Príplatok k dôchodku - 255 -ka. V Y R I E Š E N É

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý deň.

Mám otázku o 255 -ke. Môj svokor bojoval v SNP a potom sa dostal do zajatia - koncentráku. Svokra mala vybavenú 255 -ku.
Doklady, ktoré potrebovala tam nechala, kópie sa asi vtedy neriešili. Svokrovci už nežijú a my by sme radi vedeli aspoň miesto, kde bol. Dajú sa nájsť tieto informácie ? Môže to byť v UPN ?

Ďakujem za každú informáciu.
Anina
Naposledy upravil/-a Anina v 20 Máj 2021, 18:20, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Riešilo sa už tu: viewtopic.php?t=6675
Existuje databáza (zoznam) na stránku pražského VHÚ, ale napr. ja som tam svojho dedka nenašiel: http://www.vuapraha.cz/node/148
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Ďakujem za informácie. V pražskom VHÚ som ani ja nič nenašla. Skúsim teda druhú možnosť. Dúfam, že niečo nájdem a doplním niekoľko rokov života môjho svokra.

Ešte raz ďakujem. Anina
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Anina napísal: 19 Máj 2021, 18:07 ...Mám otázku o 255 -ke. Môj svokor bojoval v SNP a potom sa dostal do zajatia - koncentráku. Svokra mala vybavenú 255 -ku...Dajú sa nájsť tieto informácie ?...
Dobrý deň,
vyriešené-nevyriešené, odpovedám. ;)

Na tejto adrese:

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
oddelenie starostlivosti o vojnových veteránov a vojenských dôchodcov
Za kasárňou 3
832 47 Bratislava

môžete požiadať o vydanie duplikátu (fotokópie) osvedčenia o účasti na národnom boji za oslobodenie podľa zákona č. 255/1946 Zb. Formulár žiadosti je tam.

Ste príbuzná, tak by Vám ho mali vydať. Odporúčam, jedným dychom na samotnej A4 sa informujte, či Vám môžu vydať aj fotokópie archívnych dokumentov o svokrovej účastí v SNP a v zajatí, na základe ktorých mu bolo vydané osvedčenie.

Odkaz: https://www.mod.gov.sk/ucastnici-narodn ... lobodenie/
Napísať odpoveď