Domovská príslušnosť. VYRIEŠENÉ

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý deň.

Konečne. Hľadám v sčítacích hárkoch Senice. Je tam viac údajov ako bolo v objednaných hárkov z Or. Veselého. Je tam vidieť migráciu ľudí z okolia do mesta za prácou v ,,hodvábke´´. A k tomu mám otázku.

Príklad:
Anna Jezerská prišla 1.8. 1930 z obce Sotina / dnes miestna časť Senice / do Senice. Narodila sa v Radošine okr. Piešťany. Spolu s ňou prišiel syn nar. v Šaštíne a vnuk nar. v Senici. Všetci majú ale domovskú príslušnosť v Trenčíne. Preložené do dnešnej terminológie tam mali trvalý pobyt ? V Senici mali prechodný pobyt ?.

Ďakujem za vysvetlenie. Anina
Naposledy upravil/-a Anina v 17 Sep 2021, 21:29, upravené celkom 1 krát.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Ja som to riesila pred par dnami na ceskom fore:
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=5&t=55611

Ono to vobec nebolo take jednoznacne, napriklad v mojom pripade mala pani domovsku prislusnost v dedine, z ktorej sa jej predkovia odstahovali pred 80 !! rokmi.

Zdravim, Martina
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

"problém domovskej príslušnosti bol nerozlučne zviazaný s organizáciou systému sociálnej starostlivosti, respektíve chudobinstva, a to osobitne v dlhom 19. storočí, počas ktorého sa uskutočnili nevyhnutné reorganizácie správy a spôsobu starostlivosti o chudobu. Príslušnosť k domovskej obci sa stala základným princípom v systéme sociálnej starostlivosti v Uhorsku, hlavným výberovým kritériom, na základe ktorého miestna (obecná či mestská) samospráva rozhodovala, komu udeľuje sociálny výpomoc alebo dlhodobejšiu podporu. Zásada, že bezprostrednú sociálnu výpomoc má núdzový dôvod jeho domovská obec, bola v Habsburskej monarchii legislatívne zakotvená prinajmenšom od 16. storočia, ale až v druhej polovici 19. storočia sa stala súčasťou zákona o obciach ako povinnosti obcí, z čoho pre obyvateľov vyplývala nárokovateľnosť na tento druh pomoci. "

Myslím, že v bežnom živote to nebolo nič neobvyklé: môj starý otec získal domovské právo v Bratislave ako 17- ročný v roku 1913, hoci sa tu v roku 1896 narodil. Domovské právo získal po príslušnosti otca Ondreja, ktorý mal do roku 1913 domovskú príslušnosť v Púchove, odkiaľ sa ešte ako cca 2- ročné dieťa s rodičmi presťahoval do Bratislavy..- domovskú príslušnosť v Bratislave získal tak po cca 46 rokoch života v nej... hoci jeho otec (pôvodne príslušný v Trenčíne) získal domovskú príslušnosť v Púchove sobášom s púchovskou meštiankou prakticky úplne automaticky... tak si vyberme....
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Ďakujem za vysvetlenie. Dúfam, že na základe udanej domovskej príslušnosti sa mi podarilo určiť manžela Anny Jezerskej. Mohol by to byť nemanželský syn Michal , narodený v Trenčíne.
Syn, ktorý prišiel s matkou do Senice, bol podľa sčítacieho hárku ,,nemý a hlúpy´´.
Vnuk bol polosirota. Matka /moja príbuzná / mu zomrela, keď mal 2 roky. Otec mal byť v USA.

Ďakujem Anina
Napísať odpoveď