Dvaja manželia súčasne?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
lenistolarik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 22 Mar 2018, 19:31
Predkovia z oblasti: Spiš (Harichovce, Markušovce, Oľšavica)

Zdravím,

pri bádaní po kamarátkiných predkoch som narazila na zvláštnu situáciu. V rodine sa vedelo, že ich predok Ján Ničík sa narodil v 1897 v Hrišovciach rodičom Ničíkovi a Jánošíkovej a ako 4-ročný sa presťahoval do Spišských Vlach. Jeho otec sa mal vybrať za prácou do Poľska, kde aj ostal a k rodine sa už nevrátil - preto to sťahovanie.

Na FS (matrika Kluknava) som našla narodenie Jána v 1897 rodičom Ondrejovi Nieciagovi z Palcze v Haliči a Márii Jánošíkovej z Hrišoviec. Ondrej Nieciag/Ničík bol teda pôvodom Poliak a dal by sa tak vysvetliť jeho odchod za prácou. Jeho svadba s Máriou Jánošíkovou sa konala rok skôr, v 1896. Tam je opäť uvedený jeho haličský pôvod a aj vek a stav (39-ročný slobodný mládenec). Nevesta je uvedená ako vdova po Ondasovi, rodená Jánošíková, 39-ročná vdova.

Po ďalšom hľadaní som našla prvú svadbu Márie Jánošíkovej - v 1881, s Valentom Ondasom. Iné Márie Jánošíkové si v tom období Ondasa nebrali, adresy a veky sedia. Posledné dieťa s Ondasom sa malo narodiť v 1893, preto som hľadala jeho úmrtie medzi rokmi 1892 a 1896 (kedy sa konala jej druhá svadba a mala byť vdovou).

Úmrtie Valenta Ondasa som však našla až v roku 1901, 5 rokov po druhej svadbe jeho manželky. Uvádza sa tam, že býval na rovnakej adrese, ako v čase svojej svadby. Táto adresa sa tiež zhoduje s tou, na ktorej bývala Mária v čase sobáša s Nieciagom a kde sa narodili dve Nieciagove deti. Zároveň približne sedí vek, ktorý v roku 1901 mal mať. Príčinou smrti je privalenie vozom a okamžitá smrť.

Ako sa teda mohlo stať, že sa Mária Jánošíková v 1896 označovala ako vdova, vydala sa za Poliaka Nieciaga a mala s ním dve deti, ak jej prvý manžel Ondas naďalej žil - a umrel v tej istej obci, bývajúc na tej istej adrese, až o 5 rokov neskôr?

Jediné vysvetlenie, čo mi napadlo, je, že Valent Ondas mohol odísť do USA za prácou. (Lodné záznamy tomu zatiaľ nenasvedčujú, no mnohí z rodiny Ondasovcov tam údajne emigrovali, vrátane jeho detí.) Ak bol dlhšie preč a neozýval sa, manželka si mohla myslieť, že umrel, preto sa opäť vydala. Po jeho návrate z USA sa vrátila k svojmu prvému manželovi a žila s ním do jeho náhlej smrti v 1901. Poliak Nieciag tento návrat mohol vyhodnotiť ako dôvod odísť od partnerky a matky jeho detí. Preto sa vrátil do svojho rodiska. Rok 1901, kedy Mária definitívne ovdovela, je zároveň rokom, kedy sa mal 4-ročný Ján Ničík presťahovať do Spišských Vlach - čo dáva zmysel, ak sa tak stalo po smrti jeho nevlastného otca.

Môže byť toto vysvetlenie vhodnou interpretáciou? Alebo sa naskytá nejaké iné?
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 634
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Dobry den ,
Maria nebola vdovou po Valentinovi Ondasovi,ale po jeho bratovi Janovi ;)
52.zapis
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=606611
Jej prvy sobas - 14.zapis
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=606611
Zhodou okolnosti si bratia zobrali menovkyne -Marie Janosikove .Ta Valentinova sa druhykrat vydala az v roku 1909...
61. zapis https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKHDN-CXZ
lenistolarik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 22 Mar 2018, 19:31
Predkovia z oblasti: Spiš (Harichovce, Markušovce, Oľšavica)

Zdravím,

ďakujem Vám veľmi pekne. Práve na ten skorší svadobný záznam som nenatrafila a brala som to tak, že Valent bude ten správny Ondas, ak vek nevesty a adresa sedeli. Nenapadlo mi, že jeho Mária by mohla mať rovnako starú menovkyňu, ktorá by si tiež vzala Ondasa. Teraz mi spätne napadajú iné postupy, ktoré som mohla zvoliť, pri ktorých by to vyskočilo. Som rada, že sa na to prišlo aspoň takto. Veľká vďaka! :)
Napísať odpoveď