Chyba v pozn. matriky - hľadám správne narodenie

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

V posledných dňoch mám pri pátraní veľkú smolu a samé hlavolamy   :(

Našla som sobáš rodičov jedného predka - Jána Rovenského a Kataríny Felcser v 1845.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Pri ženíchovi je poznámka 1817. Našla som jeho narodenie 3.4.1817.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Tu je zase poznámka "copul 1845", čiže všetko zatiaľ sedí. Len úplnou náhodou som však niečo hľadala v matrike úmrtí a zistila som na moje obrovské prekvapenie, že tento Ján zomrel 23.4. ako 20 dňové bábätko (3. riadok pravá strana). Čiže sa rozhodne nemohol ženiť v 1845.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

V matrike krstov je len o stranu skôr iný Ján Rovenský (1816) a potom je tam do roku 1800 ešte ďalších 6 Jánov, takže si môžem vyberať  :D Pustila som sa do detektívnej práce.

Ján zomrel v dome kde žil jeho syn (predpokladám teda že v dome zomrel jeho otec, nie nejaký iný Ján) v roku 1874 ako 62 ročný. V roku 1812 sa nenarodil žiadny Ján, ale v roku 1813 áno. Za normálnych okolností by som to brala ok 1 rok nehrá rolu, keby sa v roku 1816 nenarodil ešte iný Ján. Prihliadajúc na to ako často a ako veľmi sa zapisovatelia mýlili, myslíte si, že môžem spoľahlivo prehlásiť, že Ján ktorého hľadám je ten z 1813? 

Myslím si, že "môj" Ján sa prvýkrát ženil v roku 1831 s Anna Hincza, ktorá zomrela 1845 a hneď nato sa oženil znova. Úplne istá si asi byť nemôžem, keďže v matrike sa neunúvali napísať vek manželov a už vôbec mená rodičov.

Ďakujem za nápady, postrehy, ak bude mať niekto chuť na to pozrieť :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

lenle napísal: 19 Feb 2021, 20:41 ....

Myslím si, že "môj" Ján sa prvýkrát ženil v roku 1831 s Anna Hincza, ktorá zomrela 1845 a hneď nato sa oženil znova. Úplne istá si asi byť nemôžem, keďže v matrike sa neunúvali napísať vek manželov a už vôbec mená rodičov.

Ďakujem za nápady, postrehy, ak bude mať niekto chuť na to pozrieť :)
Ten, ktorý sa ženil 1845, má uvedený status vdovec, takže by to mal byť on.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Áno to som zabudla napísať že bol vdovec, aj vek pri prvom sobáši by bol ok - mal by 18.

Ja som si robila celý prieskum, doslova som si priraďovala úmrtia Rovenských do domčekov podľa čísel a teda riadne som sa zapotila, snáď som to nakoniec poskladala dobre. To je tak keď mám v rodokmeni akurát meno ktoré nosila snáď polovica dediny... :lol:
Napísať odpoveď