číslo domu a vypátranie majiteľa

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Chcem sa opýtať skúsenejších, či poznanie čísla domu vie pomôcť nájsť majiteľa domu v 18 storočí?
Mám predka, ktorého rodičov neviem nájsť, nakoľko v tom období sa narodili traja s takým menom v tej dedine a všetci traja prežili detstvo a oženili sa, pričom pri sobášoch sa neuviedli mená ich rodičov.
Ale viem číslo domu, kde zomrel môj predok (1852) aj s manželkou (rok 1867). Že išlo o ich vlastný dom dokladá skutočnosť, že potom jeden z ich synov a neskôr aj vnuk s rodinami bývali v tom konkrétnom čísle domu.
Dá sa zistiť spätne majiteľ napr. okolo roku 1780-1800, kedy sa približne narodil môj predok a bola to doba jeho detstva?

Zároveň má môj predok pod menom pri úmrtí uvedený aj nečitateľný výraz "compossessor 30...?", čo je to slovo, anni? alebo nejaká skratka,. Čo to znamená?
link:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6N97-825R
- riadok 12.december, Ignatius Kulcsár.
Žiaden iný compossesor nemal napísanú takú značku.

A keď sme pri tých číslach domov, je dosť pravdepodobné, že osoba s rovnakým priezviskom (iné krstné meno) bývajúca vo vedľajšom čísle domu je vysoko pravdepodobná príbuzný človek? Obe rodiny mali synov, majú spoločné aj to, že mali rovnakého birmovného otca.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
Vami neidentifikovaný výraz je skutočne annis, teda Ignác Kulčár bol po dobu 30 rokov komposesorom, teda spoluvlastníkom nejakého majetku.
Čo sa týka identifikácie predchádzajúcich majiteľov skúmaného domu, prečítajte si text na linku nižšie:
https://www.geni.sk/urbarske-a-pozemkov ... enealogii/
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Mňa len mätie to, že farnosť mala veľké množstvo compossessorov a len u neho jediného sa uvádza tá doba.
Vedeli by ste to prosím nejak vysvetliť? Prečo to farár považoval za dôležité. Resp. to mu zvykol nahlásiť niekto z rodiny? Ako to fungovalo?

A rozumiem správne, že titul compossessor sa získal vždy len dedením? A teda mám hľadať jeho otca tak, že pozriem 30 rokov dozadu a ak nájdem úmrtie jedného z troch možných otcov v tej dobe, je to ten správny, ktorý k nemu patrí? Jeden by tam taký bol, 29 rokov predtým.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Monicina napísal: 21 Júl 2022, 09:05 Mňa len mätie to, že farnosť mala veľké množstvo compossessorov a len u neho jediného sa uvádza tá doba.
Vedeli by ste to prosím nejak vysvetliť? Prečo to farár považoval za dôležité. Resp. to mu zvykol nahlásiť niekto z rodiny? Ako to fungovalo?
Neviem, prečo sa práve u Vášho predka uvádza obdobie. Ani na ostatné Vaše otázky nepoznám odpovede.
Monicina napísal: 21 Júl 2022, 09:05 A rozumiem správne, že titul compossessor sa získal vždy len dedením? A teda mám hľadať jeho otca tak, že pozriem 30 rokov dozadu a ak nájdem úmrtie jedného z troch možných otcov v tej dobe, je to ten správny, ktorý k nemu patrí? Jeden by tam taký bol, 29 rokov predtým.
Titul komposesor, teda spoluvlastník sa nadobúdal získaním majetku. Tak, ako v minulosti, aj dnes sa dá nadobudnúť dedením, darovaním, kúpou, ... To znamená, že neviem vylúčiť ani potvrdiť či ten, kto zomrel 29 rokov pred ním bol jeho otcom.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
djrene
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 05 Sep 2017, 19:36

Taky bych se rád zeptal jak je to s pátráním po majitelích u vás na Slovensku.

V Čechách je součastný majitel zapsaný na listě vlastnictví na katastrálním úřadě.
Skoro celé 20. století je v knihovní vložce na katastralním úřadě, kde jsou taky i nabývací listiny (smlouvy, dědictvi atd.)
19. století a starší je zapsané v Gruntovních knihách.



Je možné se dostat k nabývacím listinám z 20 století? (předpokládám že budou na katastrálním úřadě, u nás je možne získat kopie)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

djrene napísal: 16 Aug 2022, 07:15 Taky bych se rád zeptal jak je to s pátráním po majitelích u vás na Slovensku.

V Čechách je součastný majitel zapsaný na listě vlastnictví na katastrálním úřadě.
Skoro celé 20. století je v knihovní vložce na katastralním úřadě, kde jsou taky i nabývací listiny (smlouvy, dědictvi atd.)
19. století a starší je zapsané v Gruntovních knihách.



Je možné se dostat k nabývacím listinám z 20 století? (předpokládám že budou na katastrálním úřadě, u nás je možne získat kopie)
U nás na katastrálnom úrade, gruntovné knihy nemáme, takže u nás sa staršie údaje veľmi zistiť nedajú, navyše u nás boli domy viackrát prečíslované.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Len doplním kolegu. U nás existovali tzv. pozemno-knižné protokoly, ktoré sa viedli od polovice 19.storočia. Okrem pozemkov sa v nich uvádzajú aj čísla domov, no tie sa časom mohli meniť ako píše kolega. Dostupné sú na katastrálnych úradoch. Diskutovalo sa o tom napr. tu viewtopic.php?t=11165
Napísať odpoveď