Súpis 1828 - bližšie vysvetlenie

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Pokúšam sa využiť súpis z roku 1828 pri mojom pátraní, ale mám problém, že mu celkom nerozumiem. Snažila som sa pozrieť aj iné témy, ale neobjasnili mi to dostatočne.

Chápem, že to nie je súpis všetkého obyvateľstva, ale len súpis daňovníkov vo veku 18 až 60 rokov, ale nie je mi celkom jasné nasledovné: Mám predka, ktorý v čase súpisu mal 62 rokov, logicky teda nebude sčítaný. Vynechá sa ale automaticky aj celý jeho dom resp. domácnosť? Aj keď napríklad v domácnosti žije mladšia manželka? 

Mám to chápať nejako tak, že sa sčítajú len domy, kde má hlava domácnosti (teda asi väčšinou manžel) vek 18 až 60 rokov a vtedy sa sčítajú aj ostatné osoby s ním žijúce. Ale ak je manžel ("hlavný daňovník") starší, tak sa nesčíta nielen on ale ani nikto z domácnosti lebo to z hľadiska daní nie je podstatné? Či som úplne vedľa? 
A v prípade, že by trebárs v dome žila vdova s deťmi, tak sa sčíta alebo nesčíta? Alebo taký prípad ani nemohol nastať, že by vdova mala vlastný dom a bola by považovaná za hlavu domácnosti? 

A ešte nerozumiem celkom číslu, ktoré je uvedené vedľa mena sčítaného. To sa myslí vrátane neho alebo okrem neho? Teda ak je tam napr. 2 a potom v popise že z toho 1 sedliak, tak to mám chápať akože on a napríklad jeho manželka? Alebo on a ďalšie dve osoby, z ktorých 1 je sedliak, ale čo je potom tá druhá osoba?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
uvedený súpis predstavuje podľa svojho charakteru daňový súpis. Jeho cieľom bolo zistiť, koľko rodín hospodári v jednotlivých obciach / stoliciach Uhorska a na základe týchto zistení spravodlivo rozvrhnúť dane medzi obyvateľov kráľovstva. V praxi to znamená, že zapísané boli všetky usadlosti a všetci hospodári, ktorých bolo možné zapísať. Do kolónky s menom sa mala uviesť hlava rodiny. Mohol mať pokojne aj 17 alebo 71 rokov. V praxi by teda 62-ročná hlava rodiny a celé jeho hospodárstvo malo byť zapísané. V kolónke vedľa bol uvedený počet osôb, ktoré v danej domácnosti žijú a sú vo veku 18 - 60 rokov. Išlo o hospodársky činné osoby, u ktorých bolo možné predpokladať, že z nich bude plynúť kráľovstvu zisk. Ak v domácnosti žili dvaja dospelí manželia, potom sa mal uviesť počet osôb: 2. Hlavou rodiny býval spravidla najstarší muž v dome. Ak však ostala po manželovi len vdova s malými deťmi, potom samozrejme ako hlavu rodiny uviedli ju. Takých prípadov v súpise z r. 1828 nájdete nespočetne veľa.
A ešte nerozumiem celkom číslu, ktoré je uvedené vedľa mena sčítaného. To sa myslí vrátane neho alebo okrem neho? Teda ak je tam napr. 2 a potom v popise že z toho 1 sedliak, tak to mám chápať akože on a napríklad jeho manželka? Alebo on a ďalšie dve osoby, z ktorých 1 je sedliak, ale čo je potom tá druhá osoba?
Ak žili v domácnosti dvaja dospelí, tak sa napísala číslica 2. Z toho jeden mohol byť sedliak a druhý jeho manželka.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

patricius95 napísal: 12 Feb 2021, 15:55 Ak však ostala po manželovi len vdova s malými deťmi, potom samozrejme ako hlavu rodiny uviedli ju. Takých prípadov v súpise z r. 1828 nájdete nespočetne veľa.
Ak môžem ešte otázku, tú vdovu by uviedli svojim menom, alebo menom manžela?

č.86 Štefan Hrdlička zomrel cca rok a pol pred sčítaním, to "R" pri jeho mene znamená, že tam žila vdova s deťmi? relicta?

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=231564
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

lenle napísal: 24 Feb 2021, 19:21
patricius95 napísal: 12 Feb 2021, 15:55 Ak však ostala po manželovi len vdova s malými deťmi, potom samozrejme ako hlavu rodiny uviedli ju. Takých prípadov v súpise z r. 1828 nájdete nespočetne veľa.
Ak môžem ešte otázku, tú vdovu by uviedli svojim menom, alebo menom manžela?

č.86 Štefan Hrdlička zomrel cca rok a pol pred sčítaním, to "R" pri jeho mene znamená, že tam žila vdova s deťmi? relicta?

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=231564
Presne tak, R = relicta = vdova, stretol som sa v súpise 1828 aj s označením Rct resp. Rel tj. relicta (vdova). Uvádza sa spolu s menom a priezviskom neb. manžela. Vo vašom prípade obývali dom tri osoby vo veku 18-60r, z nich jeden bol syn (Štefana, a teda jeho manželky). Usudzujem, že druhou osobou v danom veku bola vdova po Štefanovi. Kto bol treťou osobou v danom veku neviem posúdiť, na základe vášho bádania by ste však mohli identifikovať aj túto tretiu osobu. Len dodám, že išlo o želiarov (inquilini), presnejšie, že Štefan (resp. jeho žena) bol želiar.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Ďakujem veľmi pekne :)

Myslím si, že treťou dospelou osobou mohla byť manželka syna, v čase súpisu už čakali bábätko. Ostatné deti vdovy neboli ešte dospelé.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

dobry den, mohli by ste mi prosim poradit, ako sa dostanem k tymto originalnym harkom? Vy tu mate film od pismena F, ja by som chcela Pezinok (Bazin) a Raca. Nedari sa mi k tomu cez FS katalog doklikat, mam iba ten prepis od Marty Connor. Ale rada by som si pozrela aj originaly.
Dakujem, Martina
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

MartinaS napísal: 25 Feb 2021, 20:54 dobry den, mohli by ste mi prosim poradit, ako sa dostanem k tymto originalnym harkom? Vy tu mate film od pismena F, ja by som chcela Pezinok (Bazin) a Raca. Nedari sa mi k tomu cez FS katalog doklikat, mam iba ten prepis od Marty Connor. Ale rada by som si pozrela aj originaly.
Dakujem, Martina
Tu je link na celý supis 1828, rozdeleny podla žup, názvy obci madarsky, zjavne su obce radene podla abecedy (madarsky nazov obce). Vy hladate bratislavsku zupu (POZSONY MEGYE). Otvorite si jednotlive filmy a nalistujete prislusnu obec, mesto.

https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Napísať odpoveď