Ako nájsť narodenie rodičov bez bližších údajov

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Dobrý deň, pomôžete mi vyriešiť nasledovný problém? :)
Našla som svadbu svojich predkov Jozef Ružička + Mária Šimončík, rok 1845

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

V matrike pri zápise nie je uvedený ani ich vek, ani rodičia, len to, že Jozef je z Chtelnice a Mária z Boroviec a že obaja sú slobodní. Tak som som hľadala v Chtelnici v rokoch kedy by Jozef pri svadbe mal 17 až 30 rokov a žiadneho som nenašla. Najbližšie čo som našla je Josephus Rozsicz(s?), čo sa síce podobá, ale nezdá sa mi to. Pozrela som aj v Borovciach medzi rokmi 1805 a 1827, ale absolútne žiadny Ružička. Neviem, kde mám ďalej hľadať.

V Borovciach som hľadala aj nevestu Máriu. Našla som dve, jedna narodená v roku 1822, druhá 1824, iným rodičom. Pri obidvoch rodičoch uvedené nobiles. Myslela som si, že nobiles sú šľachtici, ale v matrike sa to opakuje na môj vkus príliš často, čiže význam bude asi iný. Ale ak by teda rodičia naozaj boli šľachtici, nemala by to nevesta uvedené tiež pri sobáši? A hlavná otázka, ktorá z nich to bude?

Ako postupujete v takýchto nejasných situáciách? Ja som doteraz pátrala prevažne v českých matrikách a pri tých slovenských sa nestačím čudovať, ako hrozne boli vedené...dokopy nič tam nie je :(
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V prvom rade nájdite ich úmrtie, aby ste skrátili interval hľadania. Pochopiteľne, že nemožno brať vek pri úmrtí za bernú mincu a treba uvažovať s odchýlkou, ale je to iste lepšie, ako tie intervaly, ktoré ste použili.
Bez pozerania na zápis, usudzujem, že ženích nebol urodzený. Žena sobášom s neurodzeným síce nestratila svoj status, ale od nej sa už neprenášal na ďalšie potomstvo, tak možno aj preto.
Áno, naše matriky sú stručnejšie, ako české, či moravské, no navyše ste narazili na sobáš v najproblematickejšom období. V rokoch, kedy sa viedli matriky maďarsky (1842-1852), sú informácie pri sobášoch najstrohejšie.
meky
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:21
Predkovia z oblasti: Močenok, Žlkovce,Pečeňady

Rod Ružička sa vyskytuje aj vo Veľkých Kostolanoch ( resp. filiálke Pečeňady), čo je iba kúsok od Chtelnice. Podľa indexov tam však Jozefa vidím iba jedného, narodeného 19.5.1800, teda pre Vašu nevestu asi príliš starý.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

duros napísal: 10 Feb 2021, 21:21 V prvom rade nájdite ich úmrtie, aby ste skrátili interval hľadania. Pochopiteľne, že nemožno brať vek pri úmrtí za bernú mincu a treba uvažovať s odchýlkou, ale je to iste lepšie, ako tie intervaly, ktoré ste použili.
Bez pozerania na zápis, usudzujem, že ženích nebol urodzený. Žena sobášom s neurodzeným síce nestratila svoj status, ale od nej sa už neprenášal na ďalšie potomstvo, tak možno aj preto.
Áno, naše matriky sú stručnejšie, ako české, či moravské, no navyše ste narazili na sobáš v najproblematickejšom období. V rokoch, kedy sa viedli matriky maďarsky (1842-1852), sú informácie pri sobášoch najstrohejšie.
Nuž, takmer sa hanbím, že mi skôr nenapadlo pozrieť sa či jedna z Márií nezomrela ako dieťa - samozrejme zomrela...Mária narodená v roku 1822 zomrela pár dní po pôrode.
Ďalej som našla úmrtie Márie (zrejme teda tej mojej) v roku 1855, vek uvedený 33 rokov. To by síce pasovalo na tú, čo sa narodila v 1822, ale tá zomrela po pôrode...Takže to asi bude Mária nar. 1824, v čase smrti by ale mala 30 rokov, čiže sa o 3 roky pomýlili.

Našla som aj sobáš rodičov Márie narodenej 1824, zaujímavé je, že je tam uvedené inquili. ale pri narodení Márie nobiles. Asi nezmenili svoj status, tak buď mi niečo uniká, alebo to tam tí kňazi naozaj písali ako im prišlo...
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ešte doporučujem jednu vec. Niektorí farári (napr.farnosť Baka, alebo Vrakúň ) zvykli písať pri sobáši nielen bydlisko ženícha, ale ak pôvodne bol odinakadiaľ, tak aj pôvodné rodisko (pod skratkou ex...). Záležalo na farárovi, aj v rámci určitej farnosti boli obdobia, kedy sa to písalo a kedy nie.
Mne toto už viackrát veľmi pomohlo.
Ďalšia pomoc:
často patrilo do jednej farnosti viacero dedín a v zápise o sobáši ale aj krste sa to uvádza. Teda si všímajte aj konkrétnu obec, kde bývajú, nielen farnosť. Takto môžete potom ľahšie odlíšiť vašu líniu od iných s rovnakým menom v tej istej farnosti.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Monicina napísal: 21 Okt 2021, 13:49 Ešte doporučujem jednu vec. Niektorí farári (napr.farnosť Baka, alebo Vrakúň ) zvykli písať pri sobáši nielen bydlisko ženícha, ale ak pôvodne bol odinakadiaľ, tak aj pôvodné rodisko (pod skratkou ex...). Záležalo na farárovi, aj v rámci určitej farnosti boli obdobia, kedy sa to písalo a kedy nie.
Mne toto už viackrát veľmi pomohlo.
Ďalšia pomoc:
často patrilo do jednej farnosti viacero dedín a v zápise o sobáši ale aj krste sa to uvádza. Teda si všímajte aj konkrétnu obec, kde bývajú, nielen farnosť. Takto môžete potom ľahšie odlíšiť vašu líniu od iných s rovnakým menom v tej istej farnosti.
Zdá sa, že ste si neprečítali otázku, resp. nepozrela samotný záznam, kde nič také nie je. Áno, boli farári, ktorí tak zapisovali, no obdobie maďarských zápisov, kam rok tohto sobáša spadá, je na údaje veľmi strohé.
Napísať odpoveď