Neexistujúci dom? Praha

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Krištof Urban
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 09 Sep 2020, 18:33
Predkovia z oblasti: Istrijský polostrov (Chorvátsko), Slovinsko, Čechy a Morava, Slovensko
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň,
v testamente môjho predka som sa dočítal, že svojim deťom odkazuje dom na Fleischhauergasse č. 496 v Novom Meste, Praha - presnejšie je to napísané takto: "Fleischhauergasse sub NC: 496 2ten Hauptviertels".
Fleischhauergasse by mala byť dnešná Řeznická ul. v Novom Meste, no problémom je, že sa na nej nenachádza žiadne číslo popisné 496, pozeral som aj staršiu mapu (z 1891). Testament je z roku 1837, prikladám časť kde sa píše o dome.
Vedel by mi niekto prosím poradiť kde daný dom nájsť? Prípadne čo znamenajú tie skratky sub a NC (ak ich vôbec čítam správne)?
Ďakujem.
Prílohy
Inked00001 (2)_LI.jpg
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Pravdepodobnosť, že ho nájdete je veľmi nízka. Číslovanie domov v Rakúsko-uhorsku je sčasti chaotické a rýchlo sa menili. Neviem presne ako je to v českej časti, ale asi podobne. Najstaršiu mapu ste prezerali s odstupom testamentu niekoľko desiatok rokov...
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
sub NC znamená „pod poradovým číslom“. Skúste sa v archívoch popýtať na staršie, ideálne katastrálne mapy daného územia. V Uhorsku sa katastrálne mapy s parcelnými protokolmi začali vyhotovovať po roku 1860, tak predpokladám, že v Čechách nájdete údaje staršieho dáta.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Krištof Urban
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 09 Sep 2020, 18:33
Predkovia z oblasti: Istrijský polostrov (Chorvátsko), Slovinsko, Čechy a Morava, Slovensko
Bydlisko: Bratislava

Tommy napísal: 08 Júl 2021, 18:38 Pravdepodobnosť, že ho nájdete je veľmi nízka. Číslovanie domov v Rakúsko-uhorsku je sčasti chaotické a rýchlo sa menili. Neviem presne ako je to v českej časti, ale asi podobne. Najstaršiu mapu ste prezerali s odstupom testamentu niekoľko desiatok rokov...
V Prahe je to s číslovaním celkom dobre zaznamenané, aj ako sa s časom menili. Staršie mapy som však nenašiel.
Krištof Urban
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 09 Sep 2020, 18:33
Predkovia z oblasti: Istrijský polostrov (Chorvátsko), Slovinsko, Čechy a Morava, Slovensko
Bydlisko: Bratislava

patricius95 napísal: 08 Júl 2021, 19:37 Dobrý deň,
sub NC znamená „pod poradovým číslom“. Skúste sa v archívoch popýtať na staršie, ideálne katastrálne mapy daného územia. V Uhorsku sa katastrálne mapy s parcelnými protokolmi začali vyhotovovať po roku 1860, tak predpokladám, že v Čechách nájdete údaje staršieho dáta.
Ďakujem. Skúsim. Katastrálnu mapu z 1824 - 1843 som našiel, ale len s číslami parciel nie čísel popisných.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Krištof Urban napísal: 08 Júl 2021, 20:32
patricius95 napísal: 08 Júl 2021, 19:37 Dobrý deň,
sub NC znamená „pod poradovým číslom“. Skúste sa v archívoch popýtať na staršie, ideálne katastrálne mapy daného územia. V Uhorsku sa katastrálne mapy s parcelnými protokolmi začali vyhotovovať po roku 1860, tak predpokladám, že v Čechách nájdete údaje staršieho dáta.
Ďakujem. Skúsim. Katastrálnu mapu z 1824 - 1843 som našiel, ale len s číslami parciel nie čísel popisných.
Ak sa zachovali čísla parciel, musí k nim zákonite existovať aj parcelný protokol, kde bude uvedené, ktorý dom stojí na ktorom čísle parcely...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď