najvyssi vek matky pri narodeni dietata

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dobry den, uz sa to tu riesilo, ale nedari sa mi to dohladat: aky je najvyssi overeny vek s ktorym ste sa stretli pri narodeni dietata?
Mam problem: Andras Smajda a Anna Kristan, sobas v r. 1816, Kolcse v Madarsku. Pri prvom dietati, Andras 7.8.1818 je zapisane priezvisko matky Anna Nadas, nasleduje dalsich 14 deti matka Anna Kristan a potom znovu az pri poslednej dcere Elisabeth 12.10.1852 je priezvisko matky opat Anna Nadas.
Neviem ci sa jedna o dva alebo tri manzelske pary s rovnakymi menami, alebo su to stale ti isti, ale v tom pripade by mala matka pri narodeni posledneho dietata cca 50-52 rokov. Je to mozne?
Krstni rodicia nepomozu, striedaju sa tam 4 rozne priezviska, pri kazdom dietati su ini krstni rodicia. Odstupy medzi detmi su normalne, aj krstne mena sa opakuju az po umrti toho predchadzajuceho dietata.
Anna Kristan zomrela 15.11.1862 (zapisany vek 63r), jej narodenie nemam. Ziadnu dalsiu Annu Kristan alebo Nadas som v umrtnych ani sobasnych matrikach Kolcse nenasla.
Dakujem, Martina
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

Pozdravujem

tak ja mám veľmi veľa párov, kde ženy rodili 40 až 45 ročné. Po 45 pomerne málo prípadov. Ale max bola 50 ročná
Anna Theresia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Dobrý deň.
Pravdepodobne máte na mysli tému Extrémy veku:

viewtopic.php?f=11&t=9875

Vyšší; resp. niekedy až extrémny vek matky pri narodení posledného dieťaťa nie je úplne ojedinelý, aj keď sa takáto situácia iste nevyskytla v  každej rodine.
Napr. v mojom rodokmeni mám matku, ktorá porodila svoje 10 -te dieťa vo veku 49 rokov a 8 mesiacov. Vekový rozdiel medzi najstarším a najmladším potomkom tohto manž. páru bol 28 rokov.

Pri overovaní vo Vami uvedenom prípade, či sa jedná o tú istú Annu Kristan / Nádas, ktorej sa narodilo dieťa v r. 1852, by Vám možno mohlo pomôcť popisné číslo domu ( ak je táto informácia k dispozícii - v niektorých matrikách sa už v. 1852 zaznamenávali  ) - či súhlasí s číslom zapísaným v úmrtnej matrike. 
Napísať odpoveď