nemanzelske deti

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dobry den,
boli v minulosti nejake "pravidla" tykajuce sa priezviska nemanzelskych deti, ak sa ich matka neskor vydala? Dieta si ponechava priezvisko matky za slobodna, alebo prebera priezvisko nevlastneho otca, alebo to moze byt aj tak aj tak?
Zaujima ma to preto, ze si neviem vysvetlit, ako a odkial sa v Pezinku zrazu objavil Adam Sillhomer/Schilhammer, 9.11.1760 sa tu sobasil (v zazname chybaju udaje o rodicoch) https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 a zomrel 46 rocny v roku 1783: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443.
A v roku 1808 31.7. zomrela Theresia, vdova po Mathiasovi Stillhammerovi: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443.
Pricom Mathias Stilhomer sa narodil v r.1694, a zomrel v roku 1742 (ziadneho ineho vhodneho Mathiasa som v tom obdobi v Pezinku nenasla).
Pravdu sa asi nikdy nedozviem, lebo su medzery v zachovanych sobasnych matrikach, ale mam taku "hypotezu", ci by Terezia nemohla byt druha manzelka, a Adama mala za slobodna...
Dakujem za vas nazor. Martina
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

K Vašej otázke: nemanželské dieťa malo priezvisko po matke, keďže sa otec nezapisoval. Ak sa otec priznal k otcovstvu a vzal si matku hoci neskôr a uznal dieťa za svoje, potom malo priezvisko po otcovi.
K Vášmu konkrétnemu prípadu - ani ostatní ženísi v tej matrike nemajú uvedených rodičov, takže z toho sa nedá usudzovať, že je nemanželský.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Nie som nejaký expert, preto len laická úvaha.
Ak by bola Vaša hypotéza správna a Terézia by naozaj bola manželkou toho Matiasa, ktorý zomrel v roku 1742 a bola zároveň matkou Adama, ktorý sa (ak je jeho vek pri úmrtí správny) narodil cca 1737, zaráža ma toto: Terézia by bola 66 rokov až do svojej smrti vdova po Matiasovi? Aj keď je to samozrejme teoreticky možné, nezdá sa mi to pravdepodobné, keďže po smrti manžela Matiasa by zostala s cca 5 ročným Adamom celkom mladá sama (vek neviem, ale odhadujem max 30 ročná, a to by sa musela dožiť 100 rokov, čiže reálne bola iste mladšia). Že by sa za celých 66 rokov už nevydala? Ja by som asi hľadala iné vysvetlenie.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

To som si vsimla, ze nikto v tej matrike nema rodicov. Problem je, ze Adam S. sa v Pezinku nenarodil, ani v okolitych obciach. Ani podla indexov FS som niekoho s takymto menom na celom Slovensku nenasla, a to ho hladam uz minimalne dva roky. Stilhamerovci boli vinohradnicka rodina, mali dom v Pezinku, takze necestovali. A cudne je aj to, ze on bol katolik, a vsetci ostatni evanjelici, aj ked v tom obdobi zapisovani v r.k. matrike.
Co sa tyka Mathiasa, mal v case umrtia z prveho manzelstva uz dospele deti, takze mozno Terezia nebola nutena sa vydat.... Ale uvedomujem si ze to vsetko je len take teoretizovanie, lebo ma hneva, ze neviem dohladat, ako sa v tom Pezinku objavil.... Ked budem moct prist na Slovensko, a bude sa dat ist do archivu, skusim v Modre prehladat danove knihy, ci sa tam nieco nedozviem.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Možno to nebude súvisieť, ale skúste sa popozerať v Banskej Štiavnici, FS našiel Schilhamer resp. Schillhaner aj tam.
Napísať odpoveď