska. V zázname o sobáši máte rodičov, takže záznamy o narodení sú správne. Vy máte rok narodenia jeho z vojenského záznamu, jej neviem odkiaľ. Treba si uvedomiť, že vek sa udával odhadom a ten interval je v pohode (v starších obdobiach sú ešte väčšie).
c.addle napísal: 03 Jan 2021, 10:14 Navyše aj to, že malo dieťa 8 rokov po svadbe je dosť čudné na tú dobu
Matriky krstov z Detvy sú dostupné do r. 1897. Takže nemôžete vedieť, či sa do r. 1908 nenarodili ďalšie deti, ktoré zomreli v detskom veku. Mortalita detí v minulosti bola veľmi vysoká. Ak by ste prezreli štátne matriky z rokov 1895-1906 v okresnom archíve (sú iba vo fyzickej forme), možno tam nejaké deti nájdete.
c.addle
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 07:25
Predkovia z oblasti: Malohont, Podpoľanie

Ďakujem za objasnenie. Mam nejakú šancu zistiť otca Jána Babica? A pokiaľ ma niekto 2 priezviská, znamená to, že jedno je po matke a druhe po otcovi?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

c.addle napísal: 03 Jan 2021, 13:00 .... Mam nejakú šancu zistiť otca Jána Babica?
Prakticky žiadnu. V súčasnosti sa to občas podarí pomocou DNA testov, ak človek aspoň predpokladá otcovstvo niekoho a z tej rodiny sa niekto dá otestovať.
c.addle napísal: 03 Jan 2021, 13:00 A pokiaľ ma niekto 2 priezviská, znamená to, že jedno je po matke a druhe po otcovi?
Nie. Ak narážate na priezvisko nevesty Luptákovej-Krekáčovej v sobášnom zázname, z neho je zrejmé aj priezvisko matky Spodňáková. Luptákovcov bolo v regióne mnoho a v takých prípadoch sa dávali prímená, resp. prezývky na rozlíšenie jednotlivých rodov.
Napísať odpoveď