Spravny zapis mena do rodokmena

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Kacenka
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 27 Apr 2022, 14:21
Predkovia z oblasti: Pitvaroš, Trnava, Senec

Dobry den, pracujem na rodokmeni svojej rodiny a ked som prisla po roky 18XX narazila som na problem. Mena pisem v slovencine, cize zeny davam koncovku -ova, ked je v matrike zapisane po madarsky, "prolozim to". Napriklad: cast mojej rodiny pochadza z Pitvarosu, Madarsko. Zapisane je: Hasko, Erzsébet, *1854.09.22 Pitvaros, HUN, +1934.04.24 Pitvaros, HUN. Ja to zapisujem ako Alzbeta Hasková, nar. 22.09.1854, zomrela 24.04.1934. Je to spravne, alebo mam uvadzat tak ako je to v matrikach, archivoch pomadarcene a pod.? Co je spravne pri tvorbe rodokmena? Dakujem
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Netusim ci je na to nejaka "norma".
Ja si zapisujem vzdy to krstne meno a priezvisko, ako bolo napisane v rodnom liste. Je zaujimave sledovat, ako sa to priezvisko casom vyvijalo, resp. menilo.
Pridavat koncovku "ova" pre zeny narodene v 19 storoci a skor sa mi zda hlupost, ak uz pre nic ine, tak aby som nemusela neskor rozmyslat, aka vlastne bola ta muzska forma priezviska: napriklad pre zenske priezvisko Backova moze byt otec Backo, Backa, Bacek, Backovy....
Martina.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Odporúčam zapisovať jednotne to isté priezvisko rovnako, ženské prechyľovať. Výnimku v prechyľovaní by som uznal jedine v prípade osôb žijúcich povedzme v Maďarsku.
Dôvod jednotného zápisu je prozaický: pri veľkom počte osôb v rodokmeni by ste si pri rôznych zápisoch nedokázali zorientovať. ďalším dôvom je aj to, že osoba mohla byť pri narodení uvedená tak, pri sobáši onak a pri úmrtí celkom inak.
Mám osobnú skúsenosť pri zostavovaní nobilitovaného rodokmeňa Varényi (súčasný tvar), kde som sa pokúšal zapisovať tak, ako bolo v matrikách. Prvý problém bol práve v rôznosti zápisu tej istej osoby pri jednotlivých biografických záznamoch. Postupne narastal aj prvý problém.
Pre priblíženie uvediem, ako rôzne sa toto priezvisko zapisovalo: Varényi, Varínyi, Varény, Varíny, Varéni, Varíni a k týmto variantom si pridajte ešte každý tvar na začiatku s dvojitým W. Mišung ako vyšitý!
Napísať odpoveď