Kto bol “extraneusok” v súpise

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Prezerám si súpis z roku 1715/20 a nerozumiem celkom kto bol “extraneusok”. Slovník hovorí cudzinec, ale nerozumiem v akom zmysle. Boli to nejakí novoprisťahovaní obyvatelia? Alebo dočasní? Vopred ďakujem za vysvetlenie :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Extraneus je v podstate cudzinec, alebo niekto zvonku. V súpisoch a urbároch sú to však obvykle obyvatelia lazov, kopaníc, lebo to bolo mimo urbárskej pôdy.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Ďakujem za objasnenie :)
Napadla mi takáto teória. V Báhoni je istý Georgius Uhlár uvedený ako takýto cudzinec a vlastní len vinice. V Kaplnej (cca 2 km) je tiež Georgius Uhlár ale ako “domáci” obyvateľ s nejakou pôdou. Dostala som sa až po začiatok matriky a Uhlárov tam nebolo veľa čiže je celkom možné že by to mohol byť jeden človek. S tým, že v Kaplnej má urbársku pôdu a v Báhoni kdesi v kopcoch len vinice, čiže je v podstate cudzinec. Čo si myslíte?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

lenle napísal: 21 Feb 2021, 10:57 Ďakujem za objasnenie :)
Napadla mi takáto teória. V Báhoni je istý Georgius Uhlár uvedený ako takýto cudzinec a vlastní len vinice. V Kaplnej (cca 2 km) je tiež Georgius Uhlár ale ako “domáci” obyvateľ s nejakou pôdou. Dostala som sa až po začiatok matriky a Uhlárov tam nebolo veľa čiže je celkom možné že by to mohol byť jeden človek. S tým, že v Kaplnej má urbársku pôdu a v Báhoni kdesi v kopcoch len vinice, čiže je v podstate cudzinec. Čo si myslíte?
Jj, to môže byť.
Napísať odpoveď