Návšteva matriky. Vyriešené.

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
MartinF
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 28 Apr 2020, 15:59
Predkovia z oblasti: rod Pallaghy a Faszt v oblasti Žilina a Veľký Blh

Dobrý deň,

chystám sa na svoju prvú osobnú návštevu matriky, kde by som chcel získať výpis o mojom starom otcovi (pôjde teda o živú matriku). Čítal som si fórum, a viac krát sa tu spomínala nejaká žiadosť o výpis, a že má archív/matrika 30 dní na odpoveď.

Chcem sa spýtať: Je potrebné žiadosť o výpis zasielať vždy na mail predom, alebo stačí prísť osobne, a požiadať o výpis priamo na matrike aj bez predošlého zaslania žiadosti, a dostať výpis hneď aj bez tej mesačnej čakačky? Alebo je treba na každý výpis rátať +- mesiac čakania na odpoveď?
Naposledy upravil/-a MartinF v 19 Júl 2022, 11:55, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dá sa aj prísť a požiadať, na počkanie vybavia, najmä pokiaľ máte dátum (aspoň rok). Ak ovšem neviete ani rok, aj tá úradníčka v tom musí listovať, hľadať to, čo zaberá čas. V takom prípade je lepšie dohodnúť sa vopred telefonicky. Správny poplatok za jeden výpis je 5 eur. Ak ide o záznam z obdobia Uhorska a ide o matriku na území nie národnostne zmiešanom, treba počítať aj s tým, že matrikárka nevie po maďarsky. Preto je lepšie požiadať o sken zápisu, lebo ak je tam nejaká poznámka, tú Vám tým duplom nepreloží.
MartinF
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 28 Apr 2020, 15:59
Predkovia z oblasti: rod Pallaghy a Faszt v oblasti Žilina a Veľký Blh

Ďakujem za vysvetlenie a rady.
Napísať odpoveď