Co si nastudovat ?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dobry den, nedavny prispevok o urbari ma nasmeroval na tieto zdroje, kedze s matrikami som uz asi na konci badania. Na zaciatok som zacala zistovat, ake urbare z Pezinku su na Hungaricane, a nasla som tam aj take, kde su pomerne rozsiahle zoznamy obyvatelov (bohuzial, ziadne "moje" priezvisko sa tam nenachadza). Tu som si uvedomila, ze mi chybaju vedomosti, ako bola krajina organizovana v minulosti. Zo skoly si pamatam, ze bola slachta - ti by mali byt teoreticky v nejakych zoznamoch slachty. A potom boli poddani - ti teoreticky by mali byt sucast nejakeho panstva - takze ak tomu dobre rozumiem, to su tie hlavy usadlosti, co su zapisani v urbaroch, a maju odovzdavat zemepanovi davky...Okrem tych co nemali ani dom ani podu, a ti nie su zapisani nikde ?
Ale napriklad v kralovskom meste Pezinku, tam boli aj mestania - moj predok, povolanim obuvnik, zaplatil za prijatie medzi mestanov v roku 1654, a potom sa vyskytoval v danovych registroch v roku 1672, 1680 a 1694. (Novsie som uz v archive nemohla hladat, lebo Corona). Jeho potomkovia sa neskor zivili ako vinohradnici, pravdepodobne namedzni, lebo zatial sa mi nepodarilo najst, ze aj vlastnili podu.
A v ziadnom z Pezinskych urbarov som tuto rodinu nenasla. Znamena to, ze v urbari su udaje iba o poddanych, co boli sucastou panstva? Ale v tych Pezinskych urbaroch sa nachadza spisana aj kopa majitelov vinic, podla mna museli byt dost bohati obyvatelia, ale nie urodzeni, lebo mena su take bezne.
Takze nakoniec moja prosba: viete mi poradit, nejake clanky, knihy a pod, kde by som sa mohla dozvediet viac o tom ako bola v minulosti krajina organizovana? Nieco podrobnejsie ako skolske ucebnice dejepisu, a co sa tyka zivota bezneho obyvatelstva. Napriklad, mohol sa z mestana stat poddany, a naopak? Boli aj nejake dalsie "kategorie" obyvatelstva a pod.
Dakujem, Martina
Sisua
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2013, 00:50
Predkovia z oblasti: Kat. farnosti: Lakšárska Nová Ves, Borský Mikuláš, Koválov, Hor. Trhovište, Hor. Otrokovce, Hlohovec, Pastuchov, Leopoldov, Drahovce, Lukáčovce, Drietoma, Trenčín, Veľ. Chlievany, Šišov, Brezová p. Bradlom, Oponice; ~Třebíč, ~Uh. Hradiště...

Život bežného obyvateľstva sa u nás za socializmu spracúval svojsky. Bol vykresľovaný najmä ako triedny boj proti utláčateľom (šľachte) alebo to boli deskriptívne hospodárske dejiny. Za posledných 30 rokov sa situácia zlepšila, ale ešte stále máme v historiografii bežného každodenného spôsobu života obyvateľov veľa bielych miest.

Z kníh, ktoré mi narýchlo napadli a kde možno čo-to nájdete, spomeniem:
Ján Tibenský: Poctivá obec Budmerická, 2 zv. (1996, 1998) (niektoré kapitoly by mohli byť prínosné, navyše je to dedina kúsok od Pezinka)
Anton Špiesz – Jozef Watzka: Poddaní v Tekove v 18. storočí. (1988) (často obsahuje štatistické údaje)
Pavel Horváth: Poddaný ľud na Slovensku v prvej polovici 18. storočia (1963)
Leon Sokolovský: Správa stredovekej dediny na Slovensku (2002) (to je však stredovek a len dedinské obyvateľstvo)

Ďalšie knihy a štúdie skúste pohľadať v súbornej bibliografii slovenskej historiografie:
https://husav.portaro.eu/#!/
Ak databáza ponúkne štúdie z Historického časopisu, je možnosť čítať ho v úplnosti online vo virtuálnej študovni CVTI:
https://digitalnakniznica.cvtisr.sk/pag ... a-studovna
Ak ponúkne populárne články z časopisu História, ten je tu:
https://digitalnakniznica.cvtisr.sk/pag ... a-studovna
Napísať odpoveď