prisťahovalci - Šoltýska

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
c.addle
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 07:25
Predkovia z oblasti: Malohont, Podpoľanie

Dobrý večer,

neúspešne hľadám predka, Martin Komora, zosobášený 7.2.1820 v Šoltýske ( https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1473379 ). Podľa tohto záznamu mal v tom roku 26 tj nar. 1794. Šoltýska bola pritom osídlená v r. 1797, čiže prišiel ako malé dieťa s otcom, podľa súpisu prisťahovalcov do Šoltýsky pripadá do úvahy jediný človek -Jozef Kumor z Oravského Veselého (Veszele).
Hľadala som preto v tej oblasti ( https://www.familysearch.org/search/fil ... cat=765480 ) od 1784 do 1800, ale nič som nenašla.

Ďalej, jeho manželka, Eva Gergely, nar. okolo 1801. Je možné, že sa v Šoltýske už narodila, pretože medzi prisťahovalcami sa podobné meno nenachádza. Záznamy v Šoltýske sú ale až od 1809. Prečo nie sú záznamy medzi založením a týmto rokom?

Ešte doplním, že ani Lom nad Rimavicou, Forgácsfalva, zal. v tom istom roku, v súpise prisťahovalcov tieto mená nemá. Pri ich svadbe je pritom uvedená Antalfalva, čiže manželka zrejme z inej obce.

Ďakujem
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 629
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

c.addle napísal: 27 Jan 2021, 22:25 Dobrý večer,
neúspešne hľadám predka, Martin Komora, zosobášený 7.2.1820 v Šoltýske ( https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1473379 ). Podľa tohto záznamu mal v tom roku 26 tj nar. 1794. Šoltýska bola pritom osídlená v r. 1797, čiže prišiel ako malé dieťa s otcom, podľa súpisu prisťahovalcov do Šoltýsky pripadá do úvahy jediný človek -Jozef Kumor z Oravského Veselého (Veszele).
Hľadala som preto v tej oblasti ( https://www.familysearch.org/search/fil ... cat=765480 ) od 1784 do 1800, ale nič som nenašla.
Tip -prvy zapis na pravej strane https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

ale overte si povod Komorovcov/Kumorovcov najdenim umrtia Jozefa resp. Martina (ak to tam bude uvedene)
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

Ďalej, jeho manželka, Eva Gergely, nar. okolo 1801. Je možné, že sa v Šoltýske už narodila, pretože medzi prisťahovalcami sa podobné meno nenachádza. Záznamy v Šoltýske sú ale až od 1809. Prečo nie sú záznamy medzi založením a týmto rokom?
Eva Gergely bola urodzeného stavu- nobilis (šľachta; urodzenosť) a jej otec Ján Gergely bol zosnulý. Možno to pomôže pri hľadaní rodu Gergely.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý deň.

S tipom na Martina Kumora som bola predbehnutá.

Pochádzam z Or. Veselého a prvý učiteľ v Šoltýske bol môj pra.....strýko. Dosť som pátrala v tejto oblasti a naviazala kontakt na p. Juraja Laššaka, ktorého predkovia pochádzajú z dnes už poľskej Lipnice. Mám knihy, ktoré vydal a tak Vám odpoviem na Vaše otázky.

Prví osadníci, sa na území Šoltýsky usadili už skôr. Prvá zmienka o Šoltýske je z r. 1795 v matrike Breznička. Boli zapísané dvojičky Jána Palečka a Zuzany Komorovej. Matka Zuzana mala byť z Veselého.

Rímsko katolická farnosť v Kokave bola založená až v r. 1803. Pôvodní obyvatelia boli evanjelici. Katolíci boli prisťahovalci.

Farnosť v Šoltýske bola oficiálne založená až 7. decembra 1809 a odvtedy sú aj matriky. Do vtedy sú jej obyvatelia zapísaní v okolitých farnostiach.

Anina
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý večer.

Zdá sa ,že máme niečo spoločné. Na pravej strane dole. Keď nájdete narodenie Evy, ozvite sa. Porovnáme. Nie som si istá svojím zistením.

Anina




https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1473379
c.addle
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 07:25
Predkovia z oblasti: Malohont, Podpoľanie

fefefe napísal: 28 Jan 2021, 12:12
Ďalej, jeho manželka, Eva Gergely, nar. okolo 1801. Je možné, že sa v Šoltýske už narodila, pretože medzi prisťahovalcami sa podobné meno nenachádza. Záznamy v Šoltýske sú ale až od 1809. Prečo nie sú záznamy medzi založením a týmto rokom?
Eva Gergely bola urodzeného stavu- nobilis (šľachta; urodzenosť) a jej otec Ján Gergely bol zosnulý. Možno to pomôže pri hľadaní rodu Gergely.
ďakujem. prosím, čo je pred tými menami uvádzané? okrem toho "Nob." tam neviem prečítať nič
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

c.addle napísal: 29 Jan 2021, 17:01 ...

ďakujem. prosím, čo je pred tými menami uvádzané? okrem toho "Nob." tam neviem prečítať nič
Martin má skratku H(onestus) Juv(enis) - poctivý/počestný mládenec. Okrem toho sú na uvedenej dvojstrane použité skratky H(onestus) Vid(uus) - počestný vdovec, H(onesta) vir(gine) - počestná panna.
c.addle
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 07:25
Predkovia z oblasti: Malohont, Podpoľanie

V akom zmysle sú všetci počestní? :)
Zaráža ma, že sa uvádza len meno otca v sobášnej matrike. Prípadne len krstné meno matky v rodnej matrike.
A svadba urodzenej s neurodzeným bola bežná?
A tie zmeny priezvisk? Od Kumor, cez Komor, po Komora. :roll:
Naposledy upravil/-a c.addle v 29 Jan 2021, 17:46, upravené celkom 3 krát.
c.addle
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 07:25
Predkovia z oblasti: Malohont, Podpoľanie

Anina napísal: 28 Jan 2021, 12:24 Dobrý deň.

S tipom na Martina Kumora som bola predbehnutá.

Pochádzam z Or. Veselého a prvý učiteľ v Šoltýske bol môj pra.....strýko. Dosť som pátrala v tejto oblasti a naviazala kontakt na p. Juraja Laššaka, ktorého predkovia pochádzajú z dnes už poľskej Lipnice. Mám knihy, ktoré vydal a tak Vám odpoviem na Vaše otázky.

Prví osadníci, sa na území Šoltýsky usadili už skôr. Prvá zmienka o Šoltýske je z r. 1795 v matrike Breznička. Boli zapísané dvojičky Jána Palečka a Zuzany Komorovej. Matka Zuzana mala byť z Veselého.

Rímsko katolická farnosť v Kokave bola založená až v r. 1803. Pôvodní obyvatelia boli evanjelici. Katolíci boli prisťahovalci.

Farnosť v Šoltýske bola oficiálne založená až 7. decembra 1809 a odvtedy sú aj matriky. Do vtedy sú jej obyvatelia zapísaní v okolitých farnostiach.

Anina
Vedeli by ste mi tie okolité farnosti špecifikovať? Ja som sa snažila získať z obecného úradu monografiu, ale ostalo to bez reakcie.
Inak Ďakujem za zaujímavé informácie
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý večer.

K tým už spomínaným matrikám patrí aj Lom nad Rim. Aj v matrike Detvianska Huta sú už v r. 1794 zapísaní aj obyvatelia Šoltýsky, Ďubákova.
Aj v neskoršom období prichádzali do Šoltýsky nové rodiny a to napr. z Pohronskej Polhory. Tam prišli z Oravy už v r. 1787.

Nie vždy býva uvedený pôvodné bydlisko, prípadne sa odsťahovali a tak hľadáme v susedných obciach. Pozná to každý z nás.
Je to ako detektívka, ale ten pocit, keď sa to podarí je nádherný.

Ja mám knihy priamo od p. Laššáka. Sú to monografie Šoltýska, Ďubákovo. Ďalej Dejiny šoltýskej farnosti a o zaniknutých školách.
Vydavateľ je Občianske združenie JASENINA.

Anina
Napísať odpoveď