Tomáš Pňaček - Tereziánsky urbár. VYRIEŠENÉ

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý večer.

Mám problém zo zaradením Tomáša Pňačka z Terez. urbára. Prosím teda o Váš názor.

30.5.1769 zomrel vo Veselom Tomáš Pňaček vo veku 38 rokov. Podľa ďalších údajov v matrike syn Michal zomrel. Martin a Adam si založili rodiny. Viac Pňačkov v dedine nebolo.

V Tereziánskom urbári je Tomáš Pinaček mladší. Je to teda syn Tomáša. Na konci urbára je dátum 13.9. 1773, čiže 4 roky po smrti Tomáša.

https://archives.hungaricana.hu/en/urbe ... 78%2C-1344

Mohlo trvať spracovanie urbára tak dlho a Tomáš v urbári je už v tom čase nebohý? Alebo to bol ďalší syn? Žiadna ďalšia stopa o Tomášovi už nie je.

Ďakujem za každý názor. Anina
Naposledy upravil/-a Anina v 06 Mar 2021, 17:49, upravené celkom 1 krát.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Ak sa dobre pozerám, tak ostatným mladším písali skratku “ml” a písmeno m v nej vyzerá ináč. Mne to písmeno za jeho menom pripomína skôr W, alebo V, nemohla by to byť skratka od vdova? A vedľa (tam kde je už zvislá čiara oddeľujúca stĺpce) je malé “a” a medzi tým akoby čiarka, to si nie som istá, ale mohlo by to byť naznačenie skratky.

Myslím že by to dávalo zmysel, ak teda jeho žena žila.

Tiež som takto v inom súpise našla označenú domácnosť predka, ktorý zomrel len krátko predtým a v dome zostala žena s malými deťmi - zapísali jeho meno a lat. skratka vdova.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pripájam sa k názoru vyššie, že je to "W" ako vdova. Ešte Vás opravím, že dátum nie je 13.9.1773, ale 13 9bris 1773, teda ide o november, nie september.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Ďakujem.
Mali ste pravdu. Do teraz som mala vdovu označenú ako ..relicta´´. Preto v urbári som rozlišovala či je to mladší alebo starší.

25.11.1883 zomrela vdova Mária Pňaček, bude to vdova po Tomášovi. Deti pri sobáši majú uvedené, že otec je nebohý Tomáš. Tak mám celú rodinu mojich predkov.

Pri sčítaniach v r. 1715 a 1720 žili v obci Ján a Andrej Pňaček. Matriky sú až od r. 1764 tak spojitosť medzi nimi a Tomášom nedokážem.

Ešte raz Vám ďakujem za pomoc a vysvetlenie.
Anina
Napísať odpoveď