1.sv.vojna, umrtie po telesnom treste

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dobry den,
viete niekto, v akej matrike by mohlo byt zapisane umrtie vojaka v 1.svetovej vojne, ale nie na bojisku?
Ide o jedneho z bratov mojej prababky, podla rodinnej tradicie zomrel este vo vycvikovom tabore pred nastupom na bojisko, na nasledky telesneho trestu - bol zbity palicou. Udajne zomrel v nemocnici v Budapesti, jeho mama tam este narychlo cestovala (oznamili im to domov jeho kamarati), ale uz prisla neskoro, bol uz pochovany.
Len zbezne som si zatial prezrela zoznamy vojenskych strat, ale tam som ho nenasla.
Bol to bud Joannes Brida (nar. 27.9.1882 Oslany), alebo pravdepodobnejsie Pavol Brida (nar. po r. 1894 Oslany) - obaja zomreli v 1.sv.v.
Dakujem, Martina
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

MartinaS napísal: 29 Jan 2021, 18:02 Dobry den,
viete niekto, v akej matrike by mohlo byt zapisane umrtie vojaka v 1.svetovej vojne, ale nie na bojisku?...
Dobrý deň,
keďže v čase úmrtia bol vojakom, v prvom rade by som dohľadávala vo vojenskej matrike.
MartinaS napísal: 29 Jan 2021, 18:02 ...Ide o jedneho z bratov mojej prababky, podla rodinnej tradicie zomrel este vo vycvikovom tabore pred nastupom na bojisko,...Udajne zomrel v nemocnici v Budapesti,...
Rozporuplná rodinná tradícia, ale tých je ako maku. ;)
MartinaS napísal: 29 Jan 2021, 18:02 ...Bol to bud Joannes Brida (nar. 27.9.1882 Oslany), alebo pravdepodobnejsie Pavol Brida (nar. po r. 1894 Oslany) - obaja zomreli v 1.sv.v...

Istý Pavol Brida - nar. 1896 v Oslanoch, zomrel 14.febr. 1916 na srdcový infarkt v nemocnici Vaszary Kolos v Ostrihome, pochovaný na cintoríne v Szentgyörgymező, hrob č. 91.

Istý Ján Brida - nar. 1882 v Oslanoch, ranený (verwundet), zoznam strát z 25. febr. 1916.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dakujem, Milestone.

Ako ste nasli toho co zomrel v Ostrihome? Mohli by ste mi pridat link, nech sa trochu priucim ?
A vo vojenskych matrikach (ani organizacii vojska vobec) sa zatial este neorientujem - tie sa viedli samostatne v kazdej vojenskej jednotke? Alebo to bolo podla miesta umrtia ? Je k tomu niekde na webe nejake vysvetlenie?

A este posledna, mozno uplne blba otazka: ak je niekto vo vojenskych stratach vedeny ako zraneny, to znamena ze na to zranenie vtedy zomrel, alebo sa mohol aj vyliecit?

Martina
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

MartinaS napísal: 30 Jan 2021, 11:56 ...
A vo vojenskych matrikach (ani organizacii vojska vobec) sa zatial este neorientujem - tie sa viedli samostatne v kazdej vojenskej jednotke? Alebo to bolo podla miesta umrtia ? Je k tomu niekde na webe nejake vysvetlenie?
https://www.geni.sk/kapitoly-z-vojensky ... ky-vyskum/ - je tam aj odkaz na zbierku vojenských matrík, nie sú však online.
MartinaS napísal: 30 Jan 2021, 11:56A este posledna, mozno uplne blba otazka: ak je niekto vo vojenskych stratach vedeny ako zraneny, to znamena ze na to zranenie vtedy zomrel, alebo sa mohol aj vyliecit?
Treba to brať doslovne - zranený. Neznamená to, že musel zomrieť.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

MartinaS napísal: 29 Jan 2021, 18:02 ...Len zbezne som si zatial prezrela zoznamy vojenskych strat, ale tam som ho nenasla.
Bol to bud Joannes Brida (nar. 27.9.1882 Oslany), alebo pravdepodobnejsie Pavol Brida (nar. po r. 1894 Oslany) - obaja zomreli v 1.sv.v. ...
MartinaS napísal: 30 Jan 2021, 11:56 ...Ako ste nasli toho co zomrel v Ostrihome? Mohli by ste mi pridat link, nech sa trochu priucim ?...
Dobrý deň,
predpokladala som, že ste zbežne prezreli zoznamy tu http://www.vuapraha.cz/ alebo tu https://kramerius.army.cz/search/ . Na kramerius-e si zadajte vľavo hore do vyhľadávača "Brida Pál Oszlány". Určite ho nájdete aj bez pridaného linku. ;)
Napísať odpoveď