VUA Praha, kmenove listy

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Zdravim vsetkych,
po dlhom odkladani som sa obratila na VUA v Prahe, so ziadostou o vyhladanie dokumentov ku mojmu pradedkovi a jeho svagrovi - narodeni 11.8.1883 a 27.9.1882 v Hornej Vsi pri Oslanoch. Prvy bol v 1.sv.vojne zajaty, druhy sa v nej stratil (nezvestny). Odpoved mi prisla obratom uz za tri dni (wau), bohuzial negativna - oni ziadne dokumenty tykajuce sa mojich predkov nenasli. Doporucili mi zoznamy strat - v tych som uz predtym nasla pradedkove zajatie a svagrove zranenie - ale jeho smrt (pohresovanie) nie.
Tak teraz rozmyslam, je mozne ze by este niekde mohli byt archivovane nejake doklady? Respektive, maju vsetky dokumenty co su v Prahe zaindexovane?
Je este nejaka sanca dohladat nejake podrobnejsie informacie?
Martina
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

MartinaS napísal: 21 Jan 2022, 20:27 .....
Tak teraz rozmyslam, je mozne ze by este niekde mohli byt archivovane nejake doklady? Respektive, maju vsetky dokumenty co su v Prahe zaindexovane?
...
Ak ich nemajú v Prahe, tak inde nie. Ak je niečo v Prahe zaindexované, tak to tam aj je (pochopiteľne, zoznamy strát, vydávané počas vojny, sú tlačovina, to nerátam).
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Ak je niečo v Prahe zaindexované, tak to tam aj je

Myslela som to naopak: moze sa stat, ze to tam niekde v nejakej krabici maju, ale este to nie je zaevidovane v databaze, takze niekedy v buducnosti by ich mohli najst? Alebo to tam uz maju vsetko dobre upratane, a tie "moje" kmenove listu su navzdy stratene?
Martina
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Pokud Vám odpověděli z archívu, že nic nemají, tak bych si nedělala velké naděje. VHA v Praze přebíral (nebo jeho předchůdce, případně prvorepublikové ministerstvo obrany) vojenské dokumenty mužů narozených na území ČSR (československé první republiky) podle mírových dohod po rozpadu R-U. Ještě poměrně dlouho po skončení války se řešily takové záležitosti jako bylo prohlášení za mrtvého, dědictví po padlých a zemřelých apod. Takže tyhle dokumenty byly velmi dobře zpracovány. Bohužel, v 70. a 80. letech a ještě i v 90. dělali v archivu místo na dokumenty a mnoho ročníků vojenských kmenových listů mužstva skartovali.
Pokud něco najdou, posílají za náklady na kopírování. Taky mně něco našli, ale to, co bych chtěla nejvíc - o dědečcích, je nenávratně ztracené. Nicméně nikdy není vyloučeno, že se někde něco objeví, ale nevěřím tomu. P.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Po rokoch musím znova zareagovať na tému vyhlásenie za mŕtveho (I. svetová vojna). Už tu bolo viackrát spomenuté, že vyhlásenie za mŕtveho sa robilo aj na súdoch. Takto som získala nejaké podklady aj ja. Žiaľ, tieto doklady boli súdmi už aj zoskartované, čo je veľká škoda a osobne si myslím, že mali byť zachované. Vyhlásenie za mŕtveho súdom bolo dôležité aj pre vdovy, ktoré uzatvárali opätovne nové manželstvá. V spisoch sa nachádzali sobášne listy, ale aj rodné listy, prípadne v nich boli spomenuté mená detí, ako aj ich dátumy narodení. Zvyklo tam byť aj oznámenie, kedy bolo meno padlého zverejnené v oficiálnych zoznamoch..
VHA v Prahe má naskenovaný zoznam kartičiek vojakov, ktorý som prechádzala po jednom až som nakoniec zistila, že na kartičke je meno trošku pozmenené a preto bola moja predošlá snaha márna. Priezvisko bolo s preklepom, ale všetko ostatné sedelo. Žiaľ, okrem tejto kartičky sa vraj v ich archíve nič viac nenachádza.
Ďalšou možnosťou je získať Uznesenie o dedičskom konaní. Uznesenia by sa mali nachádzať tiež na súdoch, ale príslušnosť je podľa posledného bydliska zomrelého.
Ani tu Vám však už nezaručujem, že neboli zoskartované.
Záverom mi zostáva iba dodať, že možnosti tých, ktorí tieto podklady hľadajú teraz, sú minimálne. Škoda pre budúce generácie.
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Ještě mně napadla jedna možnost - pokud ten nezvěstný/zemřelý před smrtí vlastnil nějakou nemovitost - třeba aspoň malý domek, v rámci dědictví by mohl být v katastru nemovitostí - respektive v pozemkové knize (netuším, jak to bylo na Slovensku....) - zápis. K pozemkové knize existuje sbírka listin, na jejichž základě byly zápisy prováděny. Pokud se tyto dokumenty zachovaly, mohlo by tam něco být - třeba ono soudní rozhodnutí o dědictví ..... Prohlášení za mrtvého jsem také viděla v matrikách - i mnoho let po konci války, takže mimo časovou posloupnost.... K tomu zajetí se toho konkrétně moc nedozvíte, pokud to není uvedeno v tom tištěném seznamu. Ale docela dost se toho dá o zajateckých táborech dohledat, chce to jen trpělivost a googlit :-) .
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dakujem vam za tipy. Dufam ze niekedy budem mat viac casu sa tomu venovat. Momentalne mam dolezitejsie aj zaujimavejsie vetvy na rozvijanie.
Ale ten VUA ma naozaj sklamal, dlho som odkladala, ze im napisem, a na 100% som cakala, ze tam nieco budu mat, vzhladom k roku narodenia dotycnych. No, ale nevadi, svet sa nezruti...
Co sa tyka toho nezvestneho, jeho zena sa po vojne vydala za jeho mladsieho brata, tak myslim ze sudne, aj v matrikach to bolo vsetko doriesene. Ak budem mat niekedy cas, skusim sa tomu venovat viac. Bohuzial tie dokumenty asi nebudu tak skoro na intenete, a chodit po uradoch a archivoch je pre mna casovo nerealne.
Martina
jozef56
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 29 Apr 2017, 13:13
Predkovia z oblasti: Maťašovský,Lešondák,Halcin -Smižany,Sp.N.Ves,Rolova Huta,Kežmarok

Pozdravujem ostatných,
ja som mal podobný problém. Hľadal som potomka, ktorý zahynul v 1.svetovej vojne. Z Vojenského historického archívu v Bratislave mi odpísali, že oni tam majú len kmeňové doklady vojakov ročníkov 1911-1920. Na stránke VHU Praha som ho tiež nenašiel. Dostal som typ, aby som oslovil Klub vojenskej histórie Beskydy. Spojil som sa s nimi, záruku, že niečo nájdu mi dali 50%, chceli to samozrejme za úhradu, lebo prácu museli urobiť. Keďže sa mi jednalo o môjho priameho pradeda, skúsil som to. Tú úhradu v prípade neúspechu som bral ako sponzorský dar, keďže oni sa starajú aj ako dobrovoľníci o cintoríny padlých v 1.SV. Nakoniec mi pradeda našli v zázname z matriky padlých (sterbregister), zomrel pri Stanislau na terajšej Ukrajine.
Jozef
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Napíšem vám moju skúsenosť. Tiež som hľadala vojenské záznamy o svojich predkoch. Z VUA sa mi podarilo získať kmeňové listy môjho predka - vojaka z povolania. O ďalšom sa v rodine rozprávalo, že "zomrel vo vojne". Keďže jeho žena sa neskôr znova vydala, zjavne musel byť vyhlásený za mŕtveho, nik však už nevedel detaily o jeho úmrtí. A tak som sa pustila do pátrania.

Našla som ho v zozname strát, kde bol uvedený pluk, dátum úmrtia, ale nie miesto. To sa dalo zistiť/odhadnúť podľa toho, kde daný pluk v tom čase bojoval. Tu sa dá nájsť nielen v ktorom pluku váš predok s najväčšou pravdepodobnosťou mohol bojovať, ale aj rozpis kde daný pluk bojoval:

https://velkavalka.info/mista-jednotky.php

Nevedela by som, čo však ďalej, našťastie na českom fóre mi niekto našiel (fakt netuším ako) matriku domovského pluku s jeho záznamom o úmrtí, odkiaľ mám všetky detaily. Takže údaje sa dajú nájsť priamo v matrikách pluku, len žiaľ už vám neviem poradiť kde hľadať konkrétne matriky.

Edit: ešte doplním, že tú matriku mám odtiaľto, hoci ja sa na tej stránke vôbec neviem orientovať :D https://www.crarc.findbuch.net/php/main.php
Naposledy upravil/-a lenle v 15 Feb 2022, 10:06, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

lenle napísal: 15 Feb 2022, 09:41 ...

Nevedela by som, čo však ďalej, našťastie na českom fóre mi niekto našiel (fakt netuším ako) matriku domovského pluku s jeho záznamom o úmrtí, odkiaľ mám všetky detaily. Takže údaje sa dajú nájsť priamo v matrikách pluku, len žiaľ už vám neviem poradiť kde hľadať konkrétne matriky.
Česi digitalizovali vojenské matriky útvarov doplňovaných v Čechách a na Morave a na Podkarpatskej Rusi (čiastočne aj niektoré východoslovenské). Tie sú tu: http://www.vuapraha.cz/node/109
Slovenské nie sú digitalizované, ale ich zoznam je tu: http://www.vhu.sk/data/files/380.pdf
Napísať odpoveď